W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystartowała 4. edycja Programu Szkolny Klub Sportowy

04.03.2020

4 marca 2020 r. na PGE Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego na temat Programu Szkolny Klub Sportowy. Wydarzenie było połączone z aktywnościami sportowo-rekreacyjnymi dla dzieci i młodzieży na lodowiskach Zimowego Narodowego. W imprezie uczestniczyli Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk oraz medaliści Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy.

Dzieci jeżdżące na łyżwach na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

- Zwiększenie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży to jeden z naszych priorytetów. Cieszę się, że rządowy Program SKS spotyka się z tak dużym zainteresowaniem uczniów, a także rodziców, którzy chętnie wysyłają dzieci na dodatkowe, bezpłatne zajęcia sportowe w szkole. Niezwykle cenne jest zatem to, że kolejne rządowe środki finansowe zostały przeznaczone na rzecz rozwijania Programu SKS, a tym samym na zdrowie naszych dzieci – powiedział Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

– Warto podkreślić, że Program SKS to nie tylko zajęcia sportowe w szkołach, ale także budowanie sportowej społeczności szkolnej skoncentrowanej wokół aktywnych nauczycieli, którzy inspirują dzieci do rozwijania swoich pasji i zainteresowań – podkreślił minister edukacji.

– Celem ministerstwa sportu jest dbanie o aktywność fizyczną i namawianie do niej. Wśród dzieci, które uczestniczą w SKS, został zahamowany trend. Bardzo chciałabym, żeby dzieci były coraz bardziej sprawne, a efekt otyłości praktycznie zniknął – podkreśliła z kolei Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

 

Dodatkowe zajęcia sportowe dla dzieci

Podstawowym celem Programu jest upowszechnianie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Pozalekcyjne zajęcia w ramach Programu SKS są prowadzone w  różnorodnych i nowoczesnych formach. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć.

W tym roku w zajęciach realizowanych w ramach #programSKS uczestniczyć będzie ponad  360 000 dzieci i młodzieży. Program realizowany jest w 100% powiatów i ponad 90% gmin w całej Polsce.

Badania i rozwój

Rolę operatora krajowego Programu pełni Instytut Sportu – Państwowy Instytut Badawczy, który od lat zajmuje się pracą naukowo-badawczą w obszarze sportu oraz skutecznie wdraża ogólnopolskie projekty mające na celu upowszechnianie sportu wśród dzieci i młodzieży.

Z analiz przeprowadzonych przez zespół naukowców z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego wynika, że wśród uczestników Programu Szkolny Klub Sportowy zahamowany, a nawet odwrócony został, obserwowany w latach 1979 -2009, trend spadku sprawności fizycznej polskich dzieci i młodzieży. Dzieci uczestniczące w zajęciach dorównują sprawnością, w próbach, które podlegają diagnozie, swoim rówieśnikom sprzed 20, a nawet, w przypadku dziewcząt, sprzed 30 lat. Ponad 80% uczestników zajęć SKS zauważa zdecydowaną poprawę swojej sprawności i kondycji, a główną motywacją do udziału w zajęciach jest poprawa stanu zdrowia i dbanie o dobrą formę fizyczną. I co może najważniejsze, zajęcia SKS coraz częściej przyciągają dzieci mniej sprawne fizycznie i zmagające się z nadwagą i otyłością.

Szczegółowe informacje o Programie są dostępne na stronie www.szkolnyklubsportowy.pl.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}