W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata wokół „Deklaracji Toruńskiej”

21.02.2023

Debata nad „Deklaracją Toruńską” to jeden z kluczowych punktów trzeciego dnia obrad Światowego Kongresu Kopernikańskiego. W dyskusji wzięli udział przedstawiciele dziewięciu krajów, w tym kierownictwo resortów edukacji i nauki m.in. z Polski, Słowacji, Czech, Ukrainy czy Gruzji.

Przy szerokim nakrytym białą tkaniną stole siedzi kilkanaście osób, za nimi rząd flag różnych krajów i podświetlona na fioletowo ściana.

Wolność nauki 

Dyskusja dotycząca „Deklaracji Toruńskiej” koncetrowała się wokół zagadnień związanych ze swobodą prowadzenia badań naukowych i publikowania ich wyników. Uczestnicy debaty rozmawiali także o mechanizmach i instrumentach gwarantujących wolność nauki. W tym aspekcie Minister Edukacji i Nauki przywołał założenia tzw. Pakietu Wolności Akademickiej. 

– Na Pakiet Wolności Akademickiej składają się dwie rzeczy. Po pierwsze: żaden naukowiec nie może być pociągany do odpowiedzialności dyscyplinarnej na uczelni z powodu głoszenia swoich przekonań światopoglądowych i religijnych, bez względu na to, jakie one są – lewicowe, prawicowe czy konserwatywne. Wolność nauki potrzebuje przestrzeni wolności na uczelni – wskazywał szef MEiN.

– Po drugie: uniwersytety, uczelnie są przestrzenią wolnej debaty akademickiej. Każdy rektor w ramach Pakietu Wolności Akademickiej ma obowiązek zapewnić możliwość debaty akademickiej, której organizatorami są uczeni z tej uczelni, bez względu na to, czy dotyczy ona tematów charakterystycznych dla prawicy, czy lewicy, bez względu na to, czy dotyczy ona poglądów konserwatywnych czy liberalnych. Po to jest uniwersytet – dodał minister Przemysław Czarnek.

Podsumowując debatę, szef resortu edukacji i nauki odniósł się do sytuacji w Ukrainie: – Od tego, co będzie działo się w Ukrainie w następnych dniach i następnych miesiącach, będzie zależeć przyszłość wolnego świata. Jesteśmy z wami, widzimy wasz heroizm i wielkie poświęcenie na rzecz wolności nas wszystkich – zaznaczył. 

Uczestnicy debaty nad „Deklaracją Toruńską” 

Wspólnie z Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem na temat „Deklaracji Toruńskiej” dyskutowali: 

  • Minister Edukacji i Nauki Gruzji Mikheil Chkhenkeli, 
  • Sekretarz Stanu Ministerstwo Edukacji, Młodzieży i Sportu Czech Ondrej Andrys,
  • Wiceminister Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych Iraku Hayder Abed Dhahad Al-Rubaye, 
  • Wiceminister Edukacji i Nauki Ukrainy Oleksii Shkuratov,
  • Sekretarz Stanu w słowackim Ministerstwie ds. Edukacji, Nauki, Badań i Sportu Michal Fedák,
  • Ambasador Rwandy w Polsce Anastade Shyaka,
  • Konsul Honorowy Republiki Malty w Krakowie Agnieszka Kamińska,  
  • Charge d'Affairs Ambasady Brytyjskiej w Warszawie James Huges.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}