W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czarownice, klasztor i DVB-T2/HEVC

18.08.2021

W maju 2022 roku w województwie świętokrzyskim zagości nowy standard telewizji naziemnej. Ze stacji na słynnej górze Święty Krzyż popłynie sygnał w formacie DVB-T2/HEVC. To część trzeciego etapu zmiany standardu w Polsce.

Element graficzny z napisem: Świętokrzyskie z DVB-T2/HEVC

W krajach Unii Europejskiej trwa właśnie proces zmiany sposobu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej. Wcześniejszy standard DVB-T jest stopniowo zastępowany ulepszonym DVB-T2/HEVC. W Polsce zmiany będą wprowadzane w czterech etapach, a zakończą się 30 czerwca 2022 roku.

Trzecia tura zmian obejmie sześć regionów kraju, wśród nich województwo świętokrzyskie. Sygnał telewizyjny nowego typu będzie tam nadawany od 23 maja przyszłego roku.

Święty Krzyż nadaje

Za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej do widzów w Polsce dociera ponad 30, przeważnie bezpłatnych, programów. Nadawane są one z rozmieszczonych w całym kraju naziemnych stacji nadawczych. W świętokrzyskim największy zasięg mają anteny masztu umieszczonego na szczycie góry Święty Krzyż, znanej także z istniejącego od stuleci klasztoru i legend o urządzanych tam sabatach czarownic.  

Aby odbierać jej sygnał wystarczy własna antena i odpowiedni telewizor. Nadawane programy podzielone są na grupy określane jako multipleksy (MUX) i dostępne są na różnych kanałach telewizora w zależności od regionu. Odbiorcy z województwa świętokrzyskiego mają teraz do dyspozycji:

  • multipleks MUX-1 (kanał 30 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
  • multipleks MUX-2 (kanał 37): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
  • multipleks MUX-3 (kanał 47): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
  • multipleks MUX-4 (kanał 28): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
  • multipleks MUX-8 (kanał 8 lub 9): TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Po 23 maja 2022 roku sygnał dla multipleksów 1, 2, 3 i 4 będzie nadawany tylko w standardzie DVB-T2/HEVC.

Mapa Polski z zaznaczonym na różowo województwem świętokrzyskim

Więcej niż tylko „2” w nazwie

DVB-T2/HEVC da widzom telewizji naziemnej wiele nowych korzyści. Możliwe będzie umieszczenie
w multipleksach większej ilości programów o dużo lepszej jakości obrazu - HD lub nawet Ultra HD (4K). Dostępny będzie też bogatszy, przestrzenny dźwięk. DVB-T2/HEVC pozwoli również na korzystanie z dodatkowych usług, jeżeli telewizor jest podłączony do internetu.

O zaletach nowego standardu można przekonać się już teraz. Na terenie województwa świętokrzyskiego trwa próbna emisja programów TVP. Sygnał ze stacji na Świętym Krzyżu można odbierać na kanale 44. Dokładny zasięg testowej emisji DVB-T2/HEVC z tego nadajnika można sprawdzić na stronie https://emimaps.emitel.pl/.

Odbiera, nie odbiera

Co ważne, nowy standard będzie wymagał od widzów odpowiedniego sprzętu, bez którego odbiór telewizji naziemnej nie będzie dłużej możliwy. W ciągu najbliższych kilku miesięcy mieszkańcy świętokrzyskiego powinni sprawdzić, czy ich urządzenia są odpowiednie.

Potrzebny będzie przede wszystkim telewizor obsługujący DVB-T2/HEVC. Listę funkcji, jakie powinien posiadać odbiornik można znaleźć w specjalnie przygotowanym poradniku. Innym sposobem jest samodzielne sprawdzenie, czy odbieramy próbne programy DVB-T2/HEVC na naszym sprzęcie. Instrukcję przeprowadzenia takiego testu znajdziemy na stronie gov.pl/CyfrowaTV.

Jeżeli nasz telewizor nie spełnia wymagań, być może trzeba będzie zdecydować się na zakup nowego. Inne rozwiązanie to  kupienie dekodera do telewizora starszego typu.

Wątpliwości? Zajrzyj tutaj

Wprowadzenie DVB-T2/HEVC to duża zmiana dla widzów telewizji naziemnej i warto zawczasu dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Aktualności, poradniki i ulotki na temat nowego standardu znajdziecie przede wszystkim w serwisie gov.pl/CyfrowaTV. Informują o nim także Emitel i UKE na swoich stronach internetowych.

Materiały

Ulotka dla telewidza - nowy standard nadawania DVB-T2
Ulotka​_dla​_telewidza​_-​_nowy​_standard​_nadawania​_DVB-T2.pdf 0.21MB
Poradnik dla telewidzów dotyczący nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC
Poradnik​_dla​_telewidzów​_DVB-T2​_HEVC​_2022​_2.pdf 2.20MB
{"register":{"columns":[]}}