W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury – zapraszamy do udziału w konkursie

21.12.2020

Zapraszamy do udziału w konkursie „Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”. W przedsięwzięciu mogą uczestniczyć uczniowie ze szkół podstawowych, ponadpodstawowych i artystycznych, a także ze szkół polskich za granicą. Celem konkursu jest przybliżenie młodym ludziom sylwetki Ignacego Jana Paderewskiego oraz popularyzowanie jego twórczości. Organizatorami przedsięwzięcia są Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie. Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki.

Jasna grafika z portretem Ignacego Paderewskiego i tekstem: "Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury – zapraszamy do udziału w konkursie"

Konkurs o Janie Ignacym Paderewskim 

Celem konkursu „Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury” jest przybliżenie uczniom sylwetki Ignacego Jana Paderewskiego, jego działalności politycznej, wkładu w odzyskanie niepodległości, a także zainteresowanie młodych ludzi jego twórczością artystyczną. 

Tematy konkursowe dotyczą różnych sfer aktywności Ignacego Paderewskiego, m.in. jako: pianisty i wirtuoza, kompozytora, polityka, męża stanu i filantropa, mecenasa sztuki i architektury, inspiracji dla twórców, patrona (odznaczeń, nagród, tytułów). 

Adresatami przedsięwzięcia są uczniowie uczęszczający do:

  • szkół podstawowych i ponadpodstawowych,
  • ogólnokształcących szkół muzycznych I i II stopnia,
  • szkół muzycznych I i II stopnia,
  • pozostałych szkół artystycznych,
  • polskich szkół za granicą.

Konkurs organizują Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie. W przygotowanie przedsięwzięcia włączyły się także Akademia Muzyczna w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki. 

Zadania konkursowe 

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 20 stycznia 2021 r. Informacje o udziale w konkursie przekazuje dyrektor szkoły, który zgłasza ucznia do konkretnej kategorii (może zgłosić udział do więcej niż jednej). Kategorie są podzielone na dwie grupy wiekowe („Primus” i „Altus”), a ostatnia dotyczy działań prowadzonych przez szkoły.  

W każdej z kategorii będą oceniane:

  • Kategoria I – „Pianista wirtuoz” – prezentacja artystyczna wybranych solowych utworów fortepianowych kompozytora,
  • Kategoria II – „Muzykolog” – rozwiązanie testu konkursowego ze znajomości utworów i ich analizy formalno-stylistycznej,
  • Kategoria III – „Historyk” – rozwiązanie testu konkursowego ze znajomości działalności politycznej, dyplomatycznej jako męża stanu i filantropa,
  • Kategoria IV – „Dziennikarz” – rozwiązanie testu konkursowego z zakresu obejmującego wszystkie podróże krajowe i zagraniczne, wywiady oraz koncerty i tournée: 
  • Kategoria V – „Kreator sztuki” – wykonanie i prezentacja wizualnego dzieła artystycznego w wybranej dziedzinie (malarstwa lub rysunku dla uczniów młodszych „Primus”, plakatu lub rzeźby dla uczniów starszych „Altus”), 
  • Kategoria VI – „Statystyk” – rozwiązanie testu konkursowego z umiejętności wyszukiwania i analizy danych w kontekście społecznej i gospodarczej spuścizny Ignacego Jana Paderewskiego.
  • Kategoria VII – „Grand Prix Primus” i „Grand Prix Altus” – udział we wszystkich kategoriach konkursu od I do VI i wyniki z nim związane, 
  • Kategoria VIII „Wybitna szkoła Primus” – koncepcyjne prezentacje multimedialne (do 15 slajdów) lub krótkie filmy dokumentalne / Kategoria VIII – „Wybitna szkoła Altus” – reportaże do wyboru: literackie, radiowe, filmowe, fotoreportaże dotyczące działalności szkoły związanej z Ignacym Janem Paderewskim.  

Konkurs, w zależności od kategorii, zostanie przeprowadzony w sposób zdalny z zastosowaniem platformy moodle Kuratorium Oświaty w Poznaniu. 

Szczegóły dotyczące przedsięwzięcia można znaleźć na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu

Zapraszamy do udziału! 
 

{"register":{"columns":[]}}