Informacje dla podróżujących
16.01.2025
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie placówką zagraniczną RP.
Bezpieczeństwo
Władze miejscowe nie wprowadziły w Bułgarii stopnia zagrożenia terrorystycznego.
W Bułgarii napady rabunkowe i kradzieże należą do rzadkości, z wyjątkiem kurortów nadmorskich i miejsc uczęszczanych przez turystów. Unikaj pozostawiania dokumentów i rzeczy wartościowych na kempingach i w kwaterach prywatnych. W hotelach rekomendowane jest korzystanie z sejfów. W przypadku utraty dokumentu podróży konieczne jest wyrobienie paszportu tymczasowego (więcej na ten temat znajdziesz na tej stronie: https://www.gov.pl/web/bulgaria/wakacje). Z tego względu warto zabrać ze sobą do Bułgarii zarówno dowód osobisty, jak i paszport.
Bułgaria leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi są dostępne na poniższej stronie.
Apelujemy: zgłoś swoją podróż w systemie Odyseusz.
W przypadku zagrożenia życia dzwoń na numer alarmowy 112.
Wjazd i pobyt
1) Jaki dokument podróży uprawnia do przekroczenia granicy?
Paszport TAK
Paszport tymczasowy TAK
Dowód osobisty TAK
2) Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Brak wymaganej minimalnej ważności dokumentu podróży dla obywateli RP.
3) Czy wymagana jest wiza do Bułgarii?
Brak wymogu posiadania wiz dla obywateli RP.
4) Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Nie, nie ma dodatkowych wymogów.
Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.
5) Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Nie jest wymagane pełnomocnictwo rodziców małoletniego podróżującego z osobą trzecią.
Rekomendujemy jednak sporządzenie pełnomocnictwa, które jest wymagane w sytuacjach losowych, szczególnie w konieczności hospitalizacji. Pełnomocnictwo powinno zawierać standardowe dane: imię, nazwisko, seria i nr dowodu osobistego rodziców/opiekunów prawnych, dziecka i osoby, pod której opieką będzie podróżować małoletni.
6) Zasady pobytu
Od 1 stycznia 2007 r. obywatele RP mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Republiki Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia pierwszego wjazdu.
Ubezpieczenie, zdrowie
Osoby opłacające składki NFZ mogą w Bułgarii korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Podczas wizyty u lekarza należy okazać dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawnia wyłącznie do korzystania z podstawowych usług medycznych.
Zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych, które pokryją koszty leczenia w szerszym zakresie, jak również korzystania z opieki medycznej w prywatnych szpitalach.
W związku z wprowadzeniem przez rząd bułgarski zasady odpłatność za prowadzenie akcji ratowniczych przez górskie pogotowie, turyści wybierający się na szlaki górskie powinni mieć odpowiednią polisę ubezpieczeniową.
Zasady wwozu leków
Jeżeli potrzebujesz zabrać do Bułgarii niezbędne lekarstwa, (zwłaszcza jeżeli są to środki psychotropowe), obowiązkowo należy posiadać zaświadczenie od polskiego lekarza (najlepiej przetłumaczone na język bułgarski lub angielski) poświadczające, że używanie tego typu leków jest niezbędne w celach zdrowotnych.
W Bułgarii uznawane są polskie recepty, a także te wystawione w innych krajach unijnych. /Dyrektywa wykonawcza Komisji 2012/52/UE z dnia 20 grudnia 2012 r./
Należy jednak pamiętać, że ten sam lek w Polsce i Bułgarii może mieć różne nazwy handlowe.
Więcej informacji można znaleźć na stronach Agencji Wykonawczej ds. Lekarstw (tylko w języku bułgarskim) https://www.bda.bg/bg i komunikacie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w sprawie przywozu lub wywozu środków odurzających i substancji psychotropowych, jakie są niezbędne do leczenia medycznego w przypadku przekraczania granic Rzeczypospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/gif/przewoz-srodkow-odurzajacych-i-substancji-psychotropowych-jakie-sa-niezbedne-do-leczenia-medycznego-w-przypadku-przekraczania-granic-rzeczypospolitej-polskiej.
