III dzień rywalizacji na Euroskills 2023
08.09.2023
Dziś ostatni dzień rywalizacji na Euroskills. Kończą się zmagania, które poprzedziły wielomiesięczne przygotowania. Zawodnicy współpracowali z trenerami i ekspertami, aby jak najlepiej przygotować się do finałowej rywalizacji i w pełni zaprezentować swoje umiejętności. Zwycięzców poznany już jutro podczas ceremonii zamknięcia. Trzymamy kciuki za naszą drużynę!
Przygotowania do zawodów
Celem Euroskills jest zachęcenie młodych ludzi do rozwijania swoich umiejętności oraz zacieśnianie współpracy ze środowiskiem pracodawców. To też ogromna szansa na zdobycie nowych kompetencji i umiejętności.
Młodzi zawodowcy rywalizują w 42 konkurencjach. Wśród nich jest opieka zdrowotna. O przygotowaniach do zawodów Euroskills mówi Lena Serafin. Ekspertka Euroskills Gdańsk 2023 podkreśla, że z polską zawodniczką startującą w tej dziedzinie współpracowała przez wiele miesięcy. – Miałyśmy treningi, które były oparte na opiece nad pacjentami w warunkach symulowanych, co też jest częścią zawodów – wskazuje.
Nasi reprezentanci swój udział w Euroskills poprzedzili zmaganiami w zawodach SkillsPoland, które są eliminacjami do zawodów na szczeblu europejskim.
– Nasza rola zaczyna się tak naprawdę już rok wcześniej. Poprzez eliminacje krajowe wyłaniamy drużynę, którą będziemy przygotowali na Mistrzostwa Świata bądź Europy. I przez ten rok przygotowujemy tych zawodników – podkreśla dr inż. Arkadiusz Winnicki z Politechniki Warszawskiej, Ekspert Euroskills Gdańsk 2023.
Promocja kształcenia zawodowego
Celem Euroskills jest także promocja szkolnictwa zawodowego i pokazanie młodym ludziom kształcenia branżowego jako atrakcyjnej ścieżki rozwoju. Na ten aspekt rywalizacji zwracał uwagę Marek Lewiński, dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych MEiN. Podkreślał jednocześnie, że Ministerstwo Edukacji i Nauki realizuje różne działania promocyjne i edukacyjne w tym obszarze. Jednym z nich są bezpłatne e-materiały do kształcenia zawodowego i doradztwa zawodowego udostępniane na ZPE.
– Zamierzamy realizować kolejne działania, tworzyć materiały do kształcenia zawodowego. Wszystko znajdzie się na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej. Tam również będą materiały do kształcenia ogólnego, tworzymy też materiały do doradztwa zawodowego po to, żeby jeszcze bardziej rozpropagować kształcenie zawodowe – mówił Marek Lewiński
Dodał, że start w tego rodzaju rywalizacji przynosi młodym ludziom wiele korzyści.
Nasi uczniowie udział w 40 konkurencjach podzielonych na 6 kategorii konkursowych:
- technologia budowalna – 15 zawodników,
- sztuka i moda – 4 zawodników,
- technologia informacyjna i komunikacyjna – 4 zawodników,
- technologia wytwarzana i inżynieria – 8 zawodników,
- usługi społeczne – 10 zawodników,
- transport i logistyka – 5 zawodników.