Katowice – Europejskie Miasto Nauki 2024
13.07.2022
Katowice są pierwszym w historii miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uhonorowanym tytułem Europejskiego Miasta Nauki. To prestiżowe wyróżnienie, które wcześniej otrzymały: Sztokholm, Monachium, Barcelona, Turyn, Dublin, Kopenhaga, Manchester, Tuluza, Triest i Lejda. Przyznanie tytułu oznacza, że w 2024 r. do Katowic przyjadą największe autorytety świata nauki. O przygotowaniach do organizacji imprez i wydarzeń towarzyszących z władzami śląskich uczelni rozmawiał minister Przemysław Czarnek.
Europejskie Miasto Nauki 2024 – wydarzenia towarzyszące
Prestiżowy tytuł Europejskiego Miasta Nauki jest przyznawany co dwa lata, począwszy od 2004 r. Wraz z wyróżnieniem Katowice otrzymały prawo współorganizacji Europejskiego Otwartego Forum Nauki w 2022 r. oraz pełnienia roli gospodarza Europejskiego Otwartego Forum Nauki w 2024 r. (EuroScience Open Forum 2024). Konferencja odbywa się regularnie co dwa lata i jest poświęcona kluczowym dla przyszłości świata badaniom naukowym i innowacjom. Będzie to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń o charakterze naukowym i technologicznym na świecie.
Katowice swoją kandydaturę zgłosiły w 2021 r. razem z Uniwersytetem Śląskim, a starania wsparły inne katowickie uczelnie. Pod dokumentem powołującym tzw. konsorcjum uczelni podpis złożyło siedmiu rektorów reprezentujących śląskie uczelnie. Są wśród nich:
- Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach,
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
- Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach,
- Politechnika Śląska,
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
- Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider),
- Miasto Katowice (strategiczny partner konsorcjum).
Przyznanie tytułu oraz organizacja konferencji ESOF2024 są wynikiem uznania Katowic, Uniwersytetu Śląskiego oraz innych katowickich uczelni za doświadczonych współorganizatorów i gospodarzy ogólnoświatowych wydarzeń. To ogromna szansa, a jednocześnie szczególne wyzwanie dla całego środowiska akademickiego.
Instytucją przyznającą tytuł oraz organizującą konferencję ESOF jest EuroScience (European Association for the Advancement of Science and Technology – Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii).
Tytuł Europejskiego Miasta Nauki
Tytuł jest przyznawany, aby ukazać bogactwo i różnorodność europejskiego krajobrazu naukowego. Jego celem jest także wspieranie samokształcenia, integracji naukowej, zainteresowania nauką wśród młodszych pokoleń. Tytuł wzmacnia europejski i międzynarodowy profil społeczności naukowej w danym mieście oraz w regionie, zwiększa zaangażowanie obywateli i środowiska naukowego w problemy lokalne, uruchamia inwestycje publiczne w regionalną naukę oraz jej infrastrukturę, a także pobudza turystykę.