W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

EMBC - Europejska Konferencja Biologii Molekularnej

Europejska Konferencja Biologii Molekularnej to międzyrządowa organizacja mająca na celu wspieranie współpracy europejskiej w dziedzinie biologii molekularnej.

Europejska Konferencja Biologii Molekularnej (EMBC) powstała na mocy Umowy o ustanowieniu EMBC, sporządzonej w dniu 13 lutego 1969 r. w Genewie, jako międzyrządowa organizacja mająca na celu wspieranie współpracy europejskiej w dziedzinie biologii molekularnej. W stosunku do Polski Umowa weszła w życie dnia 1 listopada 1999 r. w drodze ratyfikacji na podstawie art. 89, ust. 1 Konstytucji RP. Budżet EMBC stanowią składki państw członkowskich naliczane, zgodnie z art. VII Umowy, według Dochodu Narodowego Netto w cenach czynników produkcji.

Obecnie organizacja skupia 30 państw, głównie członków Unii Europejskiej.

Współpracę naukowców w dziedzinie biologii molekularnej EMBC realizuje poprzez tzw. Program Główny (General Programme), którego wykonanie powierzone jest Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO).

W ramach Programu Głównego realizowane są m.in. kursy, warsztaty, stypendia, czy Program dla Młodych Naukowców. Więcej na: embo.org/funding-awards.

Uwaga

Z dniem 15 października 2019 r. EMBO uruchomiło system aplikacyjny na stypendia postdoktorskie (dawniej Długoterminowe Stypendia – LTF) w formie umów z instytucją przyjmującą stypendystę. Oznacza to, że pierwsi stypendyści na umowach rozpoczną pracę od czerwca 2020 r. Więcej szczegółów na  https://www.embo.org/funding-awards/fellowships/postdoctoral-fellowships.

Z programów EMBO mogą korzystać naukowcy ze wszystkich państw członkowskich EMBC.Szczegółowy opis wszystkich programów wraz z terminami składania aplikacji - bezpośrednio do EMBO - znajduje się na stronach EMBO.

Granty instalacyjne, przeznaczone są dla osób powracających do kraju lub będących już w kraju po odbyciu stażu zagranicznego, zamierzających założyć własne laboratorium badawcze. Do programu grantów instalacyjnych należą państwa o niskich wydatkach na badania i rozwój, w tym Polska.

Członkostwo w EMBC umożliwia przedstawicielom polskiego środowiska naukowego szerszą współpracę z wieloma ośrodkami na świecie, jak również korzystanie z działalności edukacyjnej EMBO oraz z pomocy przy ocenie rozwoju tej dziedziny i samych ośrodków naukowych w Polsce.

Na czele EMBC stoi Przewodniczący, dwóch Wice-przewodniczących oraz Sekretarz Generalny. Delegaci nominowani są przez rządy państw. Każde państwo jest zwyczajowo reprezentowane przez przedstawiciela rządu oraz doradcę naukowego.

Konferencja spotyka się na sesjach dwa razy w roku. Posiada dwie grupy robocze: Komitet Finansowy i Strategiczną Grupę Roboczą.

Europejska Organizacja Biologii Molekularnej – EMBO

EMBO jest organizacją skupiającą czołowych naukowców w dziedzinie biologii molekularnej w Europie. Organizacja powstała w 1964 r. w celu rozwoju badań europejskich na najwyższym poziomie światowym. Obecnie organizacja posiada ponad 1800 członków zwykłych i członków stowarzyszonych.

EMBO realizuje Program Główny EMBC, w tym stypendia długo i krótkoterminowe, stypendia dla Młodych Naukowców, kursy i warsztaty. Organizuje też spotkania i konferencje, wydaje publikacje, prowadzi internetową bazę informacyjną.

Każdy członek EMBO, zarówno zwykły, jak i stowarzyszony, może zaproponować kandydata na nowego członka EMBO pod warunkiem, że kandydaturę wesprze jeszcze 4 innych członków. Trzy osoby z osób wspierających nowego kandydata muszą zamieszkiwać inny kraj, niż kandydat. Szczegółowy opis procedury znajduje się w Statucie i Zasadach EMBO na stronie: embo.org/members.

W 1974 r. z inicjatywy EMBO, powstała obok EMBC, druga organizacja międzyrządowa: Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej – EMBL. Polska została członkiem EMBL 28 stycznia 2019 r.

Przykłady działań zrealizowanych przez polskich naukowców w ramach EMBC/EMBO - filmy:

Materiały

Konferencja "Współpraca Międzynarodowa w Biologii Molekularnej" - 14 czerwca 2019 r.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}