W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

DVB-T2/HEVC: dolnośląskie w pierwszej kolejności

24.06.2021

Maszt radiowo-telewizyjny na górze Ślęża to jeden z nadajników o największym zasięgu w Polsce. Dostarcza sygnał telewizji naziemnej na terenie prawie całego województwa dolnośląskiego. Wraz z innymi stacjami w regionie już od 28 marca 2022 roku zacznie nadawać programy w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.

Element graficzny.

Telewizja naziemna na Dolnym Śląsku

Telewizja w Polsce to nie tylko kablówki i anteny satelitarne. Miliony gospodarstw domowych odbierają wyłącznie programy naziemnej telewizji cyfrowej za pomocą własnych, domowych anten. Sygnał zapewniają im odpowiednio rozmieszczone stacje nadawcze. W województwie dolnośląskim to przede wszystkim potężny nadajnik na górze Ślęża i stacje na Śnieżnych Kotłach i Czarnej Górze.

Widzowie w dolnośląskim mogą obecnie odbierać programy dostarczane w ramach pięciu pakietów, tak zwanych multipleksów (MUX):

  • MUX-1 (w województwie dolnośląskim to kanał 30 lub 46 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
  • MUX-2 (kanał 33 lub 35): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
  • MUX-3 (kanał 24 lub 25): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
  • MUX-4 (kanał 42 lub 47): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
  • MUX-8 (kanał 6 lub 8): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Od marca 2022 w nowej jakości

Sygnał telewizji naziemnej na Dolnym Śląsku i w całej Polsce nadawany jest od 2013 roku w standardzie nazywanym DVB-T. W połowie przyszłego roku zastąpi go u nas wprowadzany w całej Unii Europejskiej standard DVB-T2/HEVC, który pozwoli oglądać więcej programów niż teraz, a do tego w lepszej jakości obrazu i dźwięku.

Zmiana będzie wprowadzana etapami. W pierwszej kolejności telewizja DVB-T2/HEVC pojawi się właśnie w województwie dolnośląskim. Nadajniki rozpoczną tam nadawanie w nowym standardzie od 28 marca 2022 roku.

Mapa Polski z zaznaczonym na różowo województwem dolnośląskim.

Przygotuj się i testuj

Nowy standard będzie wymagał od widzów odpowiedniego sprzętu, bez którego odbiór telewizji naziemnej nie będzie dłużej możliwy. Mieszkańcy dolnośląskiego mają na to najmniej czasu, warto więc już teraz sprawdzić, czy ich urządzenia są odpowiednie.

Potrzebny będzie przede wszystkim telewizor obsługujący DVB-T2/HEVC. Listę funkcji, jakie powinien posiadać odbiornik można znaleźć w specjalnie przygotowanym poradniku. Jeżeli nasz telewizor nie spełnia wymagań, być może trzeba będzie zdecydować się na zakup nowego. Inne rozwiązanie to  kupienie dekodera do telewizora starszego typu.

Odbiór programów DVB-T2 nie wymaga wymiany anteny, sygnał będzie nadawany w tym samym paśmie, co do tej pory. Konieczna może się okazać tylko zmiana jej ustawienia. Po 28 marca 2022 r. prawdopodobnie będzie też trzeba ponowne dostroić telewizor.

Jeżeli nasz sprzęt jest gotowy na zmianę standardu, możemy wypróbować DVB-T2/HEVC już teraz. Od 1 maja 2021 roku trwa próbna emisja programów TVP na terenie dolnośląskiego. Sygnał nadawany jest ze stacji na Ślęży, Śnieżnych Kotłach i Czarnej Górze i można go odbierać na kanale 37. Dokładny zasięg testowych emisji DVB-T2/HEVC dla każdego z nadajników można sprawdzić na stronie Emitel.

Baza wiedzy

Aby dowiedzieć się więcej na temat wprowadzania w Polsce standardu DVB-T2/HEVC, warto zajrzeć do serwisu Cyfrowa.TV. Publikowane są tam materiały informacyjne, poradniki i aktualności związane z nadchodzącą zmianą. O DVB-T2/HEVC informują też Emitel i UKE na swoich stronach internetowych.

Materiały

Poradnik dla telewidzów dotyczący nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC
Poradnik​_dla​_telewidzów​_DVB-T2​_HEVC​_2022​_2.pdf 2.20MB
{"register":{"columns":[]}}