Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach – niezwykłe miejsce na edukacyjnej mapie Polski
07.10.2023
Nauka krytycznego myślenia, wykrywanie manipulacji i fake newsów czy analiza przekazów medialnych – to tylko niektóre tematy podejmowane w ramach zajęć edukacyjnych prowadzonych w Centrum Edukacji Medialnej Polskiego Radia Kielce. To jedyne tego typu miejsce w kraju. Zapraszamy uczniów i nauczycieli do odwiedzenia placówki, wzbogacenia swojej wiedzy dotyczącej funkcjonowania mediów, a także sprawdzenia się w roli prezentera telewizyjnego czy komentatora sportowego.
Wiedza zwalcza dezinformację, a nauka łączy się z zabawą
Centrum Edukacji Medialnej działa przy Polskim Radiu Kielce (ul. Radiowa 4). To jedyne tego typu miejsce w kraju. Jego działalność skupia się przede wszystkim na kształtowaniu wśród młodego pokolenia umiejętności świadomego, krytycznego, odpowiedzialnego i selektywnego korzystania ze środków masowego przekazu. Inicjatorom przedsięwzięcia zależy na tym, aby wyposażyć młodych ludzi w narzędzia ułatwiające poruszanie się po świecie mediów. Szczególny nacisk położony jest tutaj jednak na przybliżanie metod obrony przed dezinformacją i fałszywymi komunikatami.
– To, na czym skupiamy się jako Centrum Edukacji Medialnej, to ukazanie różnych rodzajów, sposobów obrony przez dezinformacją. Przede wszystkim nie należy ufać pierwszemu materiałowi, materiałowi wideo czy też artykułowi, który przeczytamy czy też postowi na social mediach, należy materiał przede wszystkim zweryfikować w kilku źródłach. I tutaj nasza główna rola w tym, aby ukazać te właściwe techniki obrony. Poza działalnością skupiającą się wokół interaktywnej wystawy centrum, realizujemy działania towarzyszące, polegające m.in. na organizacji wydarzeń specjalnych, konferencji, spotkań online, szkolnych warsztatów, które skierowane są do różnych grup odbiorców – nauczycieli, pedagogów, ale także innych środowisk zawodowych – podkreśla dr Paulina Prędotka, dyrektor Centrum Edukacji Medialnej.
Historia i nowoczesność w jednym miejscu
Działalność nowoczesnej placówki skupia się na dostarczaniu wiedzy na temat m.in. historii mediów, identyfikacji gatunków medialnych, bezpiecznego korzystania z mediów oraz krytycznego odbioru informacji. Odwiedzający mają również niepowtarzalną okazję do zaobserwowania, jak zmieniała się technika radiowa na przestrzeni kilku dekad.
Ogromnym atutem wizyty w Centrum Edukacji Medialnej jest także możliwość zwiedzenia budynku Radia Kielce i poznania sekretów redakcji „od kuchni”.
Współczesna edukacja medialna
Głównym elementem centrum jest wystawa skierowana do rożnych grup odbiorców. Wszystkie dostępne na miejscu atrakcje i elementy wyposażenia powstały z myślą o osobach dorosłych, młodzieży i dzieciach – tych w wieku szkolnym oraz najmłodszych, zwiedzających wystawę w towarzystwie rodziców i opiekunów. Przestrzeń dostosowana jest także do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
– Edukacja medialna to proces, który należałoby uskuteczniać przez całe życie – od najmłodszych pokoleń, od momentu, kiedy dzieci sięgają po swojego pierwszego tableta czy smartfona. W gąszczu informacji, w szumie informacyjnym, w którym na co dzień żyjemy, niezwykle istotne jest edukowanie w tym zakresie – mówi dr Paulina Prędotka.
W centrum są realizowane warsztaty dla grup zorganizowanych. Uczestnicy poznają na interaktywnej ścianie m.in. krótką historię mediów. W specjalnym studiu odważniejsi mogą sprawdzić się jako spikerzy wiadomości lub prezenterzy pogody. Zaprojektowano także kilka stanowisk, na których prezentowane są możliwości nowoczesnych technologii wizualnych, np. wyświetlanie interaktywnych obrazów na ekranie z pary wodnej.
Oferta CEM jest w szczególności skierowana do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy chcą poznać historię i pracę mediów oraz zagrożenia wynikające z ich rozwoju.
Webinary, konferencje, podcasty
Poza warsztatami w przestrzeni ekspozycyjnej edukatorzy CEM prowadzą także bezpłatne konferencje stacjonarne. Godny uwagi jest także cykl podcastów #MEDIAchallenge oraz „Pokolenie Jutra”. Dotychczasowe spotkania online były poświęcone m.in. edukacji w dobie sztucznej inteligencji oraz weryfikacji doniesień medialnych. Rozmawiano także na temat cyberbezpieczeństwa. W tym miesiącu zaplanowano jeszcze dwa takie spotkania. Będą poświęcone Wikipedii.
Edukacja medialna jako forma przekazywania wartości
Placówka działa już rok i przez cały okres swojej działalności zdobyła ogromne zainteresowanie. – Centrum Edukacji Medialnej dotarło do 9 tys. osób. Odwiedzają nas na bieżąco dzieci i młodzież ze szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Dotarliśmy z edukacją medialną do całego województwa świętokrzyskiego. Nadszedł moment, w którym jesteśmy gotowi, aby drzwi naszego centrum otworzyć na pozostałe grupy. W przeciągu ostatniego roku skonsultowaliśmy nasze ścieżki edukacyjne z pedagogami, nauczycielami, dyrektorami szkół, ale także z grupami, które nas odwiedzają. Grupy szkolne, które pojawiają się u nas, które poza ławką szkolną mogą dowiedzieć się więcej na temat form manipulacji, sposobów obrony przed dezinformacją, weryfikacji różnego rodzaju fałszywych materiałów, doceniają wkład pracy naszych edukatorów i wychodzą z potężną dawką wiedzy – mówi dr Paulina Prędotka, dyrektor CEM.
Jesteśmy przekonani, że wizyta w Centrum Edukacji Medialnej będzie niezapomnianą przygodą edukacyjną.