Oszczędzamy w domu
Jak mogę oszczędzać energię?
W swojej istocie, oszczędzanie energii służyć ma obniżeniu kosztów i zmniejszeniu wpływu na środowisko. Może to oznaczać używanie mniejszej ilości energii elektrycznej, gazu ziemnego, ciepła sieciowego lub jakiejkolwiek innej formy energii, którą otrzymujemy od dostawcy i za którą płacimy.
Oszczędzanie energii może być naprawdę bardzo proste. Aby zmniejszyć jej zużycie wystarczy wyłączać światła lub urządzenia elektryczne kiedy ich nie potrzebujemy, ograniczyć przepływ ciepła na termostacie w zimie i mniej intensywnie korzystać z klimatyzatora w lecie. Wystarczą małe gesty, abyśmy szybko zauważyli rezultaty takich oszczędności w naszych portfelach.
Poniżej przedstawiamy kilkanaście dobrych praktyk, które przyczynią się do zmniejszenia zużycie energii w naszych domach. Zostały one podzielone na dwie kategorie: inwestycyjne, tzn. wymagające poniesienia nakładów finansowych oraz nieinwestycyjnie, czyli takich które zmieniają naszą świadomość i zachowanie.
Inwestycyjne
- Wykonanie audytu energetycznego budynku.
- Wykonanie termomodernizacji budynku.
- Montaż instalacji fotowoltaicznej, kolektorów słonecznych i innych urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
- Montaż oświetlenia i sprzętu energooszczędnego.
- Zakup sprzętu o wyższych klasach energetycznych.
- Sprawdzenie stanu okien i ich uszczelnienie.
Nieinwestycyjnie
- Wybór najkorzystniejszej oferty usług dostarczania energii elektrycznej.
- Korzystanie z oświetlenia punktowego, gdy jest to możliwe.
- Ustawianie klimatyzacji na temperaturę nie mniejszą niż 25 st. Celsjusza.
- Ustawianie ogrzewania na temperaturę nie wyższą niż 19 st. Celsjusza.
- Odsłonięcie i odpowietrzenie grzejników.
- Korzystanie z urządzeń zgodnie z wytycznymi producenta (według instrukcji).
- Niezostawianie urządzeń w stanie spoczynku/czuwania.
- Wyłączanie zasilaczy i odłączanie ładowarek po zakończeniu pracy.
- Wyłączanie światła w pomieszczeniach w momencie wyjścia.
- Krótkie i intensywne wietrzenie pomieszczeń przed uruchomieniem ogrzewania.
- Zamykanie okien przy włączonej klimatyzacji/ogrzewaniu.
- Maksymalne wykorzystanie oświetlania światłem dziennym.
- Maksymalne odsłonięcie okien w dzień, w nocy wykorzystanie żaluzji, zasłon lub okiennic do ich zasłonięcia.
- Zamykanie drzwi i okien na klatkach schodowych, w piwnicach czy suszarniach.
- Stosowanie ustawień trybu oszczędzania energii w laptopie/komputerze.
- Ustawianie lodówek z dala od źródeł ciepła i regularne ich rozmrażanie.
- Wyłączanie lodówek, przy dłuższej nieobecności w domu.
- Korzystanie tylko z takiej ilości ciepłej wody użytkowej jaka jest potrzebna.
- Rezygnacja z długich kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica.
Opis wybranych praktyk dot. metod oszczędzania na ogrzewaniu
- Kluczową kwestią w sezonie grzewczym jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach – możliwie jak najniższej w jakiej czujemy się komfortowo. Warto zwrócić uwagę na odpowiednio ciepły ubiór. Obniżenie temperatury jest szczególnie zasadne na noc – niższa temperatura wspomaga jakość snu i poprawia stan naszego zdrowia.
