Komunikat dla sprzedawców dekoderów TV (tunerów)
Już wkrótce w Polsce, podobnie jak w innych krajach członkowskich UE, nastąpi zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego standardu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVB-T2/HEVC.
4 etapy przełączenia na DVB-T2/HEVC w Polsce
W Polsce omawiana zmiana standardu ma nastąpić w czterech etapach:
- etap 1: od 28 marca 2022 r., woj. lubuskie i dolnośląskie;
- etap 2: od 25 kwietnia 2022 r., woj. zachodnio-pomorskie, pomorski, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie;
- etap 3: od 23 maja 2022 r., woj. łódzkie, opolskie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie, podkarpackie;
- etap 4: od 27 czerwca 2022 r., woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie, lubelskie.
Niektórzy konsumenci, aby zachować ciągłość odbioru telewizji naziemnej będą musieli wymienić obecnie używany telewizor lub dostosować go do odbioru poprzez zakup odpowiedniego dekodera telewizyjnego.
W związku z powyższym oferowany przez sprzedawców sprzęt do odbioru telewizji naziemnej (dekoder TV) powinien spełniać wymagania, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji z dnia 7 października 2019 r. w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 515), obowiązującym od dnia 1 grudnia 2019 r., a w zakresie wymagań z pkt 14 załącznika do rozporządzenia od dnia 1 stycznia 2021 r.
Obligatoryjnymi parametrami dekoderów TV są zgodnie z rozporządzeniem:
- odbiór telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2/HEVC (pkt 10 zał.);
- odbiór dźwięku w standardzie co najmniej MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3 (pkt 11 zał.);
- obsługę telewizji hybrydowej w standardzie HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1 - dotyczy odbiorników posiadających możliwość podłączenia do internetu (pkt 14 zał.).
Kompletne wymagania techniczne i eksploatacyjne dla dekoderów zostały zawarte w załączniku do rozporządzenia: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210000515
Oferowanie w sprzedaży urządzeń niespełniających powyższych wymagań będzie sprzeczne z obowiązującym prawem i uniemożliwi poprawny odbiór telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC w przyszłym roku. Sprzedawcy muszą zapewnić, aby oferowane w sprzedaży urządzenia były zgodne z przepisami i umożliwiały konsumentom korzystanie z nich zgodnie z przeznaczeniem.
Uwaga!
Pamiętaj, że podawanie nieprawdziwych informacji w opisie aukcja i sugerowanie, że jest to produkt gotowy na nowy sygnał Naziemnej Telewizji Cyfrowej jest niedozwolone. Wprowadzanie konsumentów w błąd jest uznawane za nieuczciwą praktykę rynkową, której stosowanie jest zabronione. Pod wpływem nieprawdziwych informacji konsument jest narażony na zakup produktu, czego nie zrobiłby, gdyby wiedział o rzeczywistych warunkach oferty. Za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów Prezes UOKiK nałoży karę na przedsiębiorcę.
Podstawa prawna
Obwieszczenie Ministra Cyfryzacji z dnia 4 marca 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych Dz.U. 2021 poz. 515