W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja na UKSW dotycząca pomocy humanitarnej z udziałem Ministra Edukacji i Nauki

16.03.2021

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek uczestniczył dziś, 16 marca w konferencji naukowej „Działalność charytatywna jako przejaw wolności religijnej”, zorganizowanej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podczas wydarzenia zaprezentowano raport dotyczący pomocy humanitarnej organizacji kościelnych.

Zdjęcie z konferencji na UKSW dotycząca pomocy humanitarnej z udziałem Ministra Edukacji i Nauki

- Miłość bliźniego przejawia się w działalności charytatywnej. Pokazywanie niedoli i krzywdy innych to uwrażliwianie na konieczność niesienia pomocy - powiedział minister Przemysław Czarnek.

Dyrektor UCBWR, ks. prof. Waldemar Cisło zaznaczył, że w Polsce mjający rok był rekordowy jeśli chodzi o pomoc humanitarną.  – Serca Polaków są bardziej otwarte niż zasobność ich kieszeni – stwierdził.

Podczas konferencji Minister Edukacji i Nauki zwrócił uwagę na fakt, iż tylko w warunkach wolności religijnej jesteśmy w stanie organizować akcje pomocy humanitarnej i charytatywnej na taką skalę, jak to się dzieje w Polsce.

- W Polsce cieszymy się wolnością religijną. Dzięki temu Kościół i organizacje kościelne tworzą środowisko, w którym pomoc humanitarna i działalność charytatywna jest na najwyższym poziomie. Za to należy się Kościołowi ogromne podziękowanie – zaznaczył minister.

Podczas spotkania zwrócono uwagę na współpracę Kościoła oraz szkół i uczelni wyższych na terenie Lubelszczyzny, którą zainicjował ówczesny wojewoda Przemysław Czarnek. Archidiecezja lubelska, a także diecezja siedlecka, wraz z uczniami i studentami placówek z tego terenu, zbierały fundusze na odbudowę zniszczonych wojną domów w syryjskim Aleppo oraz pomoc Kenijczykom, dotkniętym procederem handlu ludźmi.

Ks. dr Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC zaprezentował raport, który ukazuje skalę zaangażowania organizacji ponaddiecezjalnych, diecezjalnych i zakonnych w działalność charytatywną. Jest to drugi w historii Kościoła w Polsce tego typu raport.  

Opracowanie obejmuje działalność organizacji katolickich w zakresie pomocy medycznej, żywnościowej i sprzętowej, psychologicznej i rodzinnej, pomocy doraźnej oraz pomocy rozwojowej i humanitarnej. Wskazuje jaka część działalności charytatywnej kierowana jest do dzieci i młodzieży, osób starszych, uzależnionych, niepełnosprawnych, bezdomnych, migrantów i uchodźców, bezrobotnych. Zawiera informacje o liczbie prowadzonych przez te organizacje dzieł, w tym placówek oraz liczby beneficjentów.

Wynika z niego, że w Polsce istnieje ok. 891 katolickich organizacji charytatywnych. W ich ramach prowadzone jest ponad 6 500 dzieł charytatywnych. Jeśli weźmiemy również pod uwagę jednostkowe formy pomocy, daje to ponad 4 miliony takich aktywności.

Organizatorzy wydarzenia to Uniwersyteckie Centrum Badań Wolności Religijnej UKSW, Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC, Katedra Dialogu Międzyreligijnego i Pomocy Humanitarnej UKSW oraz Katedra Teologii Pastoralnej i Nauk Pomocniczych UKSW.

{"register":{"columns":[]}}