Zanim kupisz telewizor - sprawdź czy nie odbierasz DVB-T2/HEVC
19.05.2021
Zmiana standardu nadawania z DVB-T na DVB-T2 nie musi wiązać się z koniecznością wymiany telewizora. Jeśli twój telewizor został zakupiony niedawno, sprawdź jego parametry w instrukcji obsługi, czy odbiera on sygnał DVB-T2/HEVC. Nie raz konieczne będzie przestrojenie anteny bądź dokupienie tunera.
Nowy standard nadawania bez konieczności zakupu telewizora?
Jeśli niedawno zakupiłes telewizor sprawdź w jego instrukcji obsługi czy obsługuje on nowy standard nadawania DVB-T2/HEVC. Wówczas zmiana sposobu nadawania nie powinna spowodować problemów w odbiorze przez ciebie telewizji. W dostosowanym do odbioru DVB-T2/HEVC odbiorniku wystarczy ponownie wyszukać programy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej.
Wprowadzenie nowego standardu nadawania nie powinno spowodować konieczności wymiany anteny odbiorczej, ale może pojawić się potrzeba zmiany jej kierunku odbioru.
Jeżeli korzystasz z odbioru telewizji za pomocą płatnej platformy: kablowej, satelitarnej lub IPTV nie musi podejmować żadnych działań, ponieważ będziesz odbierał programy telewizyjne nadal w taki sam sposób – za pomocą tego samego odbiornika (tunera) – dostarczonego przez operatora.
Natomiast jeżeli korzystasz z bezpłatnej telewizji naziemnej DVB-T i stwierdzisz, że nie posiadasz odbiornika telewizyjnego przystosowanego do odbioru telewizji w nowym standardzie DVB-T2/HEVC, wówczas będziesz musiał podjąć kilka działań.
Co muszę zrobić, by odbierać telewizję w nowym standardzie?
Jeśli nie posiadasz telewizora przystosowanego do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie nadawania DVB-T2/HEVC, przy zakupie nowego odbiornika zwróć uwagę na kilka rzeczy:
- telewizor musi być przystosowany do odbioru telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2,
- wymagany jest odbiór kodowania obrazu w standardzie HEVC (H.265/MPEG-H),
- telewizor powinien odbierać kodowanie fonii w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2
i Dolby E-AC-3, - jeśli odbiornik umożliwia podłączenie do Internetu, to powinien on obsługiwać standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.
Ponadto, jeżeli odbiornik ma umożliwiać odbiór programów o ultra wysokiej rozdzielczości (UHDTV/4k), to powinien oprócz powyższych, spełniać także dodatkowe wymagania:
- odbiór obrazu HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10,
- Odbiór dźwięku w wersji Dolby AC-4.
Powyższe cechy powinny być wyszczególnione w specyfikacji technicznej odbiornika lub w instrukcji obsługi.
- Działanie 1: nie posiadasz telewizora, a chcesz dokonać zakupu, pamiętaj aby był on zgodny ze standardem DVBT-2 HEVC.
- Działanie 2: posiadasz telewizor, ale jest on niezgodny ze standardem DVB-T2 HEVC (to oznacza: że posiadasz albo telewizor analogowy z przystawką „set-top-box” zgodną ze standardem DVBT MPEG 4, albo telewizor zgodny ze standardem DVB-T2 MPEG 4. W takim przypadku musisz dokonać zakupu przystawki „set-top-box” „tunera” zgodnego ze standardem DVBT-2 HEVC. Już obecnie można nabyć takie urządzenie w cenie ok. 100 zł).
- Działanie 3: posiadasz telewizor z możliwością odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVBT MPEG 4 i jest on zgodny ze standardem DVBT-2 HEVC, wtedy może być konieczna zmiana jego ustawień.
- Brak działania: masz telewizor z możliwością odbioru telewizji kablowej, satelitarnej i IPTV, wtedy nie musisz nic robić i możesz cieszyć się odbiorem telewizji w dotychczasowy sposób.
Gdzie szukać informacji o parametrach telewizora?
W związku ze zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej, odbiór programów telewizyjnych „z powietrza” nadawanych w systemie DVB-T2 przez odbiorniki telewizyjne przystosowane jedynie do systemu DVB-T nie będzie możliwy. Na szczęście szacuje się, że w ostatnich czterech latach około 80% sprzedawanych odbiorników telewizyjnych było już odbiornikami dwusystemowymi, przystosowanymi do odbioru zarówno DVB-T AVC, jak i DVB-T2/HEVC, a udział w sprzedaży odbiorników jednosystemowych DVB-T systematycznie maleje.
Niestety nie wszystkie odbiorniki DVB-T2 będą mogły być wykorzystywane w Polsce do odbioru w nowym standardzie – dotyczy to odbiorników, które nie są przystosowane do standardu kodowania obrazu HEVC, np. odbiorników używanych obecnie na Ukrainie i w niektórych innych krajach (z kodowaniem obrazu typu AVC) i które zdarzają się również obecnie w sprzedaży w sklepach w Polsce. W przypadku niektórych typów telewizorów DVB-T2, które posiadają stary system kodowania wizji (AVC), możliwe będzie zdalne uaktualnienie wariantu kodowania
(z AVC do HEVC) poprzez jego aktualizację udostępnioną na stronach internetowych producenta telewizorów. Aby otrzymać informację, czy dany typ telewizora można zaktualizować zdalnie, należy skonsultować się z producentem telewizora lub jego przedstawicielem.
Sprawdź, zanim kupisz!