Europejski Instytut Uniwersytecki we Florencji (EUI)
Europejski Instytut Uniwersytecki (European University Institute - EUI) we Florencji jest międzynarodową instytucją naukowo-akademicką, zajmującą się naukami społecznymi. Oferuje prestiżowe studia doktoranckie i programy badawcze.
Polska Prezydencja w Wysokiej Radzie EUI w roku 2024
Prezydencję w Wysokiej Radzie EUI (High Council), zgodnie z regulaminem Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego (EUI), sprawuje przez rok przedstawiciel każdego umawiającego się państwa (w kolejności alfabetycznej). Prezydencja w Wysokiej Radzie EUI jest wspomagana przez poprzednią Prezydencję i kolejną Prezydencję i jest to tzw. „Trojka”.
W 2023 r. „Trojka” składa się z Austrii (przewodniczący), Holandii i Polski.
W 2024 r. Polska obejmie Prezydencję w Wysokiej Radzie EUI i „Trojka” będzie się składać z Polski (przewodniczący), Austrii i Portugalii.
Europejski Instytut Uniwersytecki (European University Institute - EUI) we Florencji jest międzynarodową instytucją naukowo-akademicką, zajmującą się naukami społecznymi. Oferuje prestiżowe studia doktoranckie i programy badawcze.
Informacje ogólne
Studia na EUI można podjąć w ramach:
- Programu doktoranckiego
- Programu prawniczych studiów magisterskich w zakresie prawa porównawczego, europejskiego i międzynarodowego
- Programu ekonomicznych studiów magisterskich
- Programu studiów post-doktoranckich im. Maxa Webera oraz im. Jeana Monneta
- Stypendiów badawczych
- Szkoły letniej
Instytut mieści się na przedmieściach Florencji. Wszelkie informacje o EUI można znaleźć na stronie internetowej: http://www.eui.eu.
Historia
Idea powstania EUI narodziła się w końcu lat 40-tych XX w. w czasie konferencji w Hadze i powoli ewoluowała wraz z postępem integracji europejskiej. Konkretne decyzje służące powstaniu europejskiej instytucji naukowej zostały podjęte dopiero w końcu lat 60-tych. Instytucji nadano kształt poświęconego naukom społecznym instytutu, którego główną rolą miało być „studiowanie Europy" i wymiana kulturalna między państwami członkowskimi. W ciągu kolejnych lat negocjacji zdecydowano, że EUI nie będzie prowadziło nauczania poniżej poziomu studiów doktoranckich, natomiast będzie silnie zorientowane na prowadzenie badań.
W 1972 r. podpisana została Konwencja Ustanawiająca Europejski Instytut Uniwersytecki. Stronami konwencji było 6 państw członkowskich Wspólnoty: Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg i Holandia. Wkrótce dołączyły do nich Dania, Irlandia i Wielka Brytania. Pierwszą grupę 70 badaczy Instytut przyjął w 1976 r. Kolejnym rozszerzeniom Wspólnot, a następnie Unii Europejskiej, towarzyszyło przystępowanie kolejnych państw do EUI.
Obecnie do EUI należą 23 państwa: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Łotwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania i Szwecja.
Polska jest stroną Konwencji Ustanawiającej EUI od 2004 r.
Pełen tekst konwencji EUI dostępny jest na stronie EUI.
Działalność EUI
Program Doktorancki
Czteroletnie studia doktoranckie prowadzone są w ramach poszczególnych Wydziałów:
- Ekonomii
- Historii i Cywilizacji
- Prawa
- Nauk Politycznych i Społecznych
Co roku studia doktoranckie na EUI rozpoczyna ok. 150 stypendystów państw członkowskich Instytutu. Celem studiów jest powstanie rozprawy doktorskiej, będącej profesjonalnym opracowaniem opartym na najnowszych badaniach naukowych. Ponad 90% doktorantów kończy program sukcesem w przeciągu 4 lat. Ponad 70% kontynuuje później karierę naukową na uniwersytetach i w centrach badawczych.
Stypendia
W czasie trwania programu doktoranci korzystają z przyznawanych przez poszczególne państwa stypendiów. Polska przyznaje co roku maksymalnie 10 takich stypendiów. Wysokość stypendium doktoranckiego w roku akademickim 2022/2023 wynosi 1500 euro miesięcznie, a od września 2023 stypendium będzie wynosić 1602 euro miesięcznie. Stypendyści są również objęci ubezpieczeniem medycznym oraz mogą korzystać z dodatkowych świadczeń dla członków rodziny (małżonka, dziecka).
Programy post-doktoranckie
Polska finansuje stypendia w 2 programach post-doktoranckich tj. w programie Jean Monnet fellowships i Max Weber fellowships.
Program Maxa Webera (MWP) w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim (EUI) to wyjątkowy program studiów podoktoranckich w dziedzinie nauk historycznych i społecznych w Europie. Warunkiem aplikowania do programu jest obrona doktoratu w okresie nieprzekraczającym 5 lat przed dniem złożenia wniosku o przyznanie grantu. W ramach programu, w zależności od wydziału, przyznawane są roczne i dwuletnie stypendia. Stypendium obecnie wynosi obecnie 2070 EUR miesięcznie plus – w stosownych przypadkach – zasiłek rodzinny. Polska przyznaje co roku maksymalnie 2 stypendia.
Więcej informacji można znaleźć na stronie EUI.
Centrum Studiów Zaawansowanych im. Roberta Schumana (RSC) w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim (EUI) oferuje roczne stypendia im. Jeana Monneta dla naukowców, którzy uzyskali stopień doktora ponad 5 lat przed rozpoczęciem stypendium. Program stypendialny jest otwarty dla doktorantów, pracowników naukowych i osób, które chcą spędzić urlop naukowy w RSC. Stypendyści programu są wybierani na podstawie propozycji badań i ich CV. Propozycja badań powinna dobrze pasować do jednego z głównych tematów, programów i projektów badawczych Centrum. Stypendia są przyznawane na okres jednego roku (12 miesięcy od września do sierpnia). Stypendium podstawowe wynosi 2500 EUR miesięcznie. Polska przyznaje co roku maksymalnie 1 stypendium.
Więcej informacji można znaleźć na stronie EUI.
Aktualności:
Informacja dla kandydatów z Polski - Master of Research in Economics EUI
Wydarzenia promocyjne EUI
Materiały
Informacje o EUI można znaleźć na stronie internetowejPełen tekst konwencji EUI dostępny jest na stronie EUI:
Procedura rekrutacyjna
EUI Institutional brochure update 2023
20230718_EUI_INSTITUTIONAL_BROCHURE_UPDATE_2023.pdf 0.85MB Droga do EUI - nieoficjalny przewodnik dla kandydatów i kandydatek
20231024_EUI_nieoficjalny_przewodnik_dla_kandydatow.pdf 6.32MB