W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki – trzymamy kciuki za polskich uczniów!

10.08.2023

Już w piątek, 11 sierpnia uroczyste otwarcie 16. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki. Zawody zgromadzą 250 uczestników z 51 krajów świata. Zorganizują je województwo śląskie oraz Planetarium – Śląski Park Nauki. To już drugie międzynarodowe zawody z astronomii i astrofizyki, które są rozgrywane w naszym kraju. Tegoroczna olimpiada ma szczególny wymiar. Odbywa się w roku 550. rocznicy urodzin największego polskiego astronoma – Mikołaja Kopernika.

Grafika - sylwetka człowieka na tle gór i nocnego nieba, obok napis IOAA - Poland 2023

16. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki 

Młodzi astronomowie z 51 krajów świata są już na Śląsku. Łącznie to 250 osób. Będą oni rywalizowali w pięcioosobowych zespołach składających się z laureatów olimpiad krajowych. Zawodnicy będą rozwiązywali zadania w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, które już za kilka miesięcy będzie Europejskim Miastem Nauki 2024, a także prowadzili obserwacje w Planetarium Śląskim w Chorzowie – Śląskim Parku Nauki. 

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. M. Kopernika w Chorzowie powstało w 1955 r. jako pierwsza tego rodzaju placówka w Polsce. Po niedawno zakończonej modernizacji jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. W nowych przestrzeniach, znajdujących się głównie pod ziemią, dostępne są interaktywne ekspozycje poświęcone astronomii, meteorologii i sejsmologii.

Uczestnicy 16. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki zasiądą przed największym w Polsce ekranem sferycznym. Z kolei jeden z najnowocześniejszych systemów projekcyjnych na świecie ukaże im niebo składające się z ponad 120 milionów gwiazd prezentowanych przez analogowy rzutnik Goto CHIRON 3. Olimpijczycy zobaczą także obiekty wyświetlane na kopule przez system 10 rzutników pracujących w rozdzielczości 8K.  

Zgodnie z regulaminem młodzi astronomowie nie będą mieli dostępu do Internetu. Na pewno jednak nie będą się nudzili w czasie pobytu w województwie śląskim. W planach jest szereg wycieczek i aktywności, dzięki którym młodzi miłośnicy astronomii z całego świata poznają piękno naszego kraju i regionu śląskiego.

Organizatorami olimpiady są województwo śląskie oraz Planetarium – Śląski Park Nauki. Zawody potrwają od 10 do 20 sierpnia. Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Organizacja i przeprowadzenie olimpiad przedmiotowych i interdyscyplinarnych w latach szkolnych 2022/2023, 2023/2024, 2024/2025”. Łącznie na ten cel MEiN przeznaczyło 500 tys. zł.

Polska reprezentacja

Podczas tegorocznej olimpiady nasz kraj będą reprezentowali:

  • Maksymilian Wdowiarz-Bilski – V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie,
  • Krzysztof Król – XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, 
  • Piotr Jędrzejczyk – V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie,
  • Gniewosz Armista – Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej we Wrocławiu,
  • Michał Jagodziński – XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecine,
  • Bartłomiej Lech – XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Międzynarodowe zawody z astronomii i astrofizyki 

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (International Olympiad on Astronomy and Astrophysics, IOAA) to elitarne zawody dla uczniów szkół ponadpodstawowych, które promują zainteresowania astronomią, badaniami kosmicznymi i naukami ścisłymi. Zawody są rozgrywane w różnych krajach świata, a startują w nich pięcioosobowe reprezentacje wyłonione na podstawie wyników narodowych olimpiad i konkursów astronomicznych. Zawodnicy rozwiązują zadania C teoretyczne, dokonują analizy danych astronomicznych i prowadzą obserwacje astronomiczne.

Wydarzenie jest organizowane od 2007 r. Cztery lata później jego gospodarzem była Polska. Nasz kraj jest także jednym z założycieli olimpiady, a nasi reprezentanci niemal każdego roku przywożą z niej medale i wyróżnienia olimpijskie. Do tej pory największym sukcesem było zwycięstwo Przemysława Mroza na IOAA-2010 w Chinach.

Foto: Planetarium – Śląski Park Nauki

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}