W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EMASowe oszczędzanie energii - rzetelne dane to realne oszczędności

14.06.2023

Codzienne praktyczne działania mogą w istotny sposób pomóc zmniejszyć zużycie energii w Twojej firmie i zaoszczędzić środki w budżecie. System ekozarządzania i audytu EMAS otwiera przed przedsiębiorcami więcej możliwości w dążeniu do zwiększenia efektywności tych działań.

EMASowe oszczędzanie energii

Zidentyfikowanie „punktów” zużycia prądu oraz określenie celu, np. ograniczenia zużycia energii o 10 proc. w danym roku w ramach cyklu Deminga, o którym wspomnieliśmy w poprzednim artykule to dobry początek. Ale czy można zrobić coś więcej/lepiej?

W odpowiedzi na to pytanie, po raz kolejny może pomóc system ekozarządzania i audytu EMAS. Organizacje, które mają wdrożony ten system, dobrowolnie deklarują dążenie do ciągłego doskonalenia w obszarze środowiskowym. Deklaracje te są publicznie dostępne[1], corocznie weryfikowane i walidowane przez niezależnego weryfikatora środowiskowego. Wiarygodność kompetencji i niezależność weryfikatora gwarantuje Polskie Centrum Akredytacji. Dlatego pewnym jest, że dane zestawione w deklaracjach są rzetelne.

W deklaracji organizacja musi obowiązkowo odnieść się do sześciu głównych wskaźników efektywności środowiskowej, wśród których znajduje się efektywność energetyczna wyrażona w megawatogodzinach (MWh) lub gigadżulach (GJ)[2]. Wyszukując w rejestrze EMAS przedsiębiorstwa o tym samym profilu działalności i podobnej wielkości co Twoja organizacja, masz możliwość sprawdzenia i porównania swoich osiągnięć w tym obszarze. Dzięki informacjom zawartym w deklaracjach środowiskowych, możesz skorzystać z doświadczenia najlepszych firm nie tylko w Polsce, ale i w Europie oraz wdrożyć sprawdzone praktyki i działania, które pomogą zoptymalizować zużycie energii i tym samym zaoszczędzić środki w budżecie Twojej firmy.

Przykład. Załóżmy, że prowadzisz firmę z sektora usług telekomunikacyjnych i usług ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne), a dokładnie podejmujesz działalność związaną z zarządzaniem urządzeniami informatycznym (kod NACE/PKD 62.03). W europejskim rejestrze EMAS, w rubryce „NACE code” wpisujesz swój kod 62.03 i otrzymujesz listę 8 organizacji EMAS, które podejmują się zarządzania urządzeniami informatycznymi. Przeglądając ich deklaracje środowiskowe („Environmental statement Link” lub „Environmental statement file link”), możesz przeanalizować wartości wskaźników efektywności środowiskowej, niekiedy przeliczone na faktyczną wartość pieniężną, i odnieść je do swoich parametrów funkcjonowania. Przy tym pamiętaj, że do porównania najlepiej wybrać firmę, w której liczba pracowników „numer of employees” jest zbliżona do liczby pracowników w Twojej firmie.

Warto zajrzeć do tych deklaracji środowiskowych, ponieważ można w nich znaleźć nie tylko wiele interesujących i rzetelnych danych, ale też komentarzy wyjaśniających zmiany wartości wskaźników w czasie, czy opisy zastosowanych rozwiązań, które pomogą Ci działać efektywniej.

Wybierz sprawdzone rozwiązania!

Jeśli nie znajdziesz dla siebie odpowiednich przykładów i danych w deklaracjach środowiskowych, to w europejskim systemie zarządzania środowiskowego czeka na Ciebie kolejna warta uwagi pomoc. Przygotowano ją z myślą o wsparciu wszystkich organizacji, które zamierzają poprawić swoją efektywność środowiskową. Mowa tu o sektorowych dokumentach referencyjnych, w których zaprezentowano najlepsze praktyki zarządzania środowiskowego, sektorowe wskaźniki efektywności środowiskowej oraz kryteria doskonałości (materiały te dostępne są również w języku polskim).

Te opracowane na zlecenie Komisji Europejskiej dokumenty, zawierają wytyczne właściwe dla 10 priorytetowych sektorów (handlu detalicznego, turystyki, produkcji żywności i napojów, produkcji samochodów, produkcji sprzętu elektrycznego i elektronicznego, administracji publicznej, rolnictwa, gospodarki odpadami, produkcji wyrobów metalowych gotowych, usług telekomunikacyjnych i usług w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych). Jeśli działasz w jednej z tych gałęzi gospodarki, to warto po nie sięgnąć by znaleźć ciekawe pomysły i inspiracje na oszczędzanie oraz praktyczne i techniczne dane, które potwierdzają ich efektywność. Dlatego oszczędzanie z EMASem to realne korzyści dla Twojej firmy!

 

[1] Rejestr organizacji EMAS zarejestrowanych w Polsce: https://www.gov.pl/web/gdos/rejestr-emas

Europejski rejestr EMAS: https://webgate.ec.europa.eu/emas2/public/registration/list

[2] Należy mieć na uwadze, że jeżeli ujawnienie miałoby negatywny wpływ na poufność informacji handlowych lub przemysłowych organizacji, w przypadku gdy taką poufność przewiduje prawo krajowe lub wspólnotowe w celu ochrony uzasadnionego interesu gospodarczego, organizacja może indeksować te informacje w swojej sprawozdawczości.

{"register":{"columns":[]}}