W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lubuskie pierwsze z DVB-T2/HEVC

09.06.2021

W przyszłym roku w Polsce zmieni się sposób nadawania programów cyfrowej telewizji naziemnej. W województwie lubuskim nowy standard DVB-T2/HEVC pojawi się najwcześniej – 28 marca 2022 roku. Już teraz jego mieszkańcy powinni przygotować się na nadchodzące zmiany.

Element graficzny.

Jak to działa?

Cyfrowa telewizja naziemna to bezpłatne programy odbierane za pomocą anten zamontowanych na budynkach. Jej sygnał trafia do nas z rozmieszczonych w  całym kraju nadajników. W województwie lubuskim są to głównie duże stacje w Jemiołowie i Wichowie.

Nadawane programy podzielone są na pięć grup nazywanych multipleksami (MUX). Każdy z nich zawiera ofertę kilku stacji:

  • MUX-1 (w województwie lubuskim to kanał 45 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
  • MUX-2 (kanał 21): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
  • MUX-3 (kanał 32): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
  • MUX-4 (kanał 29 lub 42): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
  • MUX-8 (kanał 8): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Nowy standard

Od połowy 2022 roku w całej Polsce programy telewizji naziemnej będą nadawane w trochę inny, lepszy sposób. Sygnał, który teraz do nas dociera jest przygotowany w standardzie nazywanym DVB-T/HEVC. Zastąpi go wprowadzany w całej Unii Europejskiej standard DVB-T2/HEVC, który pozwoli oglądać więcej programów niż teraz, a do tego w lepszej jakości obrazu i dźwięku.

Zmiany standardu nadawania będą wprowadzane etapami. Województwo lubuskie znajdzie się wśród pierwszych regionów objętych sygnałem DVB-T2/HEVC. Stanie się to 28 marca 2022 roku. Z tego powodu już teraz prowadzone są tam testy nowej technologii sprawdzające jej zasięg. DVB-T2/HEVC można wypróbować na kanale 37 (nadajnik w Wichowie) lub 38 (nadajnik w Jemiołowie).

Grafika przedstawia mapę Polski z zaznaczonym na różowo województwem lubuskim.

Gotowi na zmiany?

Nowy standard będzie wymagał od widzów odpowiedniego sprzętu, bez którego odbiór telewizji naziemnej nie będzie dłużej możliwy.

Muszą przede wszystkim posiadać telewizor obsługujący DVB-T2/HEVC. Warto już teraz sprawdzić, czy nasze urządzenie jest odpowiednie lub rozejrzeć się za nowym. Listę funkcji, jakie powinien posiadać odbiornik można znaleźć w poradniku. Innym rozwiązaniem może być kupienie dekodera do telewizora starszego typu.

Odbiór programów DVB-T2/HEVC nie wymaga wymiany anteny, sygnał będzie nadawany w tym samym paśmie, co do tej pory. Konieczna może się okazać tylko zmiana jej ustawienia. Po 28 marca 2022 r. prawdopodobnie będzie też trzeba ponowne dostroić telewizor.

Wszystkie informacje o planowanych zmianach standardu znaleźć można na stronie gov.pl/cyfrowaTV.

Materiały

Poradnik dla telewidzów dotyczący nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC
Poradnik​_dla​_telewidzów​_DVB-T2​_HEVC​_2022​_2.pdf 2.20MB
Ulotka dla telewidza - nowy standard nadawania DVB-T2
Ulotka​_dla​_telewidza​_-​_nowy​_standard​_nadawania​_DVB-T2.pdf 0.21MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}