Podróżowanie po kraju
Należy unikać podróżowania nocą, zatrzymywania się na nocleg na niestrzeżonych parkingach, w pobliżu przydrożnych barów itp. Podczas jazdy wskazane jest blokowanie drzwi samochodu od wewnątrz. Nie należy pozostawiać auta bez dozoru, zwłaszcza jeśli znajduje się w nim bagaż.
Turyści zatrzymujący się w hotelach, w kwaterach prywatnych i na kempingach nie powinni pozostawiać bez nadzoru pieniędzy, kosztowności i dokumentów.
Kradzież należy bezzwłocznie zgłosić w najbliższym komisariacie policji. Protokół policyjny będzie potrzebny do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Jak najszybciej należy zastrzec zgubione lub skradzione karty płatnicze i kredytowe.
Zaleca się również zachowanie szczególnej ostrożności podczas pobytu w lokalach nocnych, klubach, pubach. Zdarzają się przypadki znacznego zawyżania rzeczywistych rachunków i w konsekwencji nieprzyjemne dla klientów interwencje ochrony danego lokalu.
W dużych kurortach nadmorskich jak np. Słoneczny Brzeg, Złote Piaski, Nesebyr parkować należy tylko na parkingach ogólnych (zazwyczaj płatnych) lub hotelowych.
W związku z częstymi kradzieżami, szczególnie w okresie letnim, nowych samochodów, zaleca się podróżującym takimi pojazdami daleko idącą ostrożność, a nawet nieużywanie ich w miarę możliwości w podróżach do i przez Bułgarię.
Informacje dla kierowców
OPŁATY DROGOWE W BUŁGARII
W Bułgarii opłaty drogowe pobierane są na wszystkich autostradach i drogach pierwszej klasy. Mają zastosowanie do wszystkich pojazdów z wyjątkiem motocykli, przy czym opłaty są rozliczane na podstawie kategorii pojazdu:
- Pojazdy ≤ 3,5 t podlegają opłatom w ramach systemu winietowego.
- Dla pojazdów > 3,5 t masy całkowitej istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji określonej trasy lub skorzystania z urządzenia pokładowego (OBU) do automatycznego rozliczania opłat.
WINIETY
Pojazdy ≤ 3,5 t masy całkowitej podlegają wymaganiom dotyczącym winiety.
Są to:
- samochody osobowe i lekkie samochody dostawcze o technicznie dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony;
- naczepy i przyczepy kempingowe.
Ważność winiety elektronicznej rozpoczyna się od momentu jej zakupu lub od godziny 00:00:00 w określonym dniu rozpoczęcia przejazdu i wygasa o godzinie 23:59:59 ostatniego dnia okresu ważności. Wyjątkiem jest winieta weekendowa, której początkowy okres ważności wynosi od 12:00:00 w piątek do 23:59:59 w niedzielę.
Ceny winiet elektronicznych na rok 2025
Tygodniowa |
13,00 BGN. |
Miesięczna |
27,00 BGN. |
Kwartalna |
48,00 BGN. |
Roczna |
87,00 BGN. |
Weekend |
9,00 BGN. |
KARTA TRASY PRZEJAZDU
Pojazdy > 3,5 t masy całkowitej podlegają wymaganiom opłaty drogowej za przejechany odcinek (odległość).
Opłata drogowa jest obliczana na podstawie liczby przejechanych kilometrów, liczby osi, tonażu i klasy emisji spalin.
