W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą – konferencja prasowa

21.04.2023

Sekretarz Stanu w MEiN Tomasz Rzymkowski wziął udział w konferencji dotyczącej organizacji I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. Kongres będzie odbywał się od 5 do 9 lipca br. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie, którego celem jest integracja środowisk polonijnych i polskich za granicą oraz wymiana doświadczeń nauczycieli oraz naukowców pracujących poza granicami Polski.

Na tle niebieskiej ściany - ekranu z napisem Zapowiedź I światowego kongresu edukacji i nauki polskiej za granicą stoi czterech mężczyzn w garniturach z których jeden mówi do mikrofonu na stojaku, i dwie kobiety - jedna w białej, druga w czarnej marynarce, po obu stronach ekranu polskie flagi.

– Jest nam niezwykle miło poinformować Państwa o ważnym wydarzeniu – I Światowym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą, który będzie odbywał się od 5 do 9 lipca br. z inicjatywy Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, przy udziale Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej – powiedział wiceminister.

Sekretarz Stanu w MEiN wskazał na wzrost zainteresowania nauką języka polskiego oraz polską historią wśród środowisk polonijnych poza granicami naszego państwa. Zwrócił się jednocześnie do wszystkich osób zaangażowanych w nauczanie języka polskiego, kultywowanie i podtrzymywanie polskiej tożsamości: – Apelujemy, aby przedstawiciele środowisk edukacyjnych – nauczyciele, osoby zajmujące się rozwojem i utrzymywaniem polskiej tożsamości narodowej za granicą – wzięli udział w tym bardzo ważnym wydarzeniu – Kongresie, który jest dedykowany właśnie tym środowiskom, które utrzymują tożsamość narodową poza granicami państwa polskiego.

O I Światowym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

Do udziału w Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą zaproszone są osoby działające na rzecz edukacji oraz nauki polskiej za granicą: nauczyciele, liderzy i przedstawiciele organizacji polonijnych, rodzice uczniów oświatowych placówek polonijnych, wolontariusze, przedstawiciele uczelni poza granicami Polski, w strukturach których prowadzone są zajęcia z języka polskiego lub w języku polskim, stypendyści i lektorzy. 

Celem I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą jest integrowanie środowisk polonijnych i polskich za granicą oraz wymiana doświadczeń nauczycieli oraz naukowców pracujących poza granicami Polski. 

Kongres będzie się składał z części merytoryczno-szkoleniowej i kulturalno-edukacyjnej. W programie przewidziano m.in. panele dyskusyjne, wykłady popularnonaukowe, warsztaty dydaktyczne oraz szkolenia metodyczne. Odbędą się również spotkania z naukowcami, dydaktykami i ekspertami działającymi na rzecz - rozwoju nauki polskiej za granicą, popularyzacji edukacji polskiej i polonijnej w świecie. 

Patronat nad przedsięwzięciem objęła Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda.

Wideo

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}