Akademia Tarnowska dołącza do prestiżowego grona uczelni kształcących przyszłych lekarzy
16.08.2023
Minister Przemysław Czarnek wręczył władzom Akademii Tarnowskiej decyzję o udzieleniu pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim. Tym samym tarnowska akademia dołącza do prestiżowego grona uczelni, które kształcą przyszłych lekarzy. Tworzenie kierunków lekarskich, również w uczelniach, w których dotychczas nie kształcono lekarzy, to odpowiedź na potrzeby społeczne oraz wyzwania współczesnego i przyszłego świata.
Decyzję o udzieleniu Akademii Tarnowskiej pozwolenia na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim z rąk Ministra Edukacji i Nauki odebrała Rektor Akademii Tarnowskiej dr hab. Małgorzata Kołpa. W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści z regionu: Senator RP Kazimierz Wiatr, Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski oraz Poseł na Sejm RP, Anna Pieczarka.
Kolejna uczelnia w województwie małopolskim z kierunkiem lekarskim
– To kolejna uczelnia, która podjęła się ogromnego wyzwania i podjęła się wielkich obowiązków – mówił szef MEiN podczas uroczystości.
Minister Edukacji i Nauki podkreślał, że stworzenie kierunku lekarskiego i kształcenie przyszłych lekarzy to ogromne wyzwanie naukowe i dydaktyczne dla całej uczelni. – Podjęcie się stworzenia kierunku lekarskiego i kształcenia lekarzy na wysokim poziomie, bo tylko na takim poziomie kształci się w Polsce, bo tylko na taki poziom pozwalają standardy kształcenia lekarzy, to jest ogromny trud, za który pani rektor i całej kadrze, całemu kierownictwu, senatowi i profesorom Akademii Tarnowskiej bardzo dziękuję – wskazywał.
Minister Przemysław Czarnek podkreślał, że będzie to kolejna uczelnia w województwie małopolskim, która uruchomi kierunek lekarski. Zaznaczył jednocześnie, że podmioty te mają duży potencjał kształcenia praktycznego. – W województwie małopolskim to jest kolejna uczelnia, która będzie kształciła na tym kierunku. Oczywiście Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest tutaj tym największym podmiotem, ale mamy i Nowy Targ, i Nowy Sącz, i teraz mamy Tarnów. To są miejsca, które z powodzeniem mogą podołać wszystkim tego rodzaju zadaniom i obowiązkom, zwłaszcza, że jest tam również duży potencjał – i na to zwracaliśmy uwagę – kształcenia praktycznego.
Deficyty kadrowe w zawodach medycznych
Podczas uroczystości szef MEiN podkreślał, że mamy braki kadrowe w zawodach medycznych, szczególnie wśród lekarzy. Szacuje się, że w Polsce brakuje ich ok. 40 tys. Rozwiązaniem tego problemu jest otwieranie nowych kierunków lekarskich w takich uczelniach jak Akademia Tarnowska.
– Dlatego konieczne jest zdecydowane zwiększenie liczby studentów przyjmowanych na studia lekarskie. Bardzo dziękuję raz jeszcze Akademii Tarnowskiej za podjęcie się tego wielkiego działania, wielkiego zadania – podsumował Minister Edukacji i Nauki.
Minister Przemysław Czarnek od początku swojego urzędowania wspiera rozwój kierunków medycznych, w szczególności kierunku lekarskiego, również w uczelniach, w których dotychczas nie kształcono lekarzy. Jest to odpowiedź na wyzwania współczesnego i przyszłego świata, problemy wynikające m.in. ze zjawiska starzenia się społeczeństwa czy rozwoju niektórych chorób cywilizacyjnych. Potrzebę kształcenia większej liczby lekarzy dobitnie pokazała także pandemia COVID-19.
Tradycje kształcenia w zawodach medycznych w Akademii Tarnowskiej
Akademia Tarnowska (wcześniej Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie) oferuje obecnie studia na 27 kierunkach w 6 wydziałach (studia I i II stopnia, jednolite magisterskie). Już od 24 lat prowadzi kształcenie na kierunkach medycznych, najpierw na pielęgniarstwie, a następnie fizjoterapii i położnictwie.
Kierunek lekarski w Akademii Tarnowskiej zostanie uruchomiony prawdopodobnie w roku akademickim 2024/2025. Kadrę dydaktyczną zasilą wykładowcy z Tarnowa i Krakowa. Pierwsza rekrutacja na kierunek medyczny obejmie ok. 60 studentów. Do tego czasu tarnowska uczelnia planuje dokończyć tworzenie zaplecza dydaktycznego i naukowego, zakupić specjalistyczne wyposażenie i podpisać umowy ze szpitalami i ośrodkami medycznymi w Tarnowie i innych miastach. Dodatkowo, na potrzeby uruchomienia specjalistycznych pracowni, na terenie tarnowskiej uczelni ma postać nowy budynek.