Akademia Kaliska będzie kształciła przyszłych lekarzy
19.12.2022
Minister Edukacji i Nauki wydał pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim dla Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Tym samym akademia dołącza do prestiżowego grona uczelni kształcących przyszłych lekarzy.
Minister Przemysław Czarnek od początku swojego urzędowania wspiera rozwój kierunków medycznych, w szczególności kierunku lekarskiego, również w uczelniach, w których dotychczas nie kształcono lekarzy. Jest to odpowiedź na wyzwania współczesnego i przyszłego świata, problemy wynikające m.in. ze zjawiska starzenia się społeczeństwa czy rozwoju niektórych chorób cywilizacyjnych. Potrzebę kształcenia większej liczby lekarzy dobitnie pokazała także pandemia COVID-19.
– Mamy ogromne deficyty kadrowe we wszystkich zawodach medycznych. W przypadku lekarzy szacuje się, że brakuje ich nawet 50-60 tys. Jedyną drogą, by ten niedobór kadrowy uzupełnić, jest otwieranie nowych kierunków – zaznacza szef MEiN.
Dotychczas Minister Edukacji i Nauki wydał pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim dla następujących uczelni:
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II w Lublinie – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024,
- Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2022/2023,
- Akademia Mazowiecka w Płocku – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2023/2024,
- Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu – deklaracja rozpoczęcia kształcenia od roku akademickiego 2022/2023.
Uruchomienie kierunku lekarskiego na Akademii Kaliskiej zwiększy dostępność usług medycznych w regionie. Będzie to także ważny impuls rozwojowy dla samego miasta. Przyczyni się do podniesienia prestiżu i znaczenia Kalisza jako kolejnego ośrodka akademickiego kształcącego przyszłych lekarzy.