Oszczędzanie energii – to ważny cel środowiskowy dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska
17.07.2023
W ramach funkcjonującego w Ministerstwie Klimatu i Środowiska systemu ekozarządzania i audytu EMAS systemowo oszczędzamy energię i mamy tego rezultaty: W pierwszym kwartale 2023 osiągnęliśmy cel 10 proc. oszczędności, a w grudniu 2022 aż 20 proc.
O jednym z systemowych rozwiązań - EMAS, który może pomóc jednostkom sektora publicznego wypełnić ustawowy obowiązek zaoszczędzenia 10 proc. energii elektrycznej w danym okresie sprawozdawczym[1] pisaliśmy już w lutym. Dziś możemy potwierdzić z własnego doświadczenia, że zaproponowany wtedy sposób sprawdza się. Dzielimy się zatem wiedzą, jak to osiągnęliśmy z EMASem! Z naszych rad mogą skorzystać nie tylko instytucje państwowe, ale też i prywatne firmy, a nawet każdy, kto chce zaoszczędzić energię i w konsekwencji środki w swoim budżecie.
Zachęcając inne organizacje do podejmowania działań mających na celu ochronę środowiska i klimatu, postanowiliśmy być dobrym przykładem dla nich. Dlatego wdrożyliśmy szereg działań by zrealizować cele środowiskowe w ramach EMAS, wśród których jest m.in. zmniejszenie zużycia energii o 10 proc. w skali roku.
Do istotnych działań, które sukcesywnie, od kilku lat wdrażaliśmy w tym zakresie, należy zaliczyć w szczególności:
- montaż oświetlenia energooszczędnego (przejście na oświetlenie ledowe powoduje zmniejszenie zużycia energii o 50%);
- montaż baterii kompensacyjnych (dzięki czemu nie płacimy kar za energię pojemnościową);
- realizacja przedsięwzięć – termomodernizacyjnych i niskoemisyjnych;
- audyt energetyczny budynku;
- termomodernizacja budynku;
- zamontowanie instalacji fotowoltaicznej;
- zakup sprzętu z wyższymi klasami energetycznymi (np. komputery i laptopy, nowoczesna serwerownia, windy);
- nabycie urządzeń, instalacji lub pojazdów, charakteryzujących się niskim zużyciem energii oraz niskimi kosztami eksploatacji;
- wymiana eksploatowanego urządzenia, instalacji lub pojazdu na urządzenie, instalację lub pojazd charakteryzujący się niskim zużyciem energii oraz niskimi kosztami eksploatacji;
- automatycznie wyłączanie urządzeń po godzinach pracy (np. instalacja klimatyzacyjna);
- podział oświetlenia na strefy;
- malowanie pomieszczeń na jasne kolory;
- porównywanie i wybór najkorzystniejszej oferty firm dostarczających prąd;
- dążenie do zapewnienia temperatury pomieszczeń: przy ogrzewaniu budynku na poziomie 19 stopni Celsjusza, przy chłodzeniu budynku na poziomie 25 stopni Celsjusza;
- wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego i audytu EMAS!
To jednak nie wszystko! Zdając sobie sprawę z tego, że nawet najmniejsze działanie stosowane przez wszystkich pracowników urzędu może przynieść ogromne efekty, wprowadziliśmy usprawnienia organizacyjne oraz edukowaliśmy i dzieliliśmy się z naszymi pracownikami dobrymi praktykami. To niektóre z nich:
- zamykanie okien przy włączonej klimatyzacji lub ogrzewaniu;
- wykorzystywanie naturalnego oświetlenia bez zasłaniania okien;
- korzystanie z urządzeń zgodnie z wytycznymi producenta;
- niezostawianie urządzeń w stanie spoczynku/czuwania;
- ustawianie w sprzęcie komputerowym trybu oszczędzania energii;
- wyłączanie przedłużaczy i ładowarek;
- drukowanie, kopiowanie, skanowanie dokumentów – zbiorczo;
- korzystanie z lampek (oświetlenia na biurku) zamiast oświetlenia górnego;
- wyłączanie światła w chwili opuszczania pomieszczenia;
- ustawianie lodówek z dala od źródeł ciepła i regularne ich rozmrażanie;
- wyłączanie lodówek przed planowaną dłuższą nieobecnością;
- gotowanie w czajnikach elektrycznych odpowiedniej do potrzeb ilości wody;
Katalog wdrożonych przez nas działań jest szeroki i przynosi efekty !
- w grudniu 2022 r. zaoszczędziliśmy - 20% energii,
- w I kwartale 2023 r. zaoszczędziliśmy - 10% energii.
Każdy może z niego skorzystać i wybrać takie działania, które najbardziej przybliżą go do celu oszczędnościowego. Jeśli te działania nie wystarczą, można także zastosować inne sposoby, np. systemy pomiarowe, monitorujące i sterujące w ramach wdrażania systemów zarządzania energią, czy też wykorzystać ciepło odpadowe z serwerowni do ogrzewania zajmowanych budynków.
Oprócz zmniejszenia zużycia energii o 10 proc. w skali roku, w ramach EMAS wspólnie realizujemy też inne cele i zadania środowiskowe, tj.:
- podniesienie świadomości ekologicznej społeczeństwa,
- uzyskanie min. 85% udziału zielonych zamówień publicznych w stosunku do wszystkich realizowanych zamówień przez Ministerstwo powyżej 5 000 zł netto,
- poprawa efektywności materiałowej m.in. dzięki użytkowaniu systemu elektronicznego zarządzania i obiegu dokumentami i stosowaniu formularzy elektronicznych,
- rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce.
Podejmowanie kolejnych wyzwań i realizacja celów środowiskowych nie jest trudna, ale pamiętajmy, że wymaga odpowiedniej edukacji, planowania i wdrażania skutecznych działań oraz przypominania. W ramach wdrożonego systemu ekozarządzania i audytu EMAS jest to o wiele prostsze, a nasz urząd jest tego dobrym przykładem.
[1] Obowiązek podjęcia działań, których celem jest ograniczenie o 10 proc. zużycia energii elektrycznej nałożyła Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2127).
|
|
|