Komisja Europejska ogłosiła nabór do kolejnej edycji konkursu na Uniwersytety Europejskie
08.12.2021
30 listopada 2021 r. Komisja Europejska wraz z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Edukacji i Kultury (EACEA) zorganizowały wspólną sesję informacyjną skierowaną do przedstawicieli Narodowych Agencji Erasmus+ oraz grupy ekspertów ds. europejskich uniwersytetów. W jej trakcie ogłoszony został konkurs na poszerzenie istniejących sojuszy w ramach Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich oraz nabór na nowe sojusze (European Universities Erasmus+ call for proposals 2022).
14 grudnia w godzinach 10.00-12.30 odbędzie się otwarta sesja informacyjna skierowana do potencjalnych wnioskodawców. Więcej informacji, w tym link do transmisji sesji na żywo, znajduje się na stronie wydarzenia.
Budżet przewidziany w konkursie jest rekordowo wysoki i wynosi 272 mln euro. Termin składania wniosków upływa 22 marca 2022 r.
Inicjatywa Uniwersytety Europejskie (European Universities Initiative) to działanie zcentralizowane (akcja 3 zarządzana przez Komisję Europejską) w ramach Programu Erasmus+. Jest to rodzaj ponadnarodowego sojuszu instytucji szkolnictwa wyższego z całej UE. Uniwersytety Europejskie wspierają systemową, strukturalną i zrównoważoną współpracę międzynarodową między różnymi uczelniami w całej Europie. W ramach Inicjatywy dzięki innowacyjnym i różnorodnym modelom długoterminowej, zintegrowanej współpracy promowane są wspólne wartości europejskie a uczelnie wspierane są w zakresie podnoszenia jakości kształcenia, uzyskiwanych wyników, a także atrakcyjności i międzynarodowej konkurencyjności.
Konkurs ogłoszony 30 listopada 2021 r. koncentruje się na dwóch obszarach:
- Intensyfikacji wcześniejszej instytucjonalnej współpracy ponadnarodowej
Oznacza to zapewnienie wsparcia dla już istniejących sojuszy współpracy ponadnarodowej, w tym m.in. sojuszy Europejskich Uniwersytetów wyłonionych w ramach konkursu w 2019 r. Celem jest oparcie się na dotychczasowej współpracy instytucjonalnej oraz dalsze jej pogłębianie, dla zrealizowania długoterminowej wizji „Europejskich Uniwersytetów”. Nowe uczelnie mają możliwość przyłączenia się do istniejących sojuszy jako pełnoprawni partnerzy. - Rozwoju nowej głębokiej instytucjonalnej współpracy ponadnarodowej
W tym obszarze przewidziane jest wsparcie dla wnioskodawców zmierzających do zawiązania instytucjonalnej współpracy ponadnarodowej w ramach nowych sojuszy Uniwersytetów Europejskich.
Ministerstwo Edukacji i Nauki traktuje Inicjatywę Uniwersytetów Europejskich jako ważny element rozwoju polskiego i europejskiego szkolnictwa wyższego.
Więcej informacji na temat konkursu oraz możliwości aplikowania można znaleźć na stronie.