„Fenomen ruchu Solidarność – 40. rocznica wybuchu stanu wojennego w Polsce” – debata „Tygodnika Solidarność” z udziałem Ministra Edukacji i Nauki
13.12.2021
Dziś, 13 grudnia br. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w debacie organizowanej przez „Tygodnik Solidarność” we współpracy z MEiN pt. „Fenomen ruchu Solidarność – 40. rocznica wybuchu stanu wojennego w Polsce”.
Debata w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
- Pokolenie dzisiejszych 40 i 50-latków nie musiało brać bezpośrednio udziału w makabrycznych wydarzeniach sprzed 40 lat, nie musiało zdobywać się na takie bohaterstwo jak ofiary stanu wojennego. Osoby te poniosły śmierć po to, byśmy żyli w wolnej ojczyźnie - powiedział minister.
Mówiąc o fenomenie „Solidarności”, szef MEiN podkreślał rolę Jana Pawła II oraz kardynała Stefana Wyszyńskiego. – To wszystko spowodowało, że ruch „Solidarności” rozwinął się na skalę niespotykaną w świecie – dodał minister Przemysław Czarnek.
Minister Edukacji i Nauki podkreślił, że w późniejszych latach bohaterem nazywano gen. Jaruzelskiego, co było błędem. - W latach 90. słyszeliśmy o bohaterze jakim był gen. Wojciech Jaruzelski, który „zdobył się na odwagę”, by uchronić Polskę przed najazdem Związku Radzieckiego. W człowieku myślącym budziło to wewnętrzny sprzeciw. Jak można wykazać się bohaterstwem atakując swój naród? Każdy 13 grudnia w latach 90. był traumatycznym przeżyciem właśnie z powodu potężnego fałszowania historii. Gen. Wojciech Jaruzelski nie był żadnym bohaterem narodowym, ale zdrajcą interesów narodu polskiego, który podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego - podkreślił minister podczas swojego wystąpienia.
Minister Przemysław Czarnek odniósł się również do kwestii „Okrągłego Stołu”: – Adam Michnik był architektem „Okrągłego Stołu”, zwycięstwa Jaruzelskiego w wyborach na prezydenta, ale także bezkarności ludzi komuny. Mimo wszelkich problemów z rozliczeniem tamtego czasu, jesteśmy beneficjentami tamtego zrywu „Solidarności” i bohaterstwa milionów Polaków – powiedział Przemysław Czarnek. – Właśnie temu poświęcona jest konferencja – fenomenowi ruchu „Solidarność”. Dzisiaj będziemy zgłębiać prawdę o tamtym czasie – dodał.
W redakcji „Tygodnika Solidarność” o fenomenie „Solidarności” dyskutowali: prof. Andrzej Zybertowicz, prof. Sławomir Cenckiewicz, dr Robert Derewenda, dr Grzegorz Wołk. W drugiej części spotkania dyskusja przebiegała pod hasłem „Czy daliśmy się wtedy po raz pierwszy podzielić?” W panelu uczestniczyli: Piotr Semka, Jakub Krupa, Rafał Dudkiewicz.
Historia i teraźniejszość – nowy przedmiot w szkołach
Podczas debaty pojawił się wątek nowego przedmiotu w szkołach ponadpodstawowych. O historii i teraźniejszości mówił minister Przemysław Czarnek. – Od września 2022 roku uczniowie zaczną naukę o tym, co się działo w Polsce od 1945 roku aż do 2015 roku. Nie da się zrozumieć rzeczywistości bez zrozumienia procesów historycznych, które doprowadziły do tej rzeczywistości – podkreślał szef MEiN.
„Naród nie stracił hartu ducha” – ożywiony komiks z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego
Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego „Tygodnik Solidarność” we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki przygotował ożywiony komiks. Materiał przedstawia wybrane watki z najnowszej historii Polski, w tym m.in. pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny, powstanie „Solidarności”, wprowadzenie stanu wojennego czy masakrę w Kopalni Wujek. Materiał może być wykorzystany przez uczniów i nauczycieli jako pomoc dydaktyczna.
Spot jest elementem promocji nowego przedmiotu historia i teraźniejszość, który zostanie wprowadzony od 1 września 2022 r. w klasie I szkoły ponadpodstawowej, zastępując wiedzę o społeczeństwie.
Klip można obejrzeć na stronie.