„Hydrostrateg” – nowy program Narodowego Centrum Badań i Rozwoju
11.02.2022
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) opracowało nowy program strategiczny „Hydrostrateg”. Jego celem jest wdrożenie nowych rozwiązań poprawiających efektywność użytkowania i zarządzania zasobami wody w Polsce. „Hydrostrateg” został przygotowany we współpracy z ekspertami z różnych dziedzin – hydrologami, klimatologami, biologami i inżynierami środowiska.
Cel programu „Hydrostrateg”
Program strategiczny „Hydrostrateg” został opracowany w odpowiedzi na problemy związane z gospodarką wodną w Polsce. Jego celem jest wzrost poziomu retencji, wdrożenie nowych metod badań, obserwacji i narzędzi wspomagających monitoring, ocenę stanu ekosystemów wodnych i ekosystemów zależnych od wód oraz zwiększenie stopnia wykorzystania dróg wodnych dla żeglugi śródlądowej.
Program w szczególności obejmuje trzy obszary badawcze:
- woda w środowisku – bioróżnorodność/bioproduktywność,
- woda w mieście,
- żegluga śródlądowa.
Realizacja programu
„Hydrostrateg” jest skierowany do instytucji naukowych i podmiotów szkolnictwa wyższego. Do realizacji działań w ramach programu zostały zaproszone także instytucje gospodarcze z kraju i zagranicy, przedsiębiorstwa zajmujące się odbudową potencjału naturalnego ekosystemów wodnych oraz nowymi technikami pomiarowymi w zakresie monitoringu i kształtowania środowiska celem.
Program został zaplanowany na 10 lat. Jego budżet to 800 mln zł. Wykonawcy projektów będą wybierani w dwóch typach konkursów: na projekty tematyczne oraz wyzwania badawcze.
Pierwszy konkurs w ramach programu zostanie ogłoszony pod koniec II kwartału br. Informacja zostanie opublikowana na stronie internetowej NCBR.
Stan wody w Polsce
Zasoby wodne w naszym kraju są ograniczone – średnio trzykrotnie mniejsze niż w większości krajów europejskich. Głównymi problemami gospodarki wodnej w Polsce są niedostateczna lub zbyt duża ilość wody, a także jej zła jakość. Dodatkowe zagrożenie stanowi rosnące zapotrzebowanie na wodę dobrej jakości, które jest wynikiem rozwoju rolnictwa, przemysłu, procesu urbanizacji oraz intensywnej rekreacji i turystyki.