Taryfa za korzystanie z sieci płatnych dróg jest ustalana decyzją Rady Ministrów. Aktualny cennik znajduje się na stronie: https://tollpass.bg/bg/ceni/tarifa/
W Bułgarii zatwierdzono dwie metody rozliczania i uiszczania opłat drogowych:
- poprzez zakup karty trasy przed rozpoczęciem podróży z maks. 4 postojami;
- za pomocą pokładowego pokładowego OBU. Aby otrzymać urządzenie pokładowe OBU, należy podpisać umowę z bułgarskim dostawcą tych urządzeń
Drogi płatne są częścią krajowej sieci drogowej i obejmują autostrady, drogi pierwszej i drugiej klasy o łącznej długości 6061 km. Sieć płatnych dróg jest podzielona na płatne odcinki. Każdy odcinek ma określone cechy, takie jak długość, współrzędne geograficzne początku i końca, kierunek ruchu itp., które określają wysokość opłaty za przejazd.
UWAGA
8 SIERPNIA 2023 R. WESZŁY W ŻYCIE ZMIANY I UZUPEŁNIENIA DO KODEKSU KARNEGO REPUBLIKI BUŁGARII DOTYCZĄCE PRZESTĘPSTW KOMUNIKACYJNYCH.
Wraz ze wzrostem wysokości kar za niektóre wykroczenia, przewidziano również przepadek pojazdu mechanicznego na rzecz skarbu państwa.
Nowe prawo przewiduje możliwość orzeczenia przez sąd przepadku pojazdu mechanicznego w przypadku nieumyślnego spowodowania ciężkiego lub umiarkowanego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci:
a) przez kierowcę kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środków odurzających;
b) przez kierowcę, który odmawia poddania się badaniu na zawartość alkoholu i/lub środków odurzających lub ich odpowiedników;
c) za spowodowania ciężkiego lub umiarkowanego uszczerbku na zdrowiu u więcej niż jednej osoby;
d) gdy kierowca zbiegł z miejsca wypadku;
e) gdy kierowca nie był uprawniony do prowadzenia pojazdu;
f) w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/godz.;
g) jeżeli czyn został popełniony po przejechaniu na czerwonym świetle;
h) jeżeli czyn został popełniony na chodniku.
Sąd orzeka przepadek pojazdu mechanicznego na rzecz skarbu państwa, jeśli osoba prowadząca pojazd:
– ma we krwi stężenie alkoholu krwi powyżej 1,2 promila lub
– zażyła środki odurzające bądź substancje pochodne.
W każdym z wymienionych przypadków przepadek pojazdu mechanicznego jest możliwy tylko wtedy, gdy jest on własnością sprawcy.
Jeżeli pojazd należy do osoby trzeciej sąd wymierza karę pieniężną w wysokości wartości rynkowej pojazdu w walucie miejscowej (BGN).
ZASADY PRZEWOZU LEKÓW ZAWIERAJĄCYCH SUBSTANCJE NARKOTYCZNE PRZEZ TERYTORIUM BUŁGARII
W związku z pojawiającymi się przypadkami zatrzymania polskich pojazdów ciężarowych na bułgarskiej granicy w związku z próbą wwiezienia do Bułgarii produktów leczniczych zawierających substancje narkotyczne uprzejmie przypominamy, że przewóz takich produktów drogą lądową przez terytorium Republiki Bułgarskiej jest niedozwolony.
Zgodnie z art. 49 ustawy o kontroli środków i substancji narkotycznych oraz ich prekursorów tranzyt przez terytorium Bułgarii produktów leczniczych zawierających substancje narkotyczne jest dozwolony wyłącznie drogą powietrzną bez rozładunku lub drogą morską bez cumowania w portach bułgarskich.
Poniżej znajdą Państwo link do ww. ustawy, który zawiera również listę substancji niedozwolonych:
W Bułgarii jest honorowane polskie prawo jazdy, a zielona karta nie jest obowiązkowa. Jednak jako międzynarodowy dowód ubezpieczenia może w razie wypadku ułatwić uzyskanie odszkodowania. Podróżując samochodem, którego właścicielem jest inna osoba należy posiadać notarialne pełnomocnictwo przetłumaczone na język bułgarski, angielski, francuski lub niemiecki. Poruszanie się po bułgarskich drogach jest płatne. W tym celu należy wykupić winiety. obowiązuje jazda w zapiętych pasach bezpieczeństwa na wszystkich siedzeniach pojazdu. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu jest niedozwolone. Wyjątek stanowi prowadzenie rozmów przez zestaw głośnomówiący. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi to 0,5‰. Należy pamiętać, że bułgarska policja drogowa oraz inspekcja drogowa bardzo restrykcyjnie stosują określone prawem kary za wykroczenia w ruchu drogowym.
