Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? [WEBINAR]
18.09.2024
Zachęcamy do obejrzenia webinaru przygotowanego przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka pt. "Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi?" Rozmowa z Lucyną Kicińską, pedagożką i terapeutką, dotyczyła wsparcia emocjonalnego dzieci.
Sytuacja związana z powodziami w Polsce staje się coraz bardziej dramatyczna. W obliczu tych wydarzeń zarówno dorośli, jak i dzieci mogą odczuwać silny lęk i niepokój. Dzieci, które często nie rozumieją w pełni skali zjawiska, mogą być szczególnie narażone na takie emocje, jak strach czy bezsilność. Obserwując tragiczne wydarzenia, mogą czuć się zagubione i osamotnione w swoich emocjach.
W takich chwilach kluczowe staje się, by rodzice i opiekunowie potrafili rozmawiać z dziećmi o ich obawach i emocjach. Otwarta i empatyczna komunikacja jest niezbędna, by pomóc dzieciom zrozumieć sytuację oraz znaleźć w sobie siłę do radzenia sobie w tych ciężkich i niecodziennych chwilach. Ważne, by dorośli dostrzegali sygnały, które mogą wskazywać na to, że dziecko przeżywa trudności
– podkreśla Monika Horna-Cieślak.
Rzeczniczka Praw Dziecka oraz Biuro RPD są w kontakcie z władzami oraz instytucjami z regionu dotkniętego powodzą oraz tam, gdzie istnieje ryzyko powodziowe. BRPD jest także w kontakcie z organizacjami pomocowymi w kraju.
Jesteśmy w pełnej gotowości jako biuro do udzielenia wieloaspektowej pomocy. W tym momencie, po ustaleniach ze służbami, skupiamy się przede wszystkim na wsparciu psychologicznym
– dodaje Rzeczniczka Praw Dziecka.
Na ten moment BRPD, poza wspomnianym webinarem, organizuje pomoc psychologiczną w miejscach powodziowych, przygotowuje scenariusze zajęć dla szkół o emocjonalnym wsparciu dzieci, reaguje na bieżąco na wszelkie potrzeby, które wpływają do biura. Nieustająco trwa też dyżur ekspertów Dziecięcego Telefonu Zaufania 800 12 12 12 oraz czat.brpd.gov.pl.