Współpraca międzynarodowa
Współpraca i wymiana międzynarodowa są ważnymi elementami działalności akademickiej, dlatego ministerstwo negocjuje i realizuje umowy i porozumienia międzynarodowe, zapewnia polskim studentom, naukowcom i wykładowcom różne możliwości wymiany akademickiej oraz wspiera umiędzynarodowienie polskich uczelni. Konstytucja dla Nauki wprowadziła wiele udogodnień dla uczelni, znacznie poszerzając ich autonomię w zakresie kierowania polskich naukowców i wykładowców za granicę oraz przyjmowania cudzoziemców na kształcenie. W ministerstwie tymi tematami zajmują się Departament Współpracy Międzynarodowej, Departament Innowacji i Rozwoju i Departament Nauki. Do wsparcia ich prac została powołana agencja wykonawcza – Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej.
Kto odpowiada za określone zadania?
- Departament Współpracy Międzynarodowej zajmuje się współpracą dwustronną, kwestiami związanymi z organizacjami międzynarodowymi oraz umiędzynarodowieniem uczelni;
- Departament Innowacji i Rozwoju zajmuje się sprawami dotyczącymi Unii Europejskiej;
- Departament Nauki zajmuje się sprawami związanymi m.in. ze stypendiami Fulbrighta, badaniami polarnymi czy Strategią UE dla regionu Morza Bałtyckiego (SUE RMB).
- Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) zajmuje się zadaniami związanymi z:
- wspieraniem międzynarodowej wymiany akademickiej oraz procesem umiędzynarodowienia polskich uczelni;
- wspieraniem międzynarodowej wymiany naukowców w ramach umów i programów międzynarodowych;
- upowszechnianiem informacji o polskim systemie szkolnictwa wyższego i nauki oraz promocją języka polskiego poza granicami Polski;
- uznawaniem w Polsce zagranicznych dokumentów potwierdzających uzyskanie wykształcenia wyższego, jak również zadaniami związanymi z uwierzytelnianiem dokumentów wydawanych przez polskie uczelnie przed uzyskaniem legalizacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. NAWA zajmuje się również wydawaniem klauzuli apostille na polskich dyplomach ukończenia studiów (także podyplomowych), zaświadczeniach o ukończeniu studiów oraz dyplomach o nadaniu stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki.
- Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) pełni rolę Narodowej Agencji Programu Erasmus+. FRSE uczestniczy w realizacji działań zmierzających do:
- podnoszenia stopnia umiędzynarodowienia kształcenia,
- rozpoznawalności w świecie Polski jako miejsca do studiowania,
- poprawy jakości nauczania i prowadzenia badań naukowych,
- wspierania współpracy międzyinstytucjonalnej i międzysektorowej.
GO! Poland to wielojęzyczny portal który został przygotowany z myślą o badaczach i studentach z zagranicy. Portal stanowi element rządowej kampanii „Ready, Study, Go! Poland”
Krajowy Punkt Kontaktowy – na stronie internetowej KPK znajdują się informacje o programach badawczych Unii Europejskiej.