Łódź na falach DVB-T2/HEVC od maja 2022 roku
11.08.2021
23 maja 2022 roku rusza trzeci etap wprowadzania w Polsce DVB-T2/HEVC, nowego standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Zmiany obejmą sygnał emitowany z nadajników w sześciu kolejnych regionach kraju. Jednym z nich będzie województwo łódzkie.
Operacja DVB-T2/HEVC
W połowie przyszłego roku widzów telewizji naziemnej w Polsce czeka największa zmiana od czasu wprowadzenia nadawania cyfrowego w 2013 roku. Podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, standard kodowania sygnału telewizyjnego DVB-T zostanie zastąpiony ulepszonym DVB-T2/HEVC.
Od marca do czerwca 2022 roku nadajniki telewizyjne w kraju będą stopniowo przełączane na nadawanie programów w nowy sposób. Trzeci etap zmian, 23 maja, obejmie obiekty nadawcze obsługujące teren województwa łódzkiego.
Satelitarna i kablowa bez zmian
Kogo dotyczyć będą te zmiany i czym właściwie jest telewizja naziemna? Wprowadzenie standardu DVB-T2/HEVC nie wpłynie w żaden sposób na użytkowników telewizji kablowej i satelitarnej. Zmiana będzie istotna dla widzów odbierających programy za pomocą domowych anten zainstalowanych na balkonach, dachach i wewnątrz budynków.
Sygnał, który do nich trafia, emitowany jest z naziemnych stacji rozmieszczonych na terenie całego kraju. Anteny nadawcze umieszczane są przeważnie na wysokich masztach ustawionych, jeśli to możliwe, na naturalnych wzniesieniach. W województwie łódzkim ten typ konstrukcji posiada jedno z większych w regionie centrów nadawczych w Zygrach. Wykorzystuje się też niekiedy istniejące budynki i konstrukcje – w Łodzi najsilniejsze nadajniki znajdują się na kominie jednej z elektrociepłowni.
Naziemna oferta będzie lepsza
Widzowie telewizji naziemnej w łódzkim mogą oglądać teraz ponad 30, w większości bezpłatnych programów, pogrupowanych w multipleksy (MUX):
- MUX-1 (w województwie łódzkim to kanał 46 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
- MUX-2 (kanał 24): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
- MUX-3 (kanał 26, 36 lub 43): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
- MUX-4 (kanał 49): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
- MUX-8 (kanał 9): TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.
Po 23 maja 2022 roku sygnał dla multipleksów 1, 2, 3 i 4 będzie nadawany tylko w standardzie DVB-T2/HEVC. Dotychczas nadawane programy będą wciąż dostępne, ale w krótkim czasie ich oferta powinna się poszerzyć. Standard DVB-T2 daje możliwość zmieszczenia w jednym multipleksie większej ilości programów. Widzowie dostaną również obraz i dźwięk w znacznie lepszej jakości i możliwość korzystania z dodatkowych usług po podłączeniu odbiornika do internetu.
Nowy telewizor?
Oprócz korzyści dla widzów, standard DVB-T2/HEVC przyniesie też nowe wymagania wobec ich telewizorów. Po 23 maja 2022 roku telewizję naziemną obejrzymy tylko na urządzeniach z funkcjami niezbędnymi do odbioru programów DVB-T2/HEVC. Jakie to funkcje, można sprawdzić w opublikowanym niedawno poradniku. Z instrukcji obsługi lub z innych materiałów producenta dowiemy się, czy nasz odbiornik je posiada.
Innym sposobem jest samodzielne przetestowanie telewizora. Na terenie województwa łódzkiego już teraz nadawane są próbne programy Telewizji Polskiej w wersji DVB-T2/HEVC. Emituje je nadajnik w Łodzi na kanale 33. Ta sama stacja nadaje również testowe programy TVN na kanale 21. W prosty sposób można przekonać się, czy odbieramy je na naszym sprzęcie. Instrukcję przeprowadzenia takiego testu znajdziemy na stronie gov.pl/CyfrowaTV.
Jeżeli nie mamy właściwego odbiornika konieczny będzie zakup nowego albo zaopatrzenie się w dodatkowy dekoder. Po wprowadzeniu DVB-T2/HEVC mogą też zmienić się kanały nadawania programów i prawdopodobnie trzeba będzie ponownie dostroić telewizor.
Czas na przygotowanie
Do maja 2022 roku zostało jeszcze kilka miesięcy. Warto w tym czasie zapoznać się z dostępnymi materiałami na temat DVB-T2/HEVC i przygotować się do zmian. Aktualności, poradniki i ulotki na ten temat znajdziecie przede wszystkim w serwisie gov.pl/CyfrowaTV. Cennych informacji o nowym standardzie dostarczają też strony internetowe Emitel i UKE.
Materiały
Ulotka dla telewidza - nowy standard nadawania DVB-T2Ulotka_dla_telewidza_-_nowy_standard_nadawania_DVB-T2.pdf 0.21MB Poradnik dla telewidzów dotyczący nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC
Poradnik_dla_telewidzów_DVB-T2_HEVC_2022_2.pdf 2.20MB