Finał V edycji projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”
08.06.2022
W Zamku Królewskim w Warszawie odbył się w Finał V edycji projektu edukacyjnego IPN „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. W jego ramach młodzież szkolna przygotowała etiudy filmowe dotyczące poszukiwań nieznanych miejsc pochowku ofiar reżimów totalitarnych. W spotkaniu wziął udział minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.
- Finaliści projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” pod okiem IPN wypełniają zadanie, o którym pisał Zbigniew Herbert. Pisał, że niewiedza o zaginionych podważa realność tego świata. Gratuluję realizacji tej trudnej misji – mówił minister Przemysław Czarnek.
Uczestnicy w ramach projektu spotykali się z archeologami, antropologami, archiwistami i historykami, poznając zarówno miejsca poszukiwań, jak i tajniki ich pracy. Zadaniem finałowym projektu było nakręcenie dwuminutowego filmu poświęconego pracom poszukiwawczym. Nagrodą dla autorów najlepszych filmów jest udział w uroczystym finale na Zamku Królewskim w Warszawie.
„Łączka i inne miejsca poszukiwań”
„Łączka i inne miejsca poszukiwań” to projekt edukacyjny dla uczniów szkół ponadpodstawowych i VIII klas szkół podstawowych, prowadzony przez Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki oraz Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Ma charakter ogólnopolski, realizowany jest przez Oddziały i Delegatury IPN w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Rzeszowie, Szczecinie i Warszawie. Jego cele to wspieranie wychowania patriotycznego i przywiązania do „małych ojczyzn”, kształtowanie postaw empatii wobec ofiar systemów totalitarnych, poszanowania dla życia ludzkiego oraz rozbudzanie ciekawości badawczej poprzez poznawanie warsztatu pracy historyków, archiwistów, genetyków i archeologów.
Zadanie finałowe polegało na nakręceniu filmu/etiudy/spotu poświęconego pracom poszukiwawczym IPN. Autorzy mieli pełną swobodę jeśli chodzi o użycie środków wyrazu i szczegółową tematykę, jednak film musiał być związany z tematyką projektu oraz propagować prace związane z poszukiwaniami ofiar reżimów totalitarnych lub być refleksją nad losem ofiar i ich rodzin. W dotychczasowych edycjach projektu powstały m.in. animacje, filmy, które operowały metaforą i symbolami, a także takie, które pokazywały konkretne miejsca i wydarzenia, związane z historią małych ojczyzn. Niektórzy zdecydowali się na odtworzenie przebiegu poszukiwań, pokazując rolę specjalistów z poszczególnych dziedzin nauki. Najwyżej ocenione filmy prezentowane są na uroczystej gali finałowej w Warszawie.
Projekt został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.