Kolejna SOWA już działa! – otwarcie Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Wałbrzychu
14.11.2022
W zabytkowej Starej Kopalni w Wałbrzychu powstała kolejna Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. To 15 tego rodzaju placówka w Polsce.
– Jest mi niezmiernie miło, że Wałbrzych dołącza do prestiżowej, ogólnopolskiej sieci lokalnych Małych Centrów Nauki „SOWA”. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego nadzwyczajnego przedsięwzięcia. Dostosowywanie infrastruktury edukacyjnej czy kulturalnej do wymogów współczesności pozostaje obecnie kluczowym wyznacznikiem postępu cywilizacyjnego – podkreślił Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek w liście skierowanym do uczestników uroczystości otwarcia Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności w Wałbrzychu.
W skład wystawy w Wałbrzychu wchodzi 18 eksponatów interaktywnych oraz wyposażenie przestrzeni warsztatowej (Majsterni) służącej swobodnemu eksperymentowaniu i podejmowaniu wyzwań konstruktorskich. Wystawa dotyczy różnych dziedzin nauki, dzięki czemu zwiedzający mogą poznawać rozmaite aspekty świata przyrody, takie jak: ruch, światło, ludzki organizm.
Stara Kopalnia w Wałbrzychu
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu to zabytkowy obiekt industrialny, zlokalizowany w dawnej kopalni ustawnej węgla kamiennego. Byłe budynki łaźni, maszynowni, kotłownie, elektrowni, warsztatów mechanicznych i podziemia są dziś zagospodarowane nie tylko na trasę turystyczną. W murach kopalni znajduje się jedna z największych galerii sztuki w Polsce. W Starej Kopalni w Wałbrzychu podtrzymywane są górnicze tradycje, ale także prowadzone są liczne działania edukacyjne i kulturalne, m.in. gry terenowe, warsztaty i zajęcia muzealne z geologii, archeologii czy kartografii.
Centra nauki w regionach
Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) to wspólna inicjatywa Ministerstwa Edukacji i Nauki i Centrum Nauki Kopernik. Jej celem jest tworzenie małych centrów nauki w mniejszych miastach i miejscowościach (do 150 tys. mieszkańców). Centra powstają przy funkcjonujących już instytucjach kultury oraz instytucjach naukowo-oświatowych, np. domach kultury, bibliotekach, mediatekach, galeriach sztuki, muzeach. W każdej placówce można zwiedzać interaktywną wystawę oraz uczestniczyć w doświadczeniach i eksperymentach naukowych.
32 małe centra nauki
W ubiegłym roku zostały uruchomione dwie pilotażowe Strefy, Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. W 2022 r. planowane jest udostępnienie kolejnych 18 takich placówek. Z kolei w roku 2023 powstanie kolejnych 12 małych centrów nauki.
W sumie w 32 miejscowościach w Polsce powstaną małe centra nauki, które będą promowały ideę uczenia się opartą na samodzielnym poszukiwaniu, eksperymentowaniu i odkrywaniu zjawisk otaczającego nas świata. W placówkach tych wykorzystane zostaną najlepsze doświadczenia edukacyjne i wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik.