Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 28 marca
15.03.2021
Rząd przedłużył prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 28 marca. Rozwiązanie to ułatwi pracującym rodzicom opiekę nad dziećmi, w sytuacji gdy żłobek, przedszkole, czy szkoła są zamknięte albo, gdy placówki te nie mogą zapewnić opieki nad dziećmi z powodu COVID-19. Zasady przyznawania zasiłku pozostają bez zmian. To duże wsparcie dla rodziców w okresie pandemii.
Okres, na jaki przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy był już kilkukrotnie przedłużany. Bieżąca sytuacja epidemiczna sprawiła, że Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, wydłużyła prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie – tj. do 28 marca br.
W jakich przypadkach przysługuje zasiłek?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach. O świadczenie będzie można ubiegać, gdy zostanie zamknięty żłobek, przedszkole, szkoła lub klub dziecięcy z powodu COVID-19. Będzie również można z niego skorzystać, gdy placówki te nie będą mogły zapewnić opieki z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania w związku z COVID-19.
Kto ma prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Ze wsparcia mogą skorzystać rodzice dzieci w wieku do lat 8, ale też ubezpieczeni rodzice dzieci w wieku do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności.
Zasiłek przysługuje też rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i rodzicom osób do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Do dodatkowego zasiłku uprawnieni są również ubezpieczeni rodzice lub opiekunowie osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wprowadziła ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Więcej informacji na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.