Wielkopolskie w nowym standardzie
08.07.2021
Przyszły rok będzie stał w Polsce pod znakiem dużych zmian w telewizji. Naziemne nadajniki zaczną emitować sygnał wyłącznie w nowym standardzie DVB-T2/HEVC. W kwietniu 2022 roku drugi etap zmian obejmie między innymi województwo wielkopolskie.
DVB-T2/HEVC w całej Unii
W krajach Unii Europejskiej trwa właśnie proces zmiany sposobu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej. Wcześniejszy standard DVB-T jest stopniowo zastępowany ulepszonym DVB-T2/HEVC. W Polsce zmiany będą wprowadzane etapami, a zakończą się 30 czerwca 2022 roku. Województwo wielkopolskie znajdzie się wśród regionów, gdzie sygnał telewizyjny nowego typu będzie nadawany od 25 kwietnia przyszłego roku.
DVB-T2/HEVC przyniesie bogatszą ofertę programów oraz lepszą jakość obrazu i dźwięku. Umożliwi też korzystanie z dodatkowych usług posiadaczom telewizorów podłączonych do internetu.
Naziemna – czyli jaka?
Telewizję naziemną oglądają miliony Polek i Polaków, którzy nie korzystają z kablówek lub anten satelitarnych. Jej sygnał jest nadawany z rozsianych po całym kraju stacji, a do odbioru wystarczy antena zamontowana na balkonie lub dachu budynku. W województwie wielkopolskim oglądamy ją głównie dzięki największym centrom nadawczym w Śremie, Żółwieńcu i Mikstacie.
Naziemna telewizja cyfrowa to ponad 30 programów połączonych w kilka multipleksów (MUX), czyli pakietów. W zależności od regionu można je odbierać na różnych kanałach telewizora. Widzowie z Wielkopolski mają do dyspozycji:
- MUX-1 (w województwie wielkopolskim to kanał 23, 38, 42 lub 55 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
- MUX-2 (kanał 39, 43, 44 lub 45): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
- MUX-3 (kanał 26, 27, 31 lub 36): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
- MUX-4 (kanał 28 lub 40): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
- MUX-8 (kanał 6, 7, 8 lub 9): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.
Testowanie i przygotowanie
Po wprowadzeniu standardu DVB-T2/HEVC nie zmieni się podstawowy sposób odbioru sygnału – będzie można używać tych samych anten. Nasz telewizor będzie jednak musiał posiadać odpowiednie funkcje. Warto już teraz sprawdzić, czy nasz odbiornik spełnia wymagania DVB-T2/HEVC.
Jednym ze sposobów jest przetestowanie programów nadawanych w nowym standardzie. W Polsce trwają próbne emisje DVB-T2/HEVC, obejmujące około 90% powierzchni kraju. W województwie wielkopolskim programy TVP nadają w ten sposób stacje w Żółwieńcu (kanał 22), Śremie (29), Mikstacie (37) i Chojnie (44). Jeżeli nasz telewizor wyszuka teraz testowe programy, po 25 kwietnia 2022 r. potrzebne będzie co najwyżej jego ponowne dostrojenie. To, czy odbiornik jest odpowiednio wyposażony, można też sprawdzić w instrukcji obsługi lub w innych materiałach producenta.
Jeżeli jednak próbne programy do nas nie docierają, a instrukcja nie mówi nic o odbiorze DVB-T2/HEVC, konieczne będzie dokupienie dekodera albo wymiana telewizora. Kupując nowy sprzęt warto wspomóc się tym poradnikiem.
Więcej wiedzy
Aby dowiedzieć się więcej na temat wprowadzania w Polsce standardu DVB-T2/HEVC, warto odwiedzić serwis CyfrowaTV. Publikowane są tam materiały informacyjne, poradniki i aktualności związane z nadchodzącą zmianą. O DVB-T2/HEVC informują też Emitel i UKE na swoich stronach internetowych. Zasięgi próbnych emisji w nowym standardzie znajdziecie w serwisie Emimaps.
Materiały
Ulotka dla telewidza - nowy standard nadawania DVB-T2Ulotka_dla_telewidza_-_nowy_standard_nadawania_DVB-T2.pdf 0.21MB Poradnik dla telewidzów dotyczący nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC
Poradnik_dla_telewidzów_DVB-T2_HEVC_2022_2.pdf 2.20MB