Konferencja Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z udziałem wiceminister Marzeny Machałek i Wojciecha Murdzka
21.10.2021
W czwartek, 21 października, w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej odbyła się konferencja „Od Edukacji do Biznesu”. W konferencji uczestniczyli wiceministrowie Marzena Machałek oraz Wojciech Murdzek, a także dyrektorzy szkół, przedstawiciele firm i doradcy zawodowi.
Podczas wydarzenia wiceminister Marzena Machałek podkreśliła, że istotna w kształceniu zawodowym jest współpraca szkół z przyszłymi pracodawcami. - Istotą zmiany w kształceniu branżowym i technicznym była współpraca biznesu, współpraca pracodawców ze szkołami i odwrotnie szkół z pracodawcami. Kilkanaście spotkań branżowych, tysiące spotkań pracodawców to były te przesłanki, które doprowadziły do zmian w prawie, które powodują to, ze szkoła musi współpracować z lokalnym, regionalnym rynkiem pracy, tworząc programy kształcenia branżowego i technicznego i to jest naprawdę bardzo ważne i zmienia obraz kształcenia branżowego i technicznego – podkreśliła wiceminister.
Sekretarz Stanu w MEiN odniosła się także do konferencji zorganizowanej przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.
– Ta dzisiejsza konferencja ma bardzo duże znaczenie, jest przykładem, że istnieje duża potrzeba łączenia szkół, biznesu, firm z tym, co się dzieje w systemie kształcenia. Musimy wzajemnie wymieniać informacje, w jakich zawodach kształcimy, ale też jaka jest praca, jaka oferta poszczególnych firm i biznesu dla młodych ludzi – dodała.
Panel dyskusyjny z udziałem wiceministra Wojciecha Murdzka
W trakcie legnickiej konferencji odbył się panel dyskusyjny pt. „Działania sektora edukacji i biznesu wspomagające ścieżkę zawodową absolwentów szkół”, w którym uczestniczył wiceminister Wojciech Murdzek. W dyskusji Sekretarz Stanu w MEiN mówił o formach wsparcia proponowanych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki dla studentów wkraczających na rynek pracy.
– Inwestując w rozwój młodego pokolenia, inwestując w naukę, w cały system związany ze szkolnictwem, poczynając od przedszkola, robimy coś najmądrzejszego i najbardziej wartościowego. Musimy zadbać o to, by zdolna młodzież spełniała się w tym, czym się pasjonuje. System nie może do czegoś zmuszać. System ma wspierać rozwój naturalnych pasji – podkreślił wiceminister Wojciech Murdzek.
Konferencja, która odbyła się ramach działań Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, miała na celu zapoznanie dyrektorów szkół, doradców zawodowych oraz kierowników szkolenia praktycznego z oczekiwaniami pracodawców wobec przyszłych pracowników.