Opole 2022 już w jakości DVB-T2/HEVC
23.09.2021
W województwie opolskim trudno o ważniejsze wydarzenie niż coroczny festiwal piosenki w stolicy regionu. Ale w 2022 roku, oprócz muzycznych wrażeń, mieszkańców czeka też rewolucja w odbiorze telewizji naziemnej. Transmisję kolejnej edycji festiwalu wraz z widzami z całej Polski obejrzą już w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.
Już w połowie 2022 roku widzowie telewizji naziemnej w Polsce obejrzą swoje ulubione programy w nowy, lepszy sposób. Od marca do czerwca uruchamiany będzie nowy standard nadawania cyfrowego – DVB-T2/HEVC, który zastąpi używany dotychczas DVB-T. Zmiana będzie wprowadzana w czterech etapach obejmujących po kilka województw każdy. Województwo opolskie znajdzie się w grupie regionów, gdzie DVB-T2/HEVC zagości od 23 maja.
Nasz kraj nie jest wyjątkiem, nowy standard jest wprowadzany na całym obszarze Unii Europejskiej. Uruchomienie DVB-T2/HEVC to przede wszystkim zmiana technologiczna poprawiająca jakość odbioru telewizji naziemnej, ale ma też związek z nowym podziałem częstotliwości radiowych. Część zakresów używanych do tej pory przez telewizję będzie teraz przeznaczona na potrzeby usług telekomunikacji bezprzewodowej.
Co oglądamy w opolskim?
Naziemna telewizja cyfrowa dostarcza widzom ponad 30 programów, z których większość można oglądać całkowicie bezpłatnie. Jej sygnał jest emitowany z odpowiednio rozmieszczonych stacji nadawczych, a do odbioru wystarczy prosta antena umieszczona zazwyczaj na zewnątrz budynku. Najważniejszy nadajnik telewizji naziemnej w województwie opolskim znajduje się w Chrzelicach koło Opola.
Widzowie w opolskim odbierają teraz 5 grup programów, czyli multipleksów (MUX):
- multipleks MUX-1 (kanał 29 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
- multipleks MUX-2 (kanał 23): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
- multipleks MUX-3 (kanał 34): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
- multipleks MUX-4 (kanał 43): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
- multipleks MUX-8 (kanał 6): TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.
Po 23 maja 2022 roku sygnał dla multipleksów 1, 2, 3 i 4 będzie nadawany tylko w standardzie DVB-T2/HEVC. Jedną z jego zalet jest możliwość umieszczenia większej liczby programów w każdym pakiecie, więc oferta telewizji naziemnej z pewnością znacznie się powiększy.
Zobaczmy, co nam da DVB-T2/HEVC
Większy wybór programów to nie wszystko. Telewizja naziemna w nowym wydaniu przyniesie też widzom duży skok w jakości obrazu i dźwięku. Swoje ulubione programy widzowie w opolskim będą mogli zobaczyć w jakości High Definition (HD), a jeśli dysponują odpowiednim telewizorem, nawet w Ultra HD (4K). Nowych doznań dostarczać będzie również przestrzenny dźwięk w formacie Dolby AC-4.
To, co stanie się normą po 23 maja 2022 roku, można zobaczyć i wypróbować już teraz. Nadajnik w Chrzelicach emituje od kilku miesięcy multipleks z programami Telewizji Polskiej w formacie DVB-T2/HEVC. Testowa emisja dostępna jest na kanale 27, a jej dokładny zasięg można sprawdzić na stronie https://emimaps.emitel.pl/.
Koniecznie sprawdź telewizor
Prowadzone w Polsce testy DVB-T2/HEVC można też wykorzystać do sprawdzenia możliwości naszego telewizora przed przyszłorocznymi zmianami. W nowym standardzie pracować będą tylko odbiorniki wyposażone w odpowiednie funkcje, dobrze więc upewnić się, że po 23 maja 2022 roku nasz sprzęt pozwoli nadal odbierać telewizję naziemną. Na stronie gov.pl/CyfrowaTV opublikowano instrukcję, jak w prosty sposób sprawdzić, czy odbieramy testowe programy DVB-T2/HEVC.
Jeżeli planujemy w najbliższych miesiącach zakup nowego telewizora, warto sprawdzić, czy wybrany przez nas model obsługuje DVB-T2/HEVC. Taką informację znajdziemy w materiałach producenta lub u sprzedawców. Z pomocą może przyjść też opublikowany niedawno poradnik.
Jeżeli jednak po zmianie standardu nadawania chcemy nadal używać tego samego odbiornika, a okaże się, że nie spełnia on wymagań DVB-T2/HEVC, jest na to sposób. Na rynku dostępne są dekodery do odbiorników telewizyjnych, które nam to umożliwią. Koszt takiego urządzenia to około 100 zł.
Warto wiedzieć jak najwięcej
Wprowadzenie DVB-T2/HEVC to poważna zmiana dla widzów telewizji naziemnej, nie tylko w województwie opolskim. Aby poznać wszystkie szczegóły i dobrze się do niej przygotować warto odwiedzać serwis gov.pl/CyfrowaTV i skorzystać z publikowanych tam materiałów. O nadchodzącej zmianie standardu nadawania przypominać też będą emitowane od kilku dni telewizyjne spoty kampanii „Gotowi na DVB-T2?”.
Materiały
Poradnik dla telewidzów dotyczący nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVCPoradnik_dla_telewidzów_DVB-T2_HEVC_2022_2.pdf 2.20MB Ulotka dla telewidza - nowy standard nadawania DVB-T2
Ulotka_dla_telewidza_-_nowy_standard_nadawania_DVB-T2.pdf 0.21MB