Pomorskie wita DVB-T2/HEVC
16.07.2021
Naziemna telewizja cyfrowa dociera do widzów w województwie pomorskim za pośrednictwem kilkunastu nadajników. 25 kwietnia przyszłego roku większość z tych stacji zacznie nadawać sygnał wyłącznie w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. Nadchodzące miesiące to czas, by przygotować się do tej zmiany.
Telewizja z powietrza
Wielu mieszkańców pomorskiego, zwłaszcza w miastach, korzysta z telewizji satelitarnej lub usług operatorów kablowych. Ale do znacznej części telewidzów w regionie sygnał dociera wciąż w „tradycyjny” sposób: z silnych, naziemnych nadajników, przez domową antenę. Telewizja naziemna nie ma tak bogatej oferty jak kablówki, jednak pozwala na bezpłatny dostęp do prawie 30 programów polskich nadawców.
Co można oglądać w ten sposób w województwie pomorskim? Do dyspozycji jest 5 multipleksów (MUX), czyli pakietów programów:
- MUX-1 (w województwie pomorskim to kanał 37 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
- MUX-2 (kanał 35): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
- MUX-3 (kanał 22 lub 48): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
- MUX-4 (kanał 25): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
- MUX-8 (kanał 6 lub 8): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.
W przyszłym roku programów może być już więcej. Od 25 kwietnia 2022 roku w pomorskim multipleksy 1, 2, 3 i 4 będą nadawane w dającym większe możliwości standardzie cyfrowym DVB-T2/HEVC.
Dlaczego lepiej?
Wprowadzenie standardu DVB-T2/HEVC w Polsce wynika z regulacji Unii Europejskiej, jest też związane ze zmianami w korzystaniu z częstotliwości radiowych w Europie. Jest to jednak przede wszystkim zmiana technologiczna, która przyniesie odbiorcom telewizji nowe możliwości.
Dzięki DVB-T2/HEVC będzie można w każdym multipleksie umieścić większą ilość programów i oferta telewizji naziemnej stanie się o wiele bogatsza. Widzowie otrzymają również dźwięk i obraz wyższej jakości. Dostępne staną się programy w rozdzielczości HD lub nawet Ultra HD (4K), a w przypadku telewizorów z dostępem do internetu, dodatkowe usługi interaktywne.
Spełniamy wymagania
Standard DVB-T2/HEVC oznacza więcej korzyści dla odbiorców, ale też nowe wymagania wobec ich telewizorów. Po 25 kwietnia 2022 roku sygnał telewizyjny będzie odbierany tylko przez urządzenia odpowiedniego typu albo podłączone do dekodera DVB-T2/HEVC. W ciągu najbliższych miesięcy dobrze będzie sprawdzić, czy odbiornik, którego używamy jest przygotowany na nadchodzące zmiany.
Warto przede wszystkim zajrzeć do instrukcji obsługi lub innych materiałów producenta telewizora i zobaczyć, czy posiada funkcje niezbędne do odbioru programów DVB-T2/HEVC. Co musi mieć nowy telewizor? Można to sprawdzić w opublikowanym niedawno poradniku.
Innym sposobem może być samodzielne przetestowanie telewizora. Na terenie województwa pomorskiego już teraz nadawane są próbne programy Telewizji Polskiej w wersji DVB-T2/HEVC. Emitują je nadajniki w Chwaszczynie (na kanale 44) i Skórowie Nowym (kanał 24). Pierwsza z tych stacji nadaje również testowe programy TVN na kanale 43. W prosty sposób można przekonać się, czy odbieramy je na naszym sprzęcie. Instrukcję przeprowadzenia takiego testu znajdziemy na stronie gov.pl/CyfrowaTV.
Na bieżąco z DVB-T2/HEVC
Aby dowiedzieć się więcej na temat wprowadzania w Polsce standardu DVB-T2/HEVC, warto zajrzeć do serwisu gov.pl/cyfrowaTV. Publikowane są tam materiały informacyjne, poradniki i aktualności związane z nadchodzącą zmianą. O DVB-T2/HEVC informują też Emitel i UKE na swoich stronach internetowych.
Materiały
Ulotka dla telewidza - nowy standard nadawania DVB-T2Ulotka_dla_telewidza_-_nowy_standard_nadawania_DVB-T2.pdf 0.21MB Poradnik dla telewidzów dotyczący nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC
Poradnik_dla_telewidzów_DVB-T2_HEVC_2022_2.pdf 2.20MB