W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kupujemy telewizor z DVB-T2

27.05.2021

Już w przyszłym roku duże zmiany w odbiorze telewizji naziemnej w Polsce. Pojawi się nowy standard nadawania programów, a to może oznaczać konieczność wymiany telewizora. Podpowiadamy, jak wybrać ten właściwy.

Grafika z napisem Nasz poradnik oraz zdjęciami różnych telewizorów w sklepie.

Co to jest ta telewizja naziemna?

Jeżeli oglądasz w domu telewizję i nie masz anteny satelitarnej albo kablówki to prawdopodobnie korzystasz z naziemnej telewizji cyfrowej. To prawie 30 bezpłatnych programów, które można odbierać niemal wszędzie w Polsce za pomocą anten zamontowanych na dachu lub balkonie. 

Z takiego sposobu odbioru telewizji oprócz Ciebie korzysta aż 13 milionów Polaków.

Nadchodzą zmiany

Od 27 czerwca 2022 roku w całej Polsce programy telewizji naziemnej będą nadawane w trochę inny, lepszy sposób. Przed tym terminem etapowo będą wyłączane poszczególne obszary rezerwacyjne. Etap 1: od 28 marca 2022 r.; Etap 2: od 25 kwietnia 2022 r.; Etap 3: od 23 maja 2022 r.; Etap 4: od 27 czerwca 2022 r.

Sygnał, który teraz do Ciebie dociera jest przygotowany w standardzie nazywanym DVB-T. W przyszłym roku zastąpi go wprowadzany w całej Unii Europejskiej standard DVB-T2, który pozwoli oglądać więcej programów niż teraz, a do tego w lepszej jakości obrazu i dźwięku. 

Odbieranie  telewizji naziemnej w wersji DVB-T2 wymaga używania odpowiedniego telewizora obsługującego ten standard albo dekodera do starszego typu odbiornika. Bez tego oglądanie bezpłatnych programów nie będzie możliwe. Jeżeli okaże się, że Twój telewizor nie jest odpowiedni i zdecydujesz się na kupienie nowego, podpowiemy Ci, jaki powinieneś wybrać.

Co musi mieć nowy telewizor?

Wybierając nowy odbiornik sprawdź przede wszystkim, czy jest dostosowany do odbioru telewizji naziemnej w wersji DVB-T2. Na szczęście około 80% telewizorów w sklepach ma już tę funkcję, więc wybór jest duży.

Druga ważna rzecz to kodowanie obrazu. Telewizor musi odbierać programy używające standardu HEVC (możesz spotkać się też z określeniem H.265/MPEG-H). W tym miejscu musisz zachować czujność. Na polskim rynku zdarzają się nieliczne odbiorniki w nowym standardzie DVB-T2, ale obsługujące stary typ kodowania obrazu (MPEG-4). Jeżeli taki kupisz, konieczne będzie dokupienie zewnętrznego dekodera zgodnego z nowszym standardem.

Czy są jakieś wymagania dotyczące dźwięku? Tak, powinieneś szukać telewizora który odbiera go w standardzie co najmniej MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3.

Jeżeli planujesz podłączenie nowego telewizora do internetu, sprawdź czy twój odbiornik DVB-T2 wyposażony jest w zewnętrzne gniazdo (RJ 45) lub wbudowaną karta sieciową WIFI). Upewnij się koniecznie, czy wybrany model obsługuje standard HbbTV w wersji przynajmniej 2.0.1.

Kupując telewizor, który ma te wszystkie funkcje, będziesz mógł bez przeszkód odbierać programy naziemne nadawane w DVB-T2. Dodatkowe wymagania pojawią się tylko w przypadku, gdy na swoim odbiorniku będziesz chciał oglądać programy w najwyższej, ultra wysokiej rozdzielczości (UHDTV/4K). Upewnij się wtedy, że nowy sprzęt:

  • obsługuje obraz HEVC HDR w wersjach HLG10 oraz PQ10,

  • odbiera dźwięk w wersji Dolby AC-4.

Gdzie to wszystko sprawdzić?

No dobrze, ale gdzie szukać tych wszystkich informacji? Jeżeli kupujesz telewizor w sklepie stacjonarnym, najlepiej jeśli poprosisz o pomoc sprzedawcę i pokażesz listę wymagań, jakie musi spełniać Twój nowy odbiornik. Możesz skorzystać z gotowego materiału, który przygotowaliśmy.

Przy zakupie w internecie funkcje telewizora można sprawdzić na kilka sposobów. Część sklepów na swoich stronach umieszcza już możliwość wybrania tylko tych telewizorów, które obsługują DVB-T2. W opcjach filtrowania produktów szukaj wtedy pozycji „Tuner” lub „Tuner telewizji naziemnej”. Oczywiście koniecznie zobacz też szczegółowe parametry techniczne dostępne na stronie każdego produktu w sklepie.

Warto również zajrzeć do instrukcji obsługi telewizorów, dostępnych na ogół na stronach internetowych producentów lub do informacji zamieszczanych przez importerów i dystrybutorów. Jeżeli nadal będziesz mieć wątpliwości, możesz bezpośrednio skontaktować się ze sprzedawcą lub producentem. 

 


Wszystkie informacje na temat DVB-T2 i odpowiedzi na Twoje pytania znajdziesz na stronie GOV.PL/cyfrowaTV oraz na stronach Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Instytutu Łączności.

Materiały

Poradnik dla telewidzów dotyczący nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC
Poradnik​_dla​_telewidzów​_DVB-T2​_HEVC​_2022​_2.pdf 2.20MB
Ulotka dla telewidza - nowy standard nadawania DVB-T2
Ulotka​_dla​_telewidza​_-​_nowy​_standard​_nadawania​_DVB-T2.pdf 0.21MB
Ulotka dla hotelarzy - nowy standard nadawania DVB-T2
Ulotka​_dla​_hotelarzy​_-​_nowy​_standard​_nadawania​_DVB-T2.pdf 0.21MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}