3 medale dla Polaków w europejskich zawodach EuroSkills – gratulujemy!
27.09.2021
Od 22 do 26 września w austriackim Graz odbywał się największy europejski konkurs umiejętności branżowych Euroskills. Podczas zawodów uczestnicy walczyli o zaszczytny tytuł Mistrza Europy. Polskę reprezentowało 17 zawodników, którzy wystąpili w 16 konkurencjach. Polska drużyna zdobyła 3 medale. To najlepszy wynik w dotychczasowych zmaganiach Polaków.
Dekarstwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, instalacje elektryczne, meblarstwo, obsługa gości hotelowych, projektowanie graficzne, spawalnictwo, stolarstwo, układanie parkietów, technik laboratorium chemicznego, technologia mody, technologia pojazdów ciężkich, technologia samochodowa to konkurencje, w których brali udział reprezentanci naszego kraju.
Nasi laureaci to:
- Michał Formela, województwo pomorskie, Żukowo, konkurencja spawalnictwo - brązowy medal
- Piotr Glazik, województwo pomorskie, Włosienica, konkurencja florystyka – brązowy medal
- Bartosz Wicherek, województwo lubuskie Gorzów Wielkopolski, konkurencja gotowanie – brązowy medal
EuroSkills – europejskie zawody umiejętności
EuroSkills to międzynarodowy konkurs, który odbywa się cyklicznie, co dwa lata. Jego głównym celem jest promowanie umiejętności zawodowych. W tegorocznej edycji wzięło udział 19 krajów. Wystąpiło w sumie 400 zawodników w 48 konkurencjach. Zmagania zawodników obserwowało prawie 30 tysięcy osób, głównie uczniów szkół branżowych.
EuroSkills i WorldSkills to konkursy, w których rywalizuje 31 państw z Europy i aż 85 państw w edycji globalnej. To największe tego rodzaju zawody na świecie.
Międzynarodowe konkursy umiejętności zawodowych dają możliwość udziału zarówno uczniom szkół branżowych, techników, jak i studentom uczelni wyższych. To ogromna szansa dla zawodników, ponieważ zarówno etap treningu jak i zawody są niepowtarzalną szansą do nabycia nowych kompetencji i umiejętności. W gronie najlepszych zawodowców z całego świata uczestnicy mogą dzielić się swoim doświadczeniem i przenosić dobre praktyki na grunt lokalny.
Do konkursu mogą zgłaszać się kandydaci, którzy poza spełnieniem wymogów formalnych posiadają rekomendację instytucji wspierającej, np. szkoły, uczelni, pracodawcy, stowarzyszenia branżowego, instytucji organizującej olimpiadę/turniej krajowy. Zadaniem instytucji jest wsparcie zawodnika w przygotowaniu we współpracy z trenerami, fachowcami/specjalistami z branży, zapewnienie infrastruktury umożliwiającej trening do zawodów, wyznaczenie eksperta, który weźmie udział w konkursie i posiada odpowiednie kwalifikacje oraz wyposażenie zawodnika w niezbędne narzędzia wymagane przez Organizatora konkursu.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!