Dwie kolejne SOWY w Staszowie i Ostrowcu otwarte
07.06.2023
W budynku kina Etiuda w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz w Zespole Placówek Oświatowych im. Tadeusza Kościuszki w Staszowie otwarto kolejne Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA.
W uroczystym otwarciu w Ostrowcu Świętokrzyskim uczestniczył Sekretarz Stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki, natomiast w Staszowie uroczystego wbicia 22 proporczyka na mapie Polski dokonał Dyrektor Generalny w MEiN Sławomir Adamiec.
– Jest mi niezmiernie miło, że Staszów dołącza do prestiżowej, ogólnopolskiej sieci lokalnych Małych Centrów Nauki „SOWA” – napisał Minister Edukacji i Nauki w liście skierowanym do uczestników uroczystego otwarcia. – Jestem pewien, że dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym oraz możliwości swobodnego korzystania z eksponatów, stwarzamy dzieciom i młodzieży optymalne warunki do odkrywania piękna nauki. Przede wszystkim zaś zwiększamy dostęp do zasobów wiedzy i realnie wpływamy na wyrównanie szans społecznych.
SOWA w Staszowie i Ostrowcu Świętokrzyskim
SOWA realizuje ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Metoda ta umożliwia poszerzenie wiedzy, a także wspiera rozwój kompetencji przyszłości, inspiruje, skłania do współpracy, rozbudza ciekawość, kreatywność i poczucie sprawczości. Stwarza warunki do uczenia się m.in. przez:
- odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem w toku interakcji z eksponatami,
- rozwiązywanie zadań konstrukcyjnych i logicznych,
- uczestnictwo w warsztatach i zajęciach opartych na wypracowanych i sprawdzonych w Centrum Nauki Kopernik rozwiązaniach edukacyjnych.
W skład wystawy wchodzi 18 eksponatów interaktywnych oraz wyposażenie przestrzeni warsztatowej (Majsternia) służącej swobodnemu eksperymentowaniu i podejmowaniu wyzwań konstruktorskich. Wystawa dotyczy różnych dziedzin nauki, dzięki czemu zwiedzający mogą poznawać rozmaite aspekty świata przyrody, takie jak: ruch, światło, ludzki organizm.
Centra nauki w regionach
Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki i Centrum Nauki Kopernik. Jej celem jest tworzenie małych centrów nauki w mniejszych miastach i miejscowościach (do 150 tys. mieszkańców). Centra powstają przy funkcjonujących już instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych, np. domach kultury, bibliotekach, mediatekach, galeriach sztuki, muzeach. W każdej placówce można zwiedzać interaktywną wystawę oraz uczestniczyć w doświadczeniach i eksperymentach naukowych.
32 małe centra nauki
W sumie w 32 miejscowościach w całej Polsce powstaną Strefy, Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, które będą promowały ideę uczenia. Pierwsze dwa pilotażowe centra uruchomiono w 2021 r. W 2023 ma powstać kolejnych 12 małych centrów nauki.
Łączny koszt realizacji Inicjatywy to prawie 45 mln zł.