W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Bezpieczna droga do szkoły” – briefing prasowy z udziałem Ministra Przemysława Czarnka

03.09.2021

Dziś, 3 września br. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył w Tarczynie w konferencji prasowej na temat akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. W wydarzeniu udział wzięli także Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wraz z Inspektorem Transportu Drogowego i Ministrem Infrastruktury stoją przed mikrofonem podczas briefingu prasowego dotyczącego bezpiecznego powrotu do szkół. W tle niebieski autokar

Minister Przemysław Czarnek podczas spotkania podziękował ITD za prowadzenie akcji edukacyjnych skierowanych do szkół. – Nasze codzienne obowiązki szkolne zaczynają się od drogi do szkoły. Ta droga jest bezpieczna i za to bezpieczeństwo oraz troskę o to bezpieczeństwo bardzo dziękuję - powiedział szef MEiN. 

Minister zwrócił także uwagę na pozytywne aspekty prowadzenia akcji „Bezpieczna droga do szkoły” oraz podziękował kierowcom i przewoźnikom za to, że dbają o bezpieczeństwo dzieci podczas podróży do szkoły. - w 95 proc. skontrolowanych przypadków przewoźnicy wykazali się przestrzeganiem prawa i troską o bezpieczeństwo dzieci w czasie przejazdu do szkoły. Dziękuję za to przewoźnikom i kierowcom. 

Dodatkowo minister podziękował Inspekcji Transportu Drogowego za uczenie dzieci o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. – Dziękuję ITD. Za działalność edukacyjną, lekcje o bezpieczeństwie w szkołach, które będziemy prowadzić wspólnie. Po to, żeby świadomość bezpieczeństwa ruchu drogowego wśród dzieci i młodzieży wzrastała, a to przełoży się na ich zachowanie w życiu dorosłym. 

Przedsięwzięcie „Bezpieczna droga do szkoły” jest realizowane od wielu lat przez Inspekcję Transportu Drogowego. Jego główny cel to poprawa bezpieczeństwa w przewozach szkolnych. Inspektorzy dodatkowo sprawdzają trzeźwość i uprawnienia kierowców, stan techniczny oraz obowiązkowe wyposażenie pojazdów. Kontrole rozpoczynają się wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem i są prowadzone w całym kraju przez inspektorów z 16 Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego.  

Sposób realizacji programu w szkołach

Akcji towarzyszą działania edukacyjne skierowane do najmłodszych uczestników. W placówkach oświatowych, dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów klas I-III prowadzone są zajęcia edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Inspekcja kontynuując wieloletnie działania w zakresie edukacji najmłodszych uczestników ruchu drogowego, dostosowała narzędzia edukacyjne do bieżących warunków, w tym sanitarnych. W trybie nauki zdalnej, w zajęciach organizowanych przez GITD, uczestniczyło już blisko 13 tys. uczniów. 

Statystyki dotyczące bezpieczeństwa 

Tylko we wrześniu 2020 r. inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego skontrolowali 1346 autobusów szkolnych. Liczba stwierdzonych wówczas nieprawidłowości była niższa niż rok wcześniej. Liczba zatrzymanych dowodów rejestracyjnych ze względu na zastrzeżenia w zakresie stanu technicznego spadła ze 141 (wrzesień 2019 r.) do 78 (wrzesień 2020). 

Projekt "Bezpieczna droga do szkoły" realizowany przez ITD i spotyka się z pozytywnym odbiorem społecznym oraz coraz większym zainteresowaniem zarówno opiekunów dzieci, jak i pracowników placówek oświatowych.
 
 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}