Aktualizacja Europejskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej 2021
04.11.2019
4 listopada 2019 r.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego informuje, że Europejskie Forum Strategiczne Infrastruktur Badawczych (ESFRI) po raz piąty w swojej historii ogłosiło nabór projektów w ramach aktualizacji Europejskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej 2021 (EMDIB).
Przedmiotowy dokument gromadzi inicjatywy kluczowe z punktu widzenia budowy w Unii Europejskiej najnowocześniejszej na świecie bazy badawczej, od nauk humanistycznych i społecznych, przez środowiskowe i fizyczne, po nauki biomedyczne i e-infrastrukturę. Propozycje projektów nowych lub istotnego unowocześnienia już istniejących można składać do ESFRI do 5 maja 2020 r. (poprzez krajowych delegatów do ESFRI).
Proponowane infrastruktury powinny być unikalne, mieć charakter ponadnarodowy i odpowiadać długoterminowym potrzebom europejskiego środowiska naukowego. Spośród innych wymogów formalnych należy podkreślić przede wszystkim obowiązek przedłożenia pisemnych deklaracji świadczących o wsparciu politycznym dla zgłaszanych inicjatyw ze strony przynajmniej 3 państw członkowskich Unii Europejskiej lub stowarzyszonych, z czego przynajmniej jedno (pełniące funkcję koordynatora) powinno przedstawić deklarację o charakterze finansowym odnoszącą się do planowanego wkładu w budowę oraz utrzymania proponowanej infrastruktury.
W związku z powyższym, a także mając na uwadze przyjętą w ramach aktualizacji EMDIB procedurę, zgodnie z którą opracowane przez europejskie środowiska naukowe propozycje projektów mają być zgłaszane za pośrednictwem krajowych delegatów do ESFRI, MNiSW ogłasza nabór propozycji projektów przedsięwzięć w zakresie infrastruktury badawczej, przewidzianych do zgłoszenia w ramach aktualizacji EMDIB, w których wolę udziału deklarują polskie publiczne uczelnie akademickie, instytuty PAN, instytuty badawcze lub instytuty międzynarodowe.
Przedmiotowe propozycje projektów przedsięwzięć, przygotowane w oparciu o dwa formularze stanowiące załączniki do niniejszego ogłoszenia, należy przesłać do MNiSW na adres Departament Innowacji i Rozwoju, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ul. Wspólna 1/3, 00-529 Warszawa oraz w wersji elektronicznej na adres mailowy: dariusz.drewniak@nauka.gov.pl w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 grudnia 2019 r.
W przypadku, gdy polski podmiot prowadzący działalność naukową ma pełnić rolę partnera w europejskim konsorcjum, należy złożyć wypełniony przez zagranicznego koordynatora projektu w języku angielskim formularz zgłoszeniowy, właściwy dla procesu aktualizacji EMDIB oraz dodatkowo, sporządzoną przez krajowy podmiot w języku polskim, informację na temat jego roli w ramach projektu, a także znaczenia podejmowanej współpracy międzynarodowej dla rozwoju badań naukowych w Polsce (w zał.).
W przypadku, gdy polski podmiot prowadzący działalność naukową miałby pełnić rolę koordynatora europejskiego konsorcjum, należy złożyć wypełniony przez stronę polską w języku angielskim formularz zgłoszeniowy, właściwy dla procesu aktualizacji EMDIB oraz dodatkowo, sporządzoną przez krajowy podmiot w języku polskim, informację na temat jego roli w ramach projektu, a także znaczenia podejmowanej współpracy międzynarodowej dla rozwoju badań naukowych w Polsce (w zał.).
Przekazane do MNiSW propozycje projektów przedsięwzięć zostaną zaopiniowane przez zespół ekspertów krajowych. Na podstawie rekomendacji zespołu Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego podejmie decyzję, co do ewentualnego wsparcia przez MNiSW konkretnych propozycji projektów w procesie aplikowania o wpisanie na EMDIB.
Informacje na temat szczegółowych założeń trwającego procesu aktualizacji EMDIB oraz samego ESFRI można uzyskać na stronie internetowej tego forum oraz w Departamencie Innowacji i Rozwoju MNiSW (nr tel. 22 52 92 259; email: dariusz.drewniak@nauka.gov.pl).
Materiały
Wzór formularza zgłoszeniowego w ramach aktualizacji EMDIB20191104_ESFRI_Roadmap2021_Proposal_Submission_Questionnaire_Public.pdf 0.26MB Wzór informacji dodatkowej
20191104_Wzór_informacji_dodatkowej.doc 0.05MB