W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czym są akcje COST?

Akcje COST są elastycznymi, szybkimi efektywnymi i wydajnymi instrumentami z których mogą korzystać badacze, inżynierowie oraz naukowcy w celu współpracowania i koordynowania badań finansowanych przez swoje jednostki naukowe. Akcje COST umożliwiają Europejskim naukowcom wspólne rozwijanie swoich pomysłów we wszystkich możliwych dziedzinach nauki i technologii.

Program realizowany jest poprzez Akcje COST, które są dedykowane konkretnym obszarom naukowo-badawczym. Akcja COST to sieć naukowców i praktyków zogniskowana wokół projektów badawczych w dziedzinie, którą zainteresowanych jest co najmniej siedem krajów członkowskich COST, przy czym co 50% z tych państw musi należeć do grona tzw. „Inclusiveness Target Countries” (Wyjątek od tego stanowi sytuacja, gdy głównym pomysłodawcą (proposerem) akcji jest osoba, z polską afiliacją, wtedy po spotkaniu Kick-off i dokonaniu wyboru na przewodniczącego Akcji COST (Chaira), którym zazwyczaj zostaje właśnie główny pomysłodawca akcji, zwalnia się miejsce w MC – wtedy można wybrać kolejnego członka do MC, który pochodzi z macierzystej jednostki autora akcji).

Każda Akcja COST ma swoje cele i jest nastawiona na konkretne rezultaty, które wymienione są w Memorandum of Understanding.

Badania w ramach Akcji COST finansowane są bezpośrednio przez prowadzące je kraje/jednostki naukowe. A jedynie koszty koordynacji pokrywane są z budżetu COST. Koszty udziału w posiedzeniach MC do dwóch przedstawicieli kraju biorącego udział w tej Akcji są zwracane z budżetu COST-u.

Realizacja projektów w ramach Akcji COST odbywa się na podstawie Memorandum of Understanding, umowy będącej wyrazem woli wspólnego koordynowania działalności badawczej w danym zakresie oraz chęci wymiany rezultatów badań. Jest to swego rodzaju gentelmen`s agreement a nie dokument pociągający za sobą skutki formalno-prawne.

Czym wyróżnia się akcja COST?

  • otwartość - naukowcy z każdego kraju członkowskiego COST mogą zainicjować wspólną realizację nowej Akcji w dowolnej dziedzinie nauki i techniki;
  • oddolna inicjatywa (bottom-up) - naukowcy sami określają przedmiot i zakres Akcji;
  • elastyczność - przystąpienie kraju do udziału w konkretnej Akcji jest dobrowolne i zależy jedynie od narodowych priorytetów badawczych;
  • zdecentralizowane finansowanie - koszty wszystkich prac badawczych ponoszone są bezpośrednio przez kraje prowadzące badania;
  • elastyczna struktura, prosta implementacja i łatwe zarządzanie siecią.

Możliwe działania w ramach akcji COST (oddzielny opis niektórych z nich znajduje się dalej)

  • Spotkania, warsztaty i konferencje;
  • Granty na udział w konferencjach dla doktorantów i młodych naukowców;
  • Short-Term Scientific Missions (STSM);
  • Szkolenia (training schools);
  • Działania upowszechniające i publikacje.
{"register":{"columns":[]}}