W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zachodniopomorskie: standard DVB-T2/HEVC od kwietnia 2022 r.

30.06.2021

W marcu przyszłego roku rozpocznie się proces zmiany sposobu nadawania telewizji naziemnej w Polsce. Nowy standard DVB-T2/HEVC pojawi się wtedy w województwach lubuskim i dolnośląskim. Drugi etap zmian, planowany na 25 kwietnia, dotyczyć będzie między innymi nadajników obsługujących województwo zachodniopomorskie.

Element graficzny.

Co się nadaje w zachodniopomorskim

Za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej do widzów w Polsce dociera ponad 30 bezpłatnych programów. Aby odbierać jej sygnał pochodzący z sieci  nadajników, wystarczy własna antena i odpowiedni telewizor. Nadawane programy podzielone są na grupy określane jako multipleksy (MUX) i dostępne są na różnych kanałach telewizora w zależności od regionu.

Odbiorcy z województwa zachodniopomorskiego mają teraz do dyspozycji:

  • multipleks MUX-1 (kanał 21, 23, 41 lub 42 telewizora): TTV, Polo TV, Eska TV, Antena HD, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV
  • multipleks MUX-2 (kanał 34, 35, 43 lub 47): Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6
  • multipleks MUX-3 (kanał 31, 33, 38 lub 48): TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD
  • multipleks MUX-4 (kanał 28 lub 30): kanały płatne oraz niekodowany Wydarzenia 24
  • multipleks MUX-8 (kanał 6, 7 lub 9): TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Mapa Polski z zaznaczonym na różowo województwem zachodniopomorskim.

Sygnał telewizyjny w tym regionie pochodzi przede wszystkim z ośrodków w Kołowie, Gołogórze i Rusinowie. Od 25 kwietnia 2022 roku zaczną one emitować programy w nowym, ulepszonym standardzie cyfrowym DVB-T2/HEVC.

Co się polepszy?

Standard DVB-T2/HEVC jest wprowadzany w całej Unii Europejskiej i ma zastąpić poprzedni, DVB-T. W Polsce ta zmiana będzie wprowadzana etapami wiosną 2022 roku i zakończy się 30 czerwca.

DVB-T2/HEVC da widzom telewizji naziemnej wiele nowych korzyści. Możliwe będzie umieszczenie w multipleksach większej ilości programów o dużo lepszej jakości obrazu - HD lub nawet Ultra HD (4K). Dostępny będzie też bogatszy, przestrzenny dźwięk. DVB-T2/HEVC pozwoli również na korzystanie z dodatkowych usług, jeżeli telewizor jest podłączony do internetu.

O zaletach nowego standardu można przekonać się już teraz. Na terenie województwa zachodniopomorskiego trwa próbna emisja programów TVP. Sygnał ze stacji w Rusinowie, Grzywaczu, Gołogórze, Sławborzu i Kołowie można odbierać na kanale 37 lub 44. Dokładny zasięg testowych emisji DVB-T2/HEVC dla każdego z nadajników można sprawdzić na stronie Emitel.

Co trzeba zrobić

Aby oglądać testowe programy, a po 25 kwietnia 2022 r. nadal cieszyć się odbiorem telewizji naziemnej, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Nie trzeba wymieniać anteny, ale telewizor musi posiadać odpowiednie funkcje. Jeżeli nie mamy właściwego odbiornika konieczny będzie zakup nowego albo zaopatrzenie się w dodatkowy dekoder. Po wprowadzeniu DVB-T2/HEVC mogą zmienić się kanały nadawania programów i prawdopodobnie trzeba będzie ponownie dostroić telewizor.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Aby dowiedzieć się więcej na temat wprowadzania w Polsce standardu DVB-T2/HEVC, warto zajrzeć do serwisu CyfrowaTV. Publikowane są tam materiały informacyjne, poradniki i aktualności związane z nadchodzącą zmianą. O DVB-T2/HEVC informują też Emitel i UKE na swoich stronach internetowych.

Materiały

Ulotka dla telewidza - nowy standard nadawania DVB-T2
Ulotka​_dla​_telewidza​_-​_nowy​_standard​_nadawania​_DVB-T2.pdf 0.21MB
Poradnik dla telewidzów dotyczący nowego standardu nadawania DVB-T2/HEVC
Poradnik​_dla​_telewidzów​_DVB-T2​_HEVC​_2022​_2.pdf 2.20MB
{"register":{"columns":[]}}