Młodzi dla klimatu - klimat dla młodych
19 czerwca w Warszawie odbyło się spotkanie Ministerstwa Klimatu i Środowiska z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji młodzieżowych, w szczególności tych zajmujących się kwestiami przyrody i klimatu.
Inicjujemy dialog z młodym pokoleniem. To właśnie młodzież może najmocniej doświadczyć na swojej skórze skutków trwającego kryzysu klimatycznego, o ile jak najszybciej go nie zatrzymamy. Wiemy, że musimy rozmawiać z młodymi ludźmi, żeby wysłuchać ich głosów, poznać ich potrzeby i perspektywę. Wiemy też, że nie możemy przerzucać na kolejne pokolenia wysiłku radzenia sobie z kryzysem klimatycznym. Wszystkie pokolenia muszą nauczyć się działać wspólnie w trosce o klimat i środowisko.
Rozmawiamy z aktywistami i aktywistkami, na co dzień szukającymi rozwiązań dla problemów środowiskowych. Ze studentami i studentkami – przedstawicielami kół naukowych, przyszłymi ekspertami ochrony środowiska. Z działaczami i działaczkami młodzieżowych rad miast, gmin czy województw. Tymi wszystkimi, którzy już teraz angażują się w działania społeczne, polityczne i naukowe. Tymi, którzy wciąż do nas mówią, musimy tylko posłuchać.
Debatujemy o sprawach wyjątkowo ważkich dla młodych ludzi. O roli edukacji ekologicznej i klimatycznej w polskiej szkole. O współpracy między organizacjami młodzieżowymi a administracją publiczną. I o tym, jakiego wsparcia i jakich działań oczekuje od nas młodzież.
Poniżej prezentujemy agendę i nagranie z przebiegu wydarzenia.
Miejse: Kinoteka w Pałacu Kultury i Nauki
CZĘŚĆ I: OTWARCIE
Prezentacja idei współpracy i otwarcie dialogu Ministerstwa Klimatu i Środowiska z młodzieżowymi organizacjami klimatycznymi
10.00 – 10:40 Otwarcie spotkania
Paulina Hennig-Kloska – Ministra Klimatu i Środowiska
Barbara Nowacka - Ministra Edukacji
Barbara Waszczuk - Biuro Rzecznika Praw Dziecka
Paweł Mrozek - Przedstawiciel Sejmu Dzieci i Młodzieży
10.40 - 11.00 Briefing prasowy
11:00 - 11:20 Rozmowa młodych z ministrą Pauliną Hennig-Kloską
Prowadzenie: Natalia Gajewska – przewodnicząca Młodzieżowej Rady Klimatycznej
11.20 – 12:00 Panel dyskusyjny z udziałem ministrów, ekspertów, organizacji młodzieżowych i organizacji działających na rzecz klimatu i środowiska: Współpraca międzypokoleniowa przy mierzeniu się z kryzysem klimatycznym
Dyskusja w gronie przedstawicieli władz i organizacji skupiających różne pokolenia osób, biorących udział w działaniach na rzecz mitygacji i adaptacji do zmian klimatu oraz edukacji klimatycznej społeczeństwa.
Co nas różni, co nas łączy? I dlaczego dotychczas współpraca międzypokoleniowa wyglądała tak, że w wielu wymiarach jej nie było? Pytanie, co możemy zrobić już teraz i w dłuższej perspektywie, by razem i efektywnie mierzyć się z kryzysem klimatycznym?
Uczestnicy panelu:
Krzysztof Bolesta - Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska
Joanna Mucha - Sekretarzyni stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej
dr Aleksandra Kardaś - Fundacja Edukacji Klimatycznej
Szmo Kacprzak - Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
Lidia Prabucka - Szkolna Konferencja Klimatyczna
Renata Bem - Dyrektor Generalna UNICEF Polska
Zuzanna Borowska - Open Dialogues International Foundation
Zuzanna Szpil - UN Global Compact Network Poland
12:00 - 12:10 Przerwa
CZĘŚĆ II: DOBRE PRAKTYKI
Prezentacje wybranych sukcesów młodzieżowych organizacji klimatycznych, które mogą stanowić inspirację dla dorosłych i innych podmiotów, czyli czym pochwalić się mogą młodzi aktywiści.
12.10 – 12:40
- Szkolna Konferencja Klimatyczna
- Stowarzyszenie M-Lab - Młodzi Ambasadorzy Klimatu
- Młodzieżowy Sejmik Województwa Świętokrzyskiego
Na zakończenie wydarzenia obecni na miejscu goście uczestniczyli w sesji warsztatowej, podczas której wspólnie wypracowaliśmy konkretne ustalenia, ułatwiające naszą dalszą współpracę.
Więcej o przebiegu spotkania, pod tym linkiem.