Na przykład, za niepodporządkowanie się sygnałom świetlnym i oznakowaniu drogowemu zgodnie z art. 6, p.1 ustawy o ruchu drogowym Republiki Bułgarii kierowcy grozi sankcja odebrania prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz kara grzywny.
Kierowcy pojazdów mają obowiązek jeździć z włączonymi światłami w ciągu dnia przez cały rok.
Ograniczenia w ruchu drogowym w Bułgarii:
- Ruch samochodów ciężarowych ponad 12 ton (łącznie ciągnik i naczepa) jest częściowo zabroniony w weekendy. Ograniczenie to obowiązuje w piątki od godz. 16:00 do 20:00 i w niedziele od godz. 14:00 do 20:00. W soboty ograniczenia nie obowiązują. Jednocześnie zakaz obejmuje również dni ustawowo wolne od pracy, w ostatni dzień pracy przed dniem ustawowo wolnym od godz. 16:00 do 20:00 oraz ostatni ustawowo wolny dzień przed dniem pracy od godz. 14:00 do 20:00.
- Zakaz nie obowiązuje samochodów przewożących szybko psującą się żywność, towary wymagające zachowania odpowiedniej temperatury, towary niebezpieczne (ADR) i zwierzęta.
Przepisy prawne
W Bułgarii kary za handel narkotykami, środkami odurzającymi oraz składnikami do ich produkcji są bardzo surowe.
Obyczaje
Gesty głową, podobne do oznaczających w Polsce negacje i potwierdzenie, w Bułgarii mają znaczenie odwrotne.
Dobrze jest upewnić się słownie, czy rozmówca chciał powiedzieć nie (ne) czy tak (da).
Przydatne informacje
Turyści, którzy chcą korzystać z prywatnych plaż i basenów hotelowych, a nie są gośćmi danego obiektu, muszą się liczyć z dodatkową opłatą. Nieprzestrzeganie tej zasady może prowadzić do konfliktu z ochroną obiektu i interwencji miejscowej policji.
Wymieniając walutę w kantorach należy zachować szczególną ostrożność, gdyż częste są przypadki wypłacania kwot niższych niż to wynika z podanego przed kantorami kursu (najlepiej uprzednio zapytać, jaką sumę otrzyma się za określoną kwotę w walucie). Niektóre kantory i banki w dużych miastach wymieniają również złotówki. Za wymianę walut kantory pobierają niekiedy prowizję.
Na terenie Bułgarii dostępne są biura między innymi Western Union, MoneyGram, za pośrednictwem których istnieje możliwość szybkiego przelewu pieniędzy z Polski. Większość bankomatów akceptuje karty Visa, Maestro, MasterCard i inne.
W sierpniu w Morzu Czarnym często występuje zjawisko tzw. „martwej fali”. Jest to niebezpieczny prąd wsteczny powstały wskutek długotrwałego działania wiatru. „Martwa fala” powstaje pod wodą, dlatego też powierzchnia morza wydaje się spokojna. Tymczasem powstałe przy dnie prądy wsteczne wciągają pływającą osobę w głąb morza. Zjawisko to przyczynia się każdego roku do wielu utonięć. Ratownicy radzą, aby w przypadku dostania się w zasięg „martwej fali”, płynąć pod wodą w kierunku brzegu, ale nie bezpośrednio w jego stronę tylko „po skosie” stopniowo zbliżając się do brzegu. Należy zawsze zwracać uwagę na kolory flag stosowanych przez ratowników oraz stosować się do ich zaleceń, a także unikać korzystania z niestrzeżonych plaż.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.