W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dla osób ubiegających się o wydanie decyzji Wojewody Dolnośląskiego, potwierdzającej prawo do rekompensaty za nieruchomości pozostawione poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 lipca 2005 r.

Co chcę załatwić:

Uzyskać decyzję potwierdzającą prawo do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej w wyniku opuszczenia byłego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r.

Uwaga! Termin składania wniosków o potwierdzenie prawa do rekompensaty upłynął dnia 31 grudnia 2008 r.

Kogo dotyczy:

  1. Właściciela (współwłaściciela) nieruchomości pozostawionej poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej, który spełnia łącznie poniższe wymogi:
  • w związku z wojną rozpoczętą w 1939 r. został wypędzony z byłego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, nie mógł na nie powrócić lub opuścił je na podstawie umów międzynarodowych albo w skutek innych okoliczności związanych z wojną rozpoczętą w 1939 r.,
  • był w dniu 1 września 1939 r. obywatelem polskim i miał miejsce zamieszkania na byłym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • posiada obywatelstwo polskie,
  1. Wszystkich spadkobierców właściciela pozostawionej nieruchomości (spełniającego wymogi określone w punkcie 1), albo niektórych spośród spadkobierców wskazanych przez pozostałych, jeżeli posiadają obywatelstwo polskie.

Co przygotować:

  1. Dowody, które świadczą o pozostawieniu nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz o jej rodzaju i powierzchni. Dowodami takimi mogą być:
  • urzędowy opis mienia pozostawionego,
  • orzeczenie wydane przez były Państwowy Urząd Repatriacyjny,
  • dokumenty urzędowe, w tym sądowe, a także dokumenty pozyskane z archiwów państwowych Republiki Białorusi, Republiki Litewskiej, Ukrainy.

Dopiero w przypadku  potwierdzenia przez właściwe instytucje państwowe bądź zagraniczne braku powyższych dokumentów, dowodami w postępowaniu mogą być również oświadczenia dwóch świadków złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, przed notariuszem, organem prowadzącym postępowanie lub w polskiej placówce konsularnej w kraju zamieszkania świadków, którzy:

  • zamieszkiwali w miejscowości, w której znajduje się nieruchomość pozostawiona poza obecnymi granicami RP lub w miejscowości sąsiedniej,
  • nie są osobami bliskimi właścicieli lub osób ubiegających się o potwierdzenie prawa do rekompensaty, tj. zstępnymi, wstępnymi, rodzeństwem, dziećmi rodzeństwa, małżonkami, osobami przysposabiającymi lub przysposobionymi, osobami pozostającymi faktycznie we wspólnym pożyciu tych osób,
  1. W przypadku śmierci właściciela pozostawionej nieruchomości do wniosku należy dołączyć prawomocne postanowienie  właściwego sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo o dziale spadku lub zarejestrowany notarialny akt poświadczenia dziedziczenia, potwierdzające fakt dziedziczenia przez wnioskodawcę po właścicielu pozostawionej nieruchomości,
  2. Dowody, które świadczą o posiadaniu obywatelstwa polskiego przez właściciela pozostawionej nieruchomości w dniu 1 września 1939 r. oraz obecnie. Jeżeli z wnioskiem występują spadkobiercy właściciela dowody świadczące o posiadaniu przez nich obywatelstwa polskiego,
  3. Dowody potwierdzające kolejne miejsca zamieszkania wnioskodawcy. W przypadku, gdy wnioskodawcami są spadkobiercy właściciela należy dołączyć ponadto dowody potwierdzające kolejne miejsca zamieszkania właściciela pozostawionej nieruchomości po przybyciu na obecne terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W razie braku takich dowodów do wniosku należy dołączyć oświadczenie wnioskodawcy o miejscu lub miejscach zamieszkania tych osób,
  4. Oświadczenie wnioskodawcy o dotychczasowym stanie realizacji prawa do rekompensaty,
  5. W przypadku, gdy w ramach wcześniejszej realizacji prawa do rekompensaty, wnioskodawca  nabył na własność albo w użytkowanie wieczyste nieruchomości Skarbu Państwa, lub nieruchomości takie nabyli jego poprzednicy prawni, należy dołączyć do wniosku dokumenty urzędowe poświadczające nabycie.

Uwaga: Wszelkie dokumenty urzędowe należy składać w oryginałach albo odpisach bądź kopiach poświadczonych notarialnie.

Jakie dokumenty należy wypełnić:

  1. Oświadczenie o stanie realizacji prawa do rekompensaty (formularz zamieszczony na dole strony).
  2. W przypadku braku dowodów potwierdzających miejsca zamieszkania wnioskodawcy i  właściciela pozostawionej nieruchomości należy wypełnić oświadczenie o miejscach zamieszkania na obecnym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (formularz zamieszczony na dole strony).

Uwaga: Dokumenty należy uzupełnić w zakresie wszystkich wymaganych informacji. W przypadku, gdy pytanie nie dotyczy sytuacji wnioskodawcy należy wpisać „nie dotyczy” bądź skreślić miejsce na odpowiedź.

Ile należy zapłacić:

Postępowania w sprawie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej są bezpłatne.

Gdzie załatwić sprawę:

Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu
Wydział Nieruchomości, Rolnictwa i Środowiska
Oddział Mienia Zabużańskiego
pl. Powstańców Warszawy 1
50-153 Wrocław

Informacja telefoniczna: 71 340 61 56

Co zrobi urząd:

W przypadku braku dowodów wezwie wnioskodawcę do uzupełnienia braków wniosku. Po skompletowaniu materiału dowodowego organ dokona sprawdzenia stanu realizacji prawa do rekompensaty we właściwych urzędach organów samorządu terytorialnego.

Następnie w drodze postanowienia dokona pozytywnej oceny wniosku strony oraz wezwie do dołączenia sporządzonego przez rzeczoznawcę majątkowego operatu szacunkowego określającego wartość nieruchomości pozostawionej poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej (a w przypadku wcześniejszej realizacji prawa do rekompensaty także operatu szacunkowego określającego wartość nieruchomości nabytej) oraz do złożenia oświadczenia o wybranej formie realizacji prawa do rekompensaty (formularz zamieszczony na dole strony).

Po przedłożeniu wymaganych dokumentów wyda decyzję o potwierdzeniu prawa do rekompensaty za nieruchomość pozostawioną poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku niespełnienia wymogów przez wniosek strony wyda decyzję o odmowie potwierdzenia prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak się odwołać:

Odwołanie należy złożyć do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, za pośrednictwem Wojewody, w terminie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Materiały

Oświadczenie o miejscach zamieszkania
Oswiadczenie​_o​_miejscach​_zamieszkania.doc 0.03MB
Oświadczenie o stanie realizacji
Oswiadczenie​_o​_stanie​_realizacji.doc 0.03MB
Oświadczenie o wskazaniu osoby uprawnionej
Oswiadczenie​_o​_wskazaniu​_osoby​_uprawnionej.doc 0.03MB
Oświadczenie o wybranej formie realizacji prawa do rekompensaty
Oswiadczenie​_o​_wybranej​_formie​_realizacji​_prawa​_do​_rekompensaty.doc 0.04MB
{"register":{"columns":[]}}