I w Bydgoszczy, i w Toruniu – DVB-T2/HEVC od kwietnia 2022 r.
23.07.2021
Bydgoszcz na razie o krok przed Toruniem. Z nadajnika w Trzeciewcu koło tego miasta emitowany jest testowy sygnał TVN w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Ale od 25 kwietnia 2022 roku już wszystkie programy telewizji naziemnej w województwie kujawsko-pomorskim będą nadawane w nowym formacie.
Już widać nowe
W całej Polsce uruchomione zostały próbne emisje telewizji naziemnej z użyciem nowego standardu cyfrowego DVB-T2/HEVC. Na 90% powierzchni kraju dostępne są programy Telewizji Polskiej. Dodatkowo, testy w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy prowadzi też TVN.
To zapowiedź zmian, które czekają polskich telewidzów w pierwszej połowie przyszłego roku. Dotychczasowy standard telewizji naziemnej, DVB-T, zostanie zastąpiony nowym, wprowadzanym w całej Unii Europejskiej DVB-T2/HEVC. Pozwoli on na odbiór większej liczby programów niż teraz, a do tego w lepszej jakości obrazu i dźwięku.
Zmiana będzie wprowadzana etapami. Nadajniki telewizyjne obsługujące województwo kujawsko-pomorskie zostaną przełączone 25 kwietnia 2022 roku.
Jest ponad 30, będzie więcej
Nadchodzące zmiany dotyczyć będą widzów, którzy nie korzystają z anten satelitarnych i sieci telewizji kablowych. Standard DVB-T2/HEVC obowiązywać będzie w programach, które miliony Polaków odbierają za pomocą zwykłych anten. Nadawane są one z rozmieszczonych w całym kraju naziemnych stacji nadawczych. W kujawsko-pomorskim sygnał emituje przede wszystkim silny nadajnik w Trzeciewcu koło Bydgoszczy.
W tej chwili widzowie w regionie mogą oglądać ponad 30, w większości bezpłatnych programów telewizji naziemnej, pogrupowanych w multipleksy (MUX):
- MUX-1 (w województwie kujawsko-pomorskim to kanał 41 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
- MUX-2 (kanał 32): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
- MUX-3 (kanał 36): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
- MUX-4 (kanał 34): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
- MUX-8 (kanał 8 lub 12): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.
Po 25 kwietnia 2022 roku sygnał dla multipleksów 1, 2, 3 i 4 będzie nadawany tylko w standardzie DVB-T2/HEVC. Jedną z jego zalet jest możliwość umieszczenia większej liczby programów w każdym pakiecie, więc oferta telewizji naziemnej z pewnością znacznie się powiększy.
Nowy standard, nowy sprzęt?
Nowy standard będzie wymagał od widzów odpowiedniego sprzętu, bez którego odbiór telewizji naziemnej nie będzie dłużej możliwy.
Potrzebny będzie przede wszystkim telewizor obsługujący DVB-T2/HEVC. Listę funkcji, jakie powinien posiadać odbiornik można znaleźć w specjalnie przygotowanym poradniku. To, czy mamy właściwy sprzęt można też sprawdzić korzystając z testowych emisji Telewizji Polskiej i TVN. Instrukcję, jak zrobić to krok po kroku zamieszczono na stronie gov.pl/CyfrowaTV.
Jeżeli nasz telewizor nie spełnia wymagań, być może trzeba będzie zdecydować się na zakup nowego. Inne rozwiązanie to kupienie dekodera do telewizora starszego typu.
Odbiór programów DVB-T2 nie wymaga wymiany anteny, sygnał będzie nadawany w tym samym paśmie, co do tej pory. Konieczna może się okazać tylko zmiana jej ustawienia. Po 25 kwietnia 2022 r. prawdopodobnie będzie też trzeba ponowne dostroić telewizor.
Poznaj DVB-T2/HEVC
O wprowadzaniu w Polsce standardu DVB-T2/HEVC przeczytacie w serwisie gov.pl/cyfrowaTV. Publikowane są tam materiały informacyjne, poradniki i aktualności związane z nadchodzącą zmianą. O DVB-T2/HEVC informują też Emitel i UKE na swoich stronach internetowych.
Materiały
Ulotka dla telewidza - nowy standard nadawania DVB-T2Ulotka_dla_telewidza_-_nowy_standard_nadawania_DVB-T2.pdf 0.21MB Poradnik dla telewidzów dotyczący nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC
Poradnik_dla_telewidzów_DVB-T2_HEVC_2022_2.pdf 2.20MB