- Przed każdym planowanym wietrzeniem dobrą praktyką jest wyłączenie grzejników – najlepiej jest zakręcić zawory na ok. 10 minut wcześniej. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych strat ciepła, a także obniżmy rachunki. Podczas chłodnych dni lepiej wietrzyć krótko a intensywnie – energia cieplna zakumulowana w ścianach, podłodze, stropie czy meblach szybko przywróci nam dawny komfort termiczny. Nie należy doprowadzać do zbytniego wychłodzenia pomieszania, spowoduje to zwiększony pobór ciepła przy uruchomieniu ogrzewania, a tym samym większe koszty. Zamiast uchylenia okna należy otworzyć ja na oścież na kilka minut, oczywiście przy wyłączonych grzejnikach.
- Mając na uwadze ze każde okno zużywa się pod wpływem warunków atmosferycznych, oraz normalnego użytkowania, warto sprawdzić ich stan. Należy zweryfikować uszczelnienie okien – najprostszą metoda jest sprawdzenie na skórze dłoni przeciągu wydobywającego się z granicy między ościeżnicą a skrzydłem lub między framugą a futryną. W przypadku zidentyfikowania przeciągu należy uszczelnić okno wykorzystując np. taśmą uszczelniającą, bądź wymienić uszczelkę okienną. Okna należy również regulować - systematyczna regulacja pozwoli zapobiec zjawisku „opadania” skrzydeł okiennych oraz umożliwi kontrolowanie ilości powietrza, które dostaje się do pomieszczenia przez okno. Jeżeli posiadasz zdolności do majsterkowania – można zająć się tym samemu bądź zlecić to profesjonalnej firmie.
- Warto zadbać o możliwie efektywne wykorzystanie potencjału użytkowanych pomieszczeń i ich wyposażenie. Zastawianie grzejników meblami lub zasłanianie ich zasłonami i firankami ogranicza ilość energii, która jest dostarczana do pomieszczeń. Grzejniki należy również odpowietrzyć. W czasie słonecznych dni warto odsłonić okna, pozwalając by promienie słoneczne w naturalny sposób ogrzały pomieszczenie. Na noc zaś należy wykorzystać zamontowane żaluzje, zasłony lub okiennice, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła.
- W przypadku ciepłej wody użytkowej zasady są proste – nie wykorzystujemy jeśli nie potrzebujemy. Wodę, zwłaszcza ciepłą, można zakręcić na czas mycia zębów czy naczyń. Do spłukiwania należy wykorzystywać w jak największym stopniu wodę zimną. Zasadne jest również ograniczenie czasu spędzanego pod prysznicem, a także rezygnacja z długich kąpieli w wannie.
- Na czas, w którym nie ma nikogo w domu, warto przykręcić ogrzewanie (nie wyłączając całkowicie). Przez wiele godzin obecności poza domem spowodowanej edukacją bądź pracą, ciepło jest niewykorzystywane.
- Obniżyć zużycie energii, a w konsekwencji koszty, można również poprzez dbałość o stosowną obsługę części wspólnych. Należy pamiętać o zamykaniu drzwi i okien na klatkach schodowych, w piwnicach czy suszarniach.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zezwala na wykorzystywanie materiałów edukacyjnych zawartych na stronie energieoszczedzamy.pl na następujących polach eksploatacji:
- utrwalanie i zwielokrotnianie poprzez wytwarzanie egzemplarzy techniką drukarską, kserograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
- wprowadzanie do obrotu;
- wprowadzanie do pamięci komputera;
- publiczne wyświetlanie, odtwarzanie oraz nadawanie i reemitowanie;
- rozpowszechnianie w całości w inny sposób w tym publiczne udostępnianie w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, w tym publikowanie w mediach elektronicznych, a w szczególności w Internecie.
Niniejsza zgoda obowiązuje tylko na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Niniejsza zgoda nie upoważnia do wykorzystywania materiałów dostępnych na stronie do celów komercyjnych.
W przypadku wykorzystania prosimy o podanie źródła, tj. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, strona internetowa: energieoszczedzamy.pl
|
|