Z widokiem na DVB-T2/HEVC – małopolskie w nowym standardzie
31.08.2021
Szczyt Gubałówki to nie tylko malownicza panorama Zakopanego i Tatr. Znajduje się tam również maszt telewizyjnego ośrodka nadawczego, obsługującego część województwa małopolskiego. Już za kilka miesięcy popłynie stamtąd sygnał telewizji naziemnej w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.
30 czerwca 2022 roku będzie przełomową datą w historii polskiej telewizji. Od tego dnia większość programów nadawanych drogą naziemną będzie dostępna wyłącznie w nowoczesnym standardzie DVB-T2/HEVC. Zmiany rozpoczną się już w marcu przyszłego roku i będą wprowadzane etapami w kolejnych regionach kraju. Województwo małopolskie znajdzie się w zasięgu nowej technologii od 23 maja.
Standard DVB-T2/HEVC jest wprowadzany na całym obszarze Unii Europejskiej. To zmiana przede wszystkim technologiczna, ale wynika też z konieczności zwolnienia niektórych częstotliwości radiowych na potrzeby komunikacji bezprzewodowej.
Bez satelity, bez kabla, bezpłatnie
DVB-T2/HEVC pojawi się tylko w telewizji nadawanej naziemnie i nie dotyczy odbiorców programów satelitarnych oraz dostępnych w sieciach kablowych. Uruchomienie nowego standardu dotyczyć będzie milionów widzów, do których sygnał telewizyjny dociera za pośrednictwem klasycznych domowych anten.
Sieć cyfrowej telewizji naziemnej działa w oparciu o rozmieszczone w terenie nadajniki. Większość obszaru województwa małopolskiego pokrywają stacje w Chorągwicy koło Krakowa, na Górze Św. Marcina w okolicach Tarnowa i na Luboniu Wielkim niedaleko Rabki-Zdroju. W okolicach Zakopanego i Nowego Targu sygnał zapewnia maszt nadawczy ustawiony na słynnej Gubałówce.
Odbiór większości programów naziemnych jest bezpłatny. Oferta nadawców to w tej chwili ponad 30 kanałów pogrupowanych w multipleksy (MUX), a w małopolskim obejmuje:
- MUX-1 (w województwie małopolskim to kanał 25, 43 lub 45 telewizora) - programy: TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
- MUX-2 (kanał 22, 26, 34 lub 47): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
- MUX-3 (kanał 41 lub 34): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
- MUX-4 (kanał 33): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
- MUX-8 (kanał 7): TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.
Po 23 maja 2022 roku multipleksy MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4 będą nadawane wyłącznie w wersji DVB-T2/HEVC. Multipleks MUX-8 ma zostać dostosowany w późniejszym terminie.
Większy wybór, więcej jakości
Po uruchomieniu DVB-T2/HEVC ta lista programów szybko przestanie być aktualna. Nowoczesny standard pozwoli zwiększyć ich liczbę w ramach każdego z multipleksów i oferta nadawców będzie bogatsza.
Telewizja naziemna w nowym wydaniu przyniesie też widzom duży skok w jakości obrazu i dźwięku. Swoje ulubione programy będą mogli zobaczyć w jakości High Definition (HD), a jeśli dysponują odpowiednim telewizorem, nawet w Ultra HD (4K). Nowych doznań dostarczać będzie również przestrzenny dźwięk w formacie Dolby AC-4.
To, co stanie się normą po 23 maja 2022 roku, można zobaczyć i wypróbować już teraz. Sześć małopolskich stacji nadawczych emituje od maja 2021 roku multipleks z programami Telewizji Polskiej w formacie DVB-T2/HEVC. Testowe emisje dostępne są na kanałach 21, 27 lub 28, a ich dokładny zasięg można sprawdzić na stronie https://emimaps.emitel.pl/.
Czas na twój ruch
Standard DVB-T2/HEVC przyniesie mnóstwo korzyści, ale stawia też nowe wymagania wobec telewizorów. Po 23 maja 2022 roku telewizję naziemną w małopolskim obejrzymy tylko na urządzeniach przystosowanych do odbioru programów DVB-T2/HEVC. Jakie parametry muszą mieć telewizory, można sprawdzić w opublikowanym niedawno poradniku. Z instrukcji obsługi lub z innych materiałów producenta dowiemy się, czy nasz odbiornik je posiada.
Możemy też samodzielnie sprawdzić telewizor wykorzystując testowe emisje programów w wersji DVB-T2/HEVC. W prosty sposób przekonamy się, czy nasz sprzęt je odbiera. Instrukcję przeprowadzenia takiego testu znajdziemy na stronie gov.pl/CyfrowaTV.
Jeżeli nie mamy właściwego odbiornika konieczny będzie zakup nowego albo zaopatrzenie się w dodatkowy dekoder. Po wprowadzeniu DVB-T2/HEVC mogą też zmienić się kanały nadawania programów i prawdopodobnie trzeba będzie ponownie dostroić telewizor.
Tutaj dowiesz się więcej
Każdy odbiorca telewizji naziemnej powinien być dobrze przygotowany do nadchodzących zmian. Z myślą o nich uruchomiono na stronie gov.pl/cyfrowaTV serwis poświęcony DVB-T2/HEVC. Publikowane są tam materiały informacyjne, poradniki i aktualności związane z nowym standardem. O DVB-T2/HEVC informują też Emitel i UKE na swoich stronach internetowych.
Materiały
Poradnik dla telewidzów dotyczący nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVCPoradnik_dla_telewidzów_DVB-T2_HEVC_2022_2.pdf 2.20MB Ulotka dla telewidza - nowy standard nadawania DVB-T2
Ulotka_dla_telewidza_-_nowy_standard_nadawania_DVB-T2.pdf 0.21MB