Inauguracja projektu SCWEW w Sieradzu z udziałem wiceminister Marzeny Machałek
10.02.2022
Dziś, 10 lutego Sekretarz Stanu w MEiN Marzena Machałek uczestniczyła w konferencji inaugurującej projekt „Specjalistyczne Centra Wspierające Edukację Włączającą” (SCWEW) w województwie łódzkim. Wydarzenie odbyło się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Sieradzu. Placówka weźmie udział w pilotażu SCWEW.
Wiceminister Marzena Machałek zwróciła uwagę na szczególną rolę, jaką w systemie oświaty będą odgrywać Specjalistyczne Centra Wspierające Edukację Włączającą. – Ten projekt jest ważny dla dzieci, dla młodzieży, dla rodziców, dla całego systemu oświaty. Tworzymy – mam nadzieje, że na stałe – bardzo ważną instytucję w systemie oświaty. Są to specjalistyczne centra, które mają wspierać edukacje włączającą – mówiła wiceminister Marzena Machałek.
– Postanowiliśmy zrealizować pilotaż, by powstały takie centra, które będą łączyć w sobie funkcję wspierania dzieci uczących się w szkołach specjalnych, a z drugiej strony wspierania szkół ogólnodostępnych i dzieci uczęszczających do tych szkół. Ten projekt może zmienić oblicze polskiej szkoły – dodała Sekretarz Stanu w MEiN.
W inauguracji projektu w Sieradzu wzięli udział także dyrektor Ośrodka Rozwoju Edukacji Tomasz Madej oraz Łódzki Kurator Oświaty Waldemar Flajszer.
Model SCWEW
Model SCWEW powstał w wyniku prac zespołów Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji. W pracach uczestniczyli przedstawiciele szkół ogólnodostępnych, szkół specjalnych, organów prowadzących, placówek doskonalenia nauczycieli, poradni psychologiczno-pedagogicznych, bibliotek pedagogicznych, uczelni, organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele partnerów społecznych. Celem SCWEW będzie m.in. wsparcie szkół w lepszej organizacji edukacji włączającej.
Pilotaż projektu
Pilotaż SCWEW jest realizowany w ramach dwóch projektów Ośrodka Rozwoju Edukacji. Działania będą prowadzone do czerwca 2023 r. Na podstawie wyników pilotażu MEiN przygotowuje rozwiązania organizacyjno-prawne, których celem jest wykorzystanie potencjału szkół i placówek specjalnych (kadr i specjalistycznego wyposażenia) do wspierania szkół ogólnodostępnych we wdrażaniu i podnoszeniu jakości edukacji włączającej.
Obecnie funkcjonują 23 Specjalistyczne Centra Wspierające Edukację Włączającą w 13 województwach. Jedną z placówek, która realizuje program pilotażowy, jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusz Korczaka w Sieradzu.