W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

International Small Wind Turbine Contest 2023 – sukces studentów Politechniki Łódzkiej

04.07.2023

Turbina wiatrowa opracowana przez zespół studentów z Politechniki Łódzkiej w projekcie GUST zdobyła pierwsze miejsce w International Small Wind Turbine Contest 2023. Dodatkowo studenci uzyskali najlepszy wynik w kategorii najwyższa roczna produkcja energii (AEP). W rywalizacji pokonali m.in. zespoły z Kanady, Holandii, Egiptu i Danii.

Grafika z wiatrakiem i napisem International Small Wind Turbine Contest 2023 – sukces studentów Politechniki Łódzkiej

Turbina zespołu GUST bezkonkurencyjna pod względem efektywności

Najnowsza konstrukcja zespołu GUST okazała się bezkonkurencyjna pod względem efektywności.

– Najbardziej imponujące jest to, że turbina GUST była w stanie wygenerować ponad 1 kW mocy przy wietrze o prędkości 13 m/s. To niezwykle imponujący wynik, który podkreśla skuteczność i wydajność tej nowej technologii. Zespół GUST kontynuuje tradycję doskonalenia swojego projektu i rok po roku udowadnia, że ciężka praca przynosi wymierne rezultaty – wyjaśnia Marcin Walczak, student PŁ biorący udział w zawodach.

Tegoroczna edycja konkursu przyniosła kolejny, przełomowy moment dla polskiego przemysłu wiatrowego. – Zespół GUST z powodzeniem opracował pierwsze części turbiny, wykorzystując rodzime materiały. Ten milowy krok w uniezależnieniu się od importowanych materiałów stanowi ważny wkład w rozwój krajowej produkcji, eliminując zależność od zagranicznych dostaw – dodaje Marcin Walczak.

Sukcesy zespołu GUST

To już kolejny sukces drużyny GUST. W zeszłym roku podczas International Small Wind Turbine Contest 2022 studenci z Łodzi zajęli drugie miejsce, wyprzedzając drużyny z Egiptu, Danii, Niemiec czy Holandii. W tym roku po wprowadzonych zmianach, m.in. zredukowaniu oporów w łożyskach, zastosowaniu biokompozytów do niektórych elementów turbiny, przełożeniu większości systemu konwersji energii do szafy sterowniczej (odseparowanie od gondoli turbiny) czy przetestowaniu dwóch wariantów rotora 3-łopatową i 4-łopotową z różną geometrią łopat, na zespół z Łodzi i ich turbinę nie było już mocnych.

GUST (Generative Urban Small Turbine) to projekt realizowany przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków działającego przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego PŁ. Pracuje nad nim interdyscyplinarna grupa studentów z Wydziałów: Mechanicznego, Chemicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Organizacji i Zarządzania, Inżynierii Procesowej i Ochrony środowiska oraz International Faculty of Engineering.

Źródło: Politechnika Łódzka

{"register":{"columns":[]}}