To będzie maj. W podkarpackim zagości DVB-T2/HEVC
09.09.2021
W marcu 2022 roku w dwóch, a w kolejnym miesiącu w czterech województwach zostanie uruchomiony nowy standard telewizji naziemnej DVB-T2/HEVC. Gorąco będzie w maju, kiedy dołączy do nich aż sześć kolejnych regionów Polski, w tym województwo podkarpackie.
Postęp w telewizji nie zwalnia. Cyfrowe nadawanie programów naziemnych wprowadzono w Polsce zaledwie osiem lat temu, a już przyszłym roku pożegnamy stosowany od 2013 roku standard DVB-T. Od 30 czerwca 2022 roku niemal wszystkie kanały będą trafiały do widzów w nowym formacie DVB-T2/HEVC.
To poważna zmiana, będzie dotyczyć milionów odbiorców telewizji naziemnej. Operację przełączenia nadajników na nowy standard podzielono na cztery etapy, każdy z nich obejmie kilka województw. 23 maja 2022 roku jednym z sześciu regionów z nowym standardem stanie się województwo podkarpackie.
Sprawdźmy, co nowego czeka widzów i jak powinni się do tego przygotować.
O jakiej telewizji mówimy?
Ważna informacja: standard DVB-T2/HEVC nie będzie wprowadzany w telewizjach satelitarnych i kablowych. Dotyczy tylko naziemnej telewizji cyfrowej. Za jej pośrednictwem do widzów w Polsce dociera ponad 30, przeważnie bezpłatnych programów. Nadawane są one z rozmieszczonych w całym kraju naziemnych stacji nadawczych. W podkarpackim największy zasięg mają anteny masztów na Suchej Górze koło Krosna i w Giedlarowej w pobliżu Leżajska.
Aby odbierać jej sygnał wystarczy własna antena i odpowiedni telewizor. Nadawane programy podzielone są na grupy określane jako multipleksy (MUX) i dostępne są na różnych kanałach telewizora w zależności od regionu. Odbiorcy z województwa podkarpackiego mają teraz do dyspozycji:
- multipleks MUX-1 (kanał 43 i 48 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
- multipleks MUX-2 (kanał 31 i 32): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
- multipleks MUX-3 (kanał 26, 29 I 36): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
- multipleks MUX-4 (kanał 35 lub 41): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
- multipleks MUX-8 (kanał 6 lub 8): TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.
Po 23 maja 2022 roku sygnał dla multipleksów 1, 2, 3 i 4 będzie nadawany tylko w standardzie DVB-T2/HEVC.
Wybór, jakość, możliwości
Wprowadzenie standardu DVB-T2/HEVC w Polsce wynika z regulacji Unii Europejskiej, jest też związane ze zmianami w korzystaniu z częstotliwości radiowych w Europie. Jest to jednak przede wszystkim zmiana technologiczna, która przyniesie odbiorcom telewizji nowe możliwości.
Dzięki DVB-T2/HEVC będzie można w każdym multipleksie umieścić większą ilość programów i oferta telewizji naziemnej stanie się o wiele bogatsza. Widzowie otrzymają również dźwięk i obraz wyższej jakości. Dostępne staną się programy w rozdzielczości HD lub nawet Ultra HD (4K), a w przypadku telewizorów z dostępem do Internetu, dodatkowe usługi interaktywne.
Przetestuj i sprawdź
Po wprowadzeniu standardu DVB-T2/HEVC nie zmieni się podstawowy sposób odbioru sygnału – będzie można używać tych samych anten. Nasz telewizor będzie jednak musiał posiadać odpowiednie funkcje. Warto już teraz sprawdzić, czy nasz odbiornik spełnia wymagania DVB-T2/HEVC.
Jednym ze sposobów jest przetestowanie programów nadawanych w nowym standardzie. W Polsce trwają próbne emisje DVB-T2/HEVC, obejmujące około 90% powierzchni kraju. W województwie podkarpackim programy TVP nadają w ten sposób stacje na Suchej Górze, górze Jawor, w Giedlarowej i na Tatarskiej Górze w Przemyślu – wszystkie na kanale 24. Instrukcję samodzielnego przeprowadzenia takiego testu znajdziemy na stronie gov.pl/CyfrowaTV.
Jeżeli nasz telewizor wyszuka teraz testowe programy, po 23 maja 2022 r. potrzebne będzie co najwyżej jego ponowne dostrojenie. To, czy odbiornik jest odpowiednio wyposażony, można też sprawdzić w instrukcji obsługi lub w innych materiałach producenta.
Co zrobić, jeśli próbne programy jednak do nas nie docierają, a instrukcja nie mówi nic o odbiorze DVB-T2/HEVC? Wtedy prawdopodobnie konieczne będzie dokupienie dekodera albo wymiana telewizora. Kupując nowy sprzęt warto wspomóc się tym poradnikiem.
Rozwiej swoje wątpliwości
Wprowadzenie DVB-T2/HEVC to duża zmiana dla widzów telewizji naziemnej i warto zawczasu dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Aktualności, poradniki i ulotki na temat nowego standardu znajdziecie przede wszystkim w serwisie gov.pl/CyfrowaTV. Informują o nim także Emitel i UKE na swoich stronach internetowych.
Materiały
Poradnik dla telewidzów dotyczący nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVCPoradnik_dla_telewidzów_DVB-T2_HEVC_2022_2.pdf 2.20MB Ulotka dla telewidza - nowy standard nadawania DVB-T2
Ulotka_dla_telewidza_-_nowy_standard_nadawania_DVB-T2.pdf 0.21MB