Inauguracja Dnia Nowych Technologii w Edukacji
29.04.2022
Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska wzięli udział w inauguracji Dnia Nowych Technologii w Edukacji (DNTE). Wydarzenie odbyło się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Fastach (województwo podlaskie).
DNTE w szkole w Fastach
– Dzień Nowych Technologii pojawił się już kilka lat temu. Chcieliśmy pokazać, że polska szkoła się zmienia – powiedział wiceminister Dariusz Piontkowski w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Fastach.
Sekretarz Stanu w MEiN podkreślał, że nowoczesny sprzęt multimedialny jest obecny w szkołach nie tylko w dużych ośrodkach, ale także mniejszych miastach i miejscowościach: – Wybraliśmy tę szkołę, żeby pokazać, że nowoczesne technologie, ciekawe zajęcia mogą odbywać się w każdej części naszego kraju, a dużo zależy od ludzi, którzy w tych szkołach uczą – mówił.
– Cieszę się, że możecie korzystać z nowoczesnych technologii na każdym etapie edukacji – mówił wiceminister Dariusz Piontkowski, zwracając się do społeczności Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Fastach.
Z kolei Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska zaznaczyła, że technologie informacyjno-komunikacyjne pomagają rozwijać talenty uczniów już na najwcześniejszych etapach edukacji. Drukarki 3D, sprzęt do nagrywania, odtwarzania dźwięku i inne nowoczesne urządzenia umożliwiają dzieciom odkrywanie swoich pasji, dlatego tak ważne są programy „Aktywna tablica” i „Laboratoria Przyszłości” realizowane przez MEiN.
Podczas wydarzenia Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowski oraz Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych z wykorzystaniem nowych technologii.
Dzień Nowych Technologii w Edukacji (DNTE)
DNTE to inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki organizowana od kilku lat wspólnie z kuratoriami oświaty. Jej celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy z uczniami w szkole i poza nią.
Głównym założeniem DNTE jest aktywny udział uczniów oraz ich rodziców w bezpłatnych i ogólnodostępnych pokazach, zajęciach warsztatowych, prezentacjach multimedialnych, grach i zabawach. Z okazji DNTE organizowane są również lekcje, które pokazują, w jaki sposób można wykorzystywać technologie informacyjno-komunikacyjne w procesie dydaktycznym.
Przedsięwzięcie zainaugurowano w 2018 r. Do udziału w tegorocznej edycji DNTE zgłosiło się ponad 200 szkół z całego kraju.
Konkurs na najlepsze wydarzenia
Szkoły i placówki, które zarejestrują swoje aktywności w ramach Dnia Nowych Technologii w Edukacji, będą mogły wziąć udział w konkursie na najlepsze wydarzenie. Konkurs będzie rozgrywany w trzech kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe lub placówki oświatowe. Najciekawsze pomysły zostaną wyróżnione nagrodami rzeczowymi.
Na zgłoszenia do konkursu czekamy do 31 